Ağız Sağlığı İçin 7 Doğal Yöntem


Ağız sağlında görülen problemlerin artmasından dolayı son dönemde ağız sağlığının korunmasına yönelik daha çok doğal yöntemler tercih ediliyor. Ağız sağlığına gerektiği gibi dikkat edilmemesi durumunda orta ve uzun vadede çok önemli ağız ve diş sağlığı sorunları yaşanabiliyor. Günümüzde kullanılan kimyasal ürünlerin ağız ve diş sağlığına uzun vadede gösterdiği olumsuz etkiden dolayı günümüzde insanlar ağız sağlığını korumak için doğal yöntemleri tercih ediyor. Ağız sağlığı için 7 doğal yöntem ise şu şekildedir;

Karbonat Kullanımı

Karbonat dişlerin daha beyaz ve sağlıklı görünmesi amacıyla tercih ediliyor. Bu yöntemde 1 tatlı kaşığı karbonat ve bir tutam yemek tuzu karıştırılarak diş fırçası yardımı ile dişler bu karışım ile fırçalanıyor. Bu yöntem 2 hafta günde bir kez uygulanması gerekiyor. Daha sık uygulamalarda dişlerin çizilmesine neden olabiliyor. 2 haftalık sürecin ardından 10 günlük bir ara verilmesi sonucunda bu işlem tekrarlanabilir.

Papatya Çayı Tüketimi

Diş eti çekilmesi en çok karşılaşılan ağız ve diş sağlığı sorunları arasında yer alıyor. Kaynar su ile hazırlanan papatya çayı sabah ve akşam gargara yaparak uygulandığında ise diş eti çekilmelerine oldukça büyük fayda sağlıyor.

Diş Maskesi Uygulaması

Taze çilek, domates, portakal gibi C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzeleri püre haline getirdikten sonra dişlere uygulanması gerekiyor. Bu uygulama ortalama 5 dakika dişlerde kaldıktan sonra ise bol su ile durulanması gerekiyor. Bu maske ile ağızdaki bakteriler temizlenirken nefesi de ferahlatıyor.

Sirke İle Gargara Yapılması

Ağızdaki bakterilerden kurtulmanın ve genel ağız içinin temizlenmesi için 2 yemek kaşığı sirke, bir tutam tuz ve 1 çay bardağı su karıştırılıyor. Bu karışım ağızda gargara yapılarak bir kaç dakika bekletiliyor. Bu sayede son derece temiz ağız ve dişlere sahip olunuyor.

Susam Tohum Çiğnenmesi

Bir miktar susam tohumunun ortalama 5 dakika çiğnenmesi ile birlikte tükürülmeli ve ardından dişler normal şekilde fırçalanıyor. Bu yöntem ile diş plak ve lekeleri yüksek oranda temizleniyor.

Portakal Kabuğu Yöntemi

Portakal kabuğu kullanılarak dişlerin ovulması ile birlikte diş mineleri temizleniyor, Ağızda bakteri oluşumuna karşı savaşırken diş lekelerinde belirgin oranda azalmalar oluyor. Bu yöntemde ovalama işleminden sonra ağzın ılık su ile yıkanması gerekiyor.

Tuz Gargarası

Tuzun oldukça etkili bir anti bakteriyel etkisi bulunuyor. Bu sebeple tuzlu su ile yapılan gargaralar hem ağız içerisindeki bakterilerin yok olmasını sağlar hem de aşındırıcı etkisi ile dişte oluşan kalıntıların giderilmesini sağlıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
400
O Da Ne
Korkunç Korkunç
333
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
266
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
200
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
133
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
66
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
666
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
600
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
533
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
466
Kızdım

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item