Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

16 Maddede Kalp Sağlığı  İçin Zararlı Alışkanlıklar

16 Maddede Kalp Sağlığı İçin Zararlı Alışkanlıklar

16 Maddede Kalp Sağlığı İçin Zararlı Alışkanlıklar . Kalp, bireylerin en fazla dikkat etmesi gereken organların başında gelmektedir. Sağlıklı bir kalp, sağlıklı bir vücudun temelini oluşturan faktörlerinden birisidir.

Canlı vücudu en temel fonksiyonlarını, kalp üzerinden yürütmektedir. Bu yazımızın devamında, kalp sağlığı için zararlı alışkanlıklar yer almaktadır.

16 Maddede Kalp Sağlığı İçin Zararlı Alışkanlıklar


1- Saatlerce televizyon izlemek, kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Bunun en büyük nedeni, bilinç altında gelişen duygusal değişikliklerdir. Yapılan araştırmalar, düzenli egzersiz yapan ancak uzun süre televizyon izleyen kişilerde, kalp krizi ve inme riskinin fazla olduğunu göstermektedir.

2- Stresli bir yaşam tarzı da, kalp sağlığı için zararlı alışkanlıklar arasında yer almaktadır. Özellikle depresyon düzeyine gelmiş hastalarda, temel faktör olan stres daha fazla etkilidir.

3- Uyku düzeni, kalp sağlığı açısından önemlidir. Uzun süreli uykusuzluklar ve uyku düzensizlikleri, kalbin rutin çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Kalp sağlığı için zararlı alışkanlıklar arasında yer alan uyku düzeni, asla uzun süreli bozulmamalı ve bir rutinde devam etmelidir.

4- Diş eti hastalıklarının, kalp için olumsuz etki yaptığı söylenmektedir. Doktor David Rockall, kesin nedeni bilmese de, diş eti hastalığı ve kalp rahatsızlığı arasında güçlü bir bağlantı olduğunu söylüyor.

5- Kişinin kendisini çevresinden soyutlaması, zararlı görülmektedir. Başkaları ile vakit geçirmenin daha yararlı olduğunu söyleyen uzmanlar, uzun süreli yalnızlığın psikolojik etkileri dolayısıyla kalbe etki ettiklerini belirtiyor.

6- Egzersizlerden kaçınmak ve uzun süre hareketsiz kalmak, kalp için yapılabilecek kötülüklerin başında gösterilmektedir. Egzersiz yaparken kalp düşünülerek, yavaş ve kararlı olmayı hedeflemek akıllıca olacaktır.

7- Alkol tüketimi, kalbiniz için oldukça olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına ve genel sağlığınızın da bozulmasına neden olmaktadır. Alkol tüketimi, kalp sağlığı için zararlı alışkanlıklar arasında önemli bir yer tutmaktadır.

8- Çok yemek, yine kalp için sorun yaratabilecek durumlardan birisidir. Hatta aşırı kilolu olmak, kalp rahatsızlığı için büyük bir risk faktörüdür.

9- Çok fazla kırmızı et yemek, kalbiniz için zararlıdır. Kırmızı ette doymuş yağ oranı yüksektir ve işlenmiş etler, kalp için çok daha fazla zararlıdır.

10- Sağlıklı kalp için, belirli aralıklarla doktor kontrolüne gidilmelidir. Olası sağlık sorunlarını ertelemekte, insanın kendisi için yapacağı en büyük kötülükler arasında yer almaktadır.

11- İster aktif içici olarak, ister pasif içici olarak sigara dumanına uzun süre maruz kalmak, kalp sağlığı için zararlı alışkanlıklar arasında en başta gelmektedir. Sigara kalbi mahveden, oldukça zararlı bir maddedir.

12- Kalp ve tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, doktorunuzun haberi olmadan bu ilaçları bırakmak ya da aksatmak, kalp sağlığı için zararlıdır.

13- Yeteri kadar meyve ve sebze tüketmemekte, kalbiniz için yapabileceğiniz kötü alışkanlıklar arasındadır.

14- Tuz kalp için sağlıklı bir gıda maddesi değildir. Bu nedenle fazla tuzlu yemek, günümüzde kalp sağlığı için zararlı alışkanlıklar arasında yaygındır.

15- Yüksek kalorili gıdalarla beslenmekte, kalp için zararlıdır. Yağ, şeker veya hamur işleri gibi besinlerin fazla tüketilmesi, kalbi ve genel vücut sağlığını olumsuz etkilemektedir. İnsan vücudu günlük belirli düzeyde kaloriye ihtiyaç duysa da, bu düzeyin üzerinde kalori almak zararlıdır.

16- Kimyasal ortamlara, dumanlı ortamlara veya kirli havaya uzun süre maruz kalmakta, kalp için zararlıdır. Bu ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Kalp, en temel hayati organlarımızın başında gelmektedir. Bu nedenle uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürebilmek için, kalp sağlığına önemli ölçüde dikkat edilmelidir.

hakkında admin

Cevap bırakın