Aside helvası tarifi ve yapılışı


Genel olarak uzun kış gecelerinde eş dost meclisleri için veya yemek sonrası ev halkı için tatlı yerine yapılan bir tür helvadır. Kim ki misafirliğe gittiğinde ev sahibi tarafından aside yapılıp ikram edilirse gerek ev sahibi için gerekse misafir için çok yüce bir olaydır.

Ev sahibi gelen misafirlerinin hatırı için en büyük zahmetlere katlanır; misafir ise kendisine gösterilen büyük ilgiden “Bak hele ne kadar da hatırımız varmış, benim için aside yapıldı.” diye kendi kendine öğünç meselesi yapar.

Aside helvası tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Aside yapmak için yeteri kadar buğday unu, tuz, şeker, tereyağı ve dövülmüş cevize ihtiyaç vardır. Tencereye konan su, tuz ve hamurun tencereye yapışmaması için az miktarda tereyağı ilavesiyle kaynatılan suyun dörtte biri alınarak bir başka kaba konur.

Aside helvası Yapılışı

Tencerede kaynamakta olan suya elenmiş un serpile serpile atılır. Atıldığında toparlanıp hamurlaşmaması için atıldıkça da gerek toparlanmaması için gerekse dibini tutmaması için (çömce) (büyük tahta kaşık) ile devamlı karıştırılır.

Tencereye atılması gereken un bitince başka bir kaba ayırdığımız dörtte bir ölcekli suyu pişmekte olan hamura yavaş yavaş, yedire yedire ilave ederiz. iyice piştiğini anladığımız pelte kıvamındaki hamur yaygın bir kap içine dökülür.

Dökülen hamurun tam ortasına elimizdeki çömçe ile yalak açarız. Açılan yalağın çevresinden yayğın tabağın kenarlarına doğru bastırarak hamurun kenarlarında kalınlaşmasını sağlarız.

Ayrıca elimize aldığımız başka bir küçük kaşıkla bastırarak hamur üzerine çeşitli süsler yaparız. Başka bir kapta kaynatılan şekerli su helvamızın göbek kısmındaki yalağa dökülür. Yalak dışındaki bulunan kısımlara dövülmüş ceviz serpilip, tavada kızartılan mis kokulu tereyağı da önce yalak üzerine, daha sonra helvamızın bütün yüzeyinde gezdirilir.

Şu anda her şey tamam asidemiz afiyetle yenmek için sizleri bekliyor. Bekliyor da nasıl yenecek ona da göz atalım birlikte. Helvamızın kenarlarında oluşmuş kalın kısımlarından özellikle elimizle kopardığımız parçalardan ortadaki yalağa batırıp, curk curk yutmasına da doyum olmaz. isteyen bu elle koparma işlemini küçük kaşıklarla da yapabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
133
O Da Ne
Korkunç Korkunç
66
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
666
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
600
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
534
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
466
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
400
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
333
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
266
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
200
Kızdım
Ayse

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item