Ağız Sağlığı İçin 7 Doğal Yöntem


Ağız sağlında görülen problemlerin artmasından dolayı son dönemde ağız sağlığının korunmasına yönelik daha çok doğal yöntemler tercih ediliyor. Ağız sağlığına gerektiği gibi dikkat edilmemesi durumunda orta ve uzun vadede çok önemli ağız ve diş sağlığı sorunları yaşanabiliyor. Günümüzde kullanılan kimyasal ürünlerin ağız ve diş sağlığına uzun vadede gösterdiği olumsuz etkiden dolayı günümüzde insanlar ağız sağlığını korumak için doğal yöntemleri tercih ediyor. Ağız sağlığı için 7 doğal yöntem ise şu şekildedir;

Karbonat Kullanımı

Karbonat dişlerin daha beyaz ve sağlıklı görünmesi amacıyla tercih ediliyor. Bu yöntemde 1 tatlı kaşığı karbonat ve bir tutam yemek tuzu karıştırılarak diş fırçası yardımı ile dişler bu karışım ile fırçalanıyor. Bu yöntem 2 hafta günde bir kez uygulanması gerekiyor. Daha sık uygulamalarda dişlerin çizilmesine neden olabiliyor. 2 haftalık sürecin ardından 10 günlük bir ara verilmesi sonucunda bu işlem tekrarlanabilir.

Papatya Çayı Tüketimi

Diş eti çekilmesi en çok karşılaşılan ağız ve diş sağlığı sorunları arasında yer alıyor. Kaynar su ile hazırlanan papatya çayı sabah ve akşam gargara yaparak uygulandığında ise diş eti çekilmelerine oldukça büyük fayda sağlıyor.

Diş Maskesi Uygulaması

Taze çilek, domates, portakal gibi C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzeleri püre haline getirdikten sonra dişlere uygulanması gerekiyor. Bu uygulama ortalama 5 dakika dişlerde kaldıktan sonra ise bol su ile durulanması gerekiyor. Bu maske ile ağızdaki bakteriler temizlenirken nefesi de ferahlatıyor.

Sirke İle Gargara Yapılması

Ağızdaki bakterilerden kurtulmanın ve genel ağız içinin temizlenmesi için 2 yemek kaşığı sirke, bir tutam tuz ve 1 çay bardağı su karıştırılıyor. Bu karışım ağızda gargara yapılarak bir kaç dakika bekletiliyor. Bu sayede son derece temiz ağız ve dişlere sahip olunuyor.

Susam Tohum Çiğnenmesi

Bir miktar susam tohumunun ortalama 5 dakika çiğnenmesi ile birlikte tükürülmeli ve ardından dişler normal şekilde fırçalanıyor. Bu yöntem ile diş plak ve lekeleri yüksek oranda temizleniyor.

Portakal Kabuğu Yöntemi

Portakal kabuğu kullanılarak dişlerin ovulması ile birlikte diş mineleri temizleniyor, Ağızda bakteri oluşumuna karşı savaşırken diş lekelerinde belirgin oranda azalmalar oluyor. Bu yöntemde ovalama işleminden sonra ağzın ılık su ile yıkanması gerekiyor.

Tuz Gargarası

Tuzun oldukça etkili bir anti bakteriyel etkisi bulunuyor. Bu sebeple tuzlu su ile yapılan gargaralar hem ağız içerisindeki bakterilerin yok olmasını sağlar hem de aşındırıcı etkisi ile dişte oluşan kalıntıların giderilmesini sağlıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

393
129 shares, 393 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
78
O Da Ne
Korkunç Korkunç
65
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
52
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
39
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
26
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
13
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
130
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
117
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
104
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
91
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan