Aside helvası tarifi ve yapılışı


Genel olarak uzun kış gecelerinde eş dost meclisleri için veya yemek sonrası ev halkı için tatlı yerine yapılan bir tür helvadır. Kim ki misafirliğe gittiğinde ev sahibi tarafından aside yapılıp ikram edilirse gerek ev sahibi için gerekse misafir için çok yüce bir olaydır.

Ev sahibi gelen misafirlerinin hatırı için en büyük zahmetlere katlanır; misafir ise kendisine gösterilen büyük ilgiden “Bak hele ne kadar da hatırımız varmış, benim için aside yapıldı.” diye kendi kendine öğünç meselesi yapar.

Aside helvası tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Aside yapmak için yeteri kadar buğday unu, tuz, şeker, tereyağı ve dövülmüş cevize ihtiyaç vardır. Tencereye konan su, tuz ve hamurun tencereye yapışmaması için az miktarda tereyağı ilavesiyle kaynatılan suyun dörtte biri alınarak bir başka kaba konur.

Aside helvası Yapılışı

Tencerede kaynamakta olan suya elenmiş un serpile serpile atılır. Atıldığında toparlanıp hamurlaşmaması için atıldıkça da gerek toparlanmaması için gerekse dibini tutmaması için (çömce) (büyük tahta kaşık) ile devamlı karıştırılır.

Tencereye atılması gereken un bitince başka bir kaba ayırdığımız dörtte bir ölcekli suyu pişmekte olan hamura yavaş yavaş, yedire yedire ilave ederiz. iyice piştiğini anladığımız pelte kıvamındaki hamur yaygın bir kap içine dökülür.

Dökülen hamurun tam ortasına elimizdeki çömçe ile yalak açarız. Açılan yalağın çevresinden yayğın tabağın kenarlarına doğru bastırarak hamurun kenarlarında kalınlaşmasını sağlarız.

Ayrıca elimize aldığımız başka bir küçük kaşıkla bastırarak hamur üzerine çeşitli süsler yaparız. Başka bir kapta kaynatılan şekerli su helvamızın göbek kısmındaki yalağa dökülür. Yalak dışındaki bulunan kısımlara dövülmüş ceviz serpilip, tavada kızartılan mis kokulu tereyağı da önce yalak üzerine, daha sonra helvamızın bütün yüzeyinde gezdirilir.

Şu anda her şey tamam asidemiz afiyetle yenmek için sizleri bekliyor. Bekliyor da nasıl yenecek ona da göz atalım birlikte. Helvamızın kenarlarında oluşmuş kalın kısımlarından özellikle elimizle kopardığımız parçalardan ortadaki yalağa batırıp, curk curk yutmasına da doyum olmaz. isteyen bu elle koparma işlemini küçük kaşıklarla da yapabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

388
124 shares, 388 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
26
O Da Ne
Korkunç Korkunç
13
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
130
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
117
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
105
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
91
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
78
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
65
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
52
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
39
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan