Bankalardan Kredi Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey


Bankalardan kredi almadan önce bilmeniz gereken 7 şey sayesinde en uygun şartlarda istenilen krediyi kullanma imkanı artıyor.

Ülkemizde insanlar çok çeşitli nedenler ile kredi kullanıyor. bu anlamda krediler ev kredileri, ihtiyaç kredileri ve otomobil kredileri gibi çeşitlere ayrılıyor. Her kredi çeşidinin kendine özgü vade ve faiz oranları bulunuyor. Bu krediler ile ilgili şartlar yasalarca belirleniyor. Tüketiciler kredi kullanmadan önce dikkat etmesi gereken 7 husus bulunuyor. bu hususlar ise şu şekildedir;

Kredi Notuna Dikkat Edilmeli

Kredi notu kişinin daha önceki dönemlerde kredi, kredi kartı ve bankalar ile ilgili olan diğer işlemlerdeki borçlarını ödeme performansını ifade ediyor. Kredi notu ne kadar yüksek olursa istenilen oranda kredi kullanma imkânı da aynı derecede artıyor. Ayrıca günümüzde birçok banka kredi notu daha iyi olan müşterilerine daha uygun faiz oranlarında kredi imkânı sunuyor.

Borç Durumu

Bankalardan kredi kullanmadan önce kişiler borçluluk durumuna göre hareket etmelidirler. Çünkü aylık ödemeleri gelirlerine göre dengesiz olan kişiler kredi taksitlerini ödemekte zorlanacakları için büyük sorun yaşayabiliyorlar. Bu sebeple kredi kullanmadan önce borçluluk durumuna göre bir aylık ödeme miktarı belirlenmeli ve kredi talebi buna göre sağlanması gerekiyor.

Yasal Takibe Düşülmemesi Gerekiyor

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biriside yasal takibe düşülmemesidir. Çünkü yasal takibe düşen kişiler için herhangi bir bankadan kredi kullanabilmek oldukça zor olacaktır. Bu sebeple mevcut borç ve kredilerin zamanında ödenmesine dikkat edilmesi gerekiyor.

Üst Üste Kredi Başvurusu Yapılmamalı

Banka kredisi çekmek isteyen kişiler üst üste kredi başvurusu yapmamaları gerekiyor. Çünkü üstü sütüne yapılan olumsuz başvurular kredi notunun düşmesine neden oluyor.

Düzenli Borç Ödemesi Yapılmalı

Bankadan kredi çekmek isteyenler son dönemlerde yaptıkları düzenli ödemeler bu kredi kullanma şanslarını arttırabilirler. Çünkü kredi notuna etki eden faktörler arasında düzenli borç ödeme alışkanlığı oldukça önemli bir yer ediniyor.

Bankalar İle İlişki Kurulmalı

Bankalar genellikle daha önce bankalar ile çalışmamış ve herhangi bir bağı olmayan kişilere daha mesafeli davranabiliyor. Bu sebeple kredi başvurusu yapmadan önce bankadan hesap açtırılması ve banka hizmetlerinden faydalanılması kredi başvurusu aşamasında fayda sağlıyor.

Gelir Durumu Güncel Şekilde Belgelendirilmeli

Bankalar kredi kullandırma aşamasında gelir belgesi talep ederler. Bu sebeple en güncel gelir seviyesine göre yapılan belgelendirmeler ile kredi kullanma şansı ve oranı da ciddi oranda artıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
600
O Da Ne
Korkunç Korkunç
533
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
466
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
400
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
333
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
266
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
200
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
133
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
66
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
666
Kızdım

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item