Aç uyumanın 4 olumsuz etkisi


Yapılan araştırmalara göre aç olmak, öğrenme ve çalışma üzerinde olumsuz bir etkiye ve hatta depresyona neden oluyor. Birçok kişi aç karnına uyumanın iyi olduğunu düşünüyordu çünkü bunun kilo verdirdiğini düşünüyorlardı. Ancak bilim insanları bunun aksini kanıtladı ve aç karnına uyumanın pek de faydalı olmadığını açıkladı. İşte aç uyumanın 4 olumsuz etkisi yazımızda.

Kas kütlesi kaybedebilirsiniz

Bilim insanlarına göre kas kütlesi kazanmaya çalışanlar için aç karnına durmak oldukça kötü bir seçimdir. Akşam yemeğinizi atlayabilirsiniz ancak proteini kas haline getirmek için besinlere ihtiyacınız vardır. Gece geç saatlerde bir şeyler atıştırma isteğinin önüne geçmek iyi bir tercihtir fakat vücudunuzu strese sokmayın. Çünkü akşam ve gece her zaman aç olacaktır.

Kilo alabilirsiniz

Yatmadan önce yemek yememenin kilo verdirdiği söylenirdi. Ancak bilim insanları bunun aksini kanıtladı. Aç karnına uyumak size kilo verdirmek yerine kilo aldırabilir. Tabii bu yanlış anlaşılmasın uyumadan hemen önce yemek yiyerek yatın demiyoruz. Sağlıklı bir yemek olduğu sürece uykudan 2-3 saat önce yemek iyidir.

Uyku kalitenizi düşürebilir

Birçoğumuz muhtemelen birkaç kez aç karnına uyumaya çalışmışızdır. Mideniz gurulduyor ve sahip olduğunuz tek düşünce karnınızdaki boşluktur. Bu durumda uykuya dalmak çok daha fazla zaman alır. Bu yüzden daha iyi uyumak istiyorsanız uzmanlara göre kendinizi aç bırakmayın. Yatağa yattığınızda acıkıyorsanız salatalık yiyip biraz da su içebilirsiniz.

Enerjinizi kaybedebilirsiniz

Yemek yemiyorsanız sizi gün boyu aktif tutacak herhangi bir yakıtınız yoktur. Sabahları iyi hissetmek işe ya da okula gittiğinizi düşünürsek oldukça önemlidir. Araştırmacılar aç uyumanın, birçok yan etkisinin bulunduğunu söylüyor. Bu yan etkilerin içinde yorgunluk ve depresyonda bulunuyor. Aç karnına uyumanız bir sonraki sabah az enerjiyle uyanmanıza neden olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

381
117 shares, 381 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
26
O Da Ne
Korkunç Korkunç
13
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
130
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
117
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
104
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
91
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
78
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
65
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
52
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
39
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan