Aşk hakkında bilimsel gerçekler


Aşk hakkında bilimsel gerçekler. Bütün hayatım süresince aşkı çoğu şeyin ötesinde, üst sıralarda tuttum. Çoğu kavgam onun yüzünden yaşandı ve fazlası göz yaşım gene onun amacıyla döküldü. Yaptığım hataların neredeyse tümünde aşk; baş rolü oynamıştır.

Aşk hakkında bilimsel gerçekler


Evet, ömrümün güneşi; sevgili aşk… Aşk peşinde koşan ve aşkı arayan, aşk uğruna acı çeken insanlar olabilir. Ama aşk, yaşamın tadı, tuzu, biberi olduğunu biliriz. Sensiz, yavan bir yaşam ne kadar yaşanmaya değer? Bu kadar duygusal ve kişisel bir yaklaşım yeter.

Aşkı bir de detaylı perspektiflerden bilimsel bilgiler ışığında yazıya alabilmek istiyorum. Biraz araştırma yaptım ve okuduklarım mutluluğu ifade eden hafif bir tebessüme yol açtı. Tabii ki; bir iki söz söylemeden de duramazdım. Yorumlarımdan dolayı affınıza sığınıyor ve alçakta on maddelik bir listeyi sunuyorum. Bakalım aşkla alakalı trajikomik bilimsel verileri, siz de beğenecek misiniz?

10 Madde de Aşk Hakkında Bilimsel Gerçekler

  1. İnsanların %65’i, öpüşürken başlarını sol tarafa değil de, sağa doğru eğiyormuş. ( Yine çoğunluğun tersine çıktım.)
  2. Bilinen en eski aşk şarkısı bundan aşağı yukarı 4,000 sene evvel yazılmış ve Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki Mezopotamya bölgesinden çıkmış. (Ne varsa bizde var!)
  3. Uzun devre süren her beş ilişkiden birine bakıldığında, ilişkinin başlangıcında çiftlerden birinin ya da her ikisinin de o dönemde bir başkasıyla beraber bulunduğu saptanmış. (Bu demek oluyor ki; herkes amacıyla aniden çok talih var!)
  4. Aşık olma hissi, insanın vücudunda ve ruhunda bir sene boyunca sakinleştirici tesiri gösterebiliyor. Sonuç olarak sinir sistemi yenilenirken, aşık insanın da hafızası gelişiyor. (Mutsuzken antidepresan almaya lüzum yok o zaman. Aşık oldun mu, sorun çözülecek. Aşk tamamlanınca alırsın sakinleştiricini, esasen hafızan da gerileyecek, unutursun olur biter.)
  5. Aşk; insan üstünde aynı kaybetme korkusunun meydana getirdiği strese benzer semptomlar yaratabiliyor. Örneğin avuç içleri terliyor, göz bebekleri büyüyor ve kalp atışları hızlanıyor. (Benim dizlerim de titremişti. )
  6. Sabahları eşlerini öpen erkekler, öpmeyenlerden beş sene daha çok yaşıyor.
  7. ( Tamamdır, kocalar bundan sonra bu bilgiden sonra yola gelir.)
  8. Yeni aşık olan insanlarda seratonin hormonu düşüyor ve bu düzey obsesif-kompulsif yeme sorunu gösteren kişilerdeki ile aynı. Belki de bu yüzden şahıs abayı iyice yaktığında, aşkını takıntı durumuna getirmiş oluyor. ( Burada da aykırıyım. Ben aşık olunca yemeden içmeden kesilen, acilen rejimlere giren biriyim. Ama ikinci kısım geçerli. Kafam karıştı. )
  9. İşin matematiksel kuramına bakıldığında, kendimize uzun dönemli bir partner seçmeden evvel en az on iki kişiyle çıkmamız gerekiyormuş. Bu sayede bize en makul olanı seçme talihimiz da artıyormuş. ( Matematik aşkta sökmez. İstediğin kadar dene, yine de kısmetten öteye geçemezsin. Üç, beş ya da on şahsa aşık oldun diyelim. Hangisinde ise kısmetin, o devam eder. Buldun; buldun. Yoksa tren kaçar. Benden söylemesi. )
  10. Pırlanta nişan yüzüğü armağan etme geleneği 15. Yüzyılda, Avusturya Arşidükü Maximillian’ın müstakbel eşine evlenmeden evvel verilen pırlanta yüzükle başlamış. (Bir de soğuk ülke deriz oralara. Aşkın günümüzdeki en mühim sembolünü çıkartmışlar ortaya. Daha ne yapsınlar? )


Kadınların yüzde 11’i çıktıkları ya da yeni tanıştıkları bir erkek ile ilgili internette inceleme yapıyormuş. Erkeklerde ise bu miktar yalnızca %7. (Erkeklerin ne kadar ilgisiz olduğunu biliyorduk zaten. ‘Detaya lüzum yok! Kız güzel!’ diyorlardır herhalde. )


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

385
123 shares, 385 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
117
O Da Ne
Korkunç Korkunç
104
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
91
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
78
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
65
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
52
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
39
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
26
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
13
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
130
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan