Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?


Baş ağrısı Birçok nedenden dolayı meydana gelmesi gibi sebeplerle baş ağrısı günümüzde en sık rastlanan rahatsızlık türüdür. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen baş ağrısı her yaşta insanda görülebilmektedir. Zaman zaman çok şiddetli derecede olabilen baş ağrısı insan yaşamanı olumsuz etkileyen istenmeyen bir durumdur. Baş ağrılarınında oluştuğu bölgeye ve nedene göre değişen çeşitleri bulunmaktadır. 

Birincil baş ağrılarında ağrı genellikle bir hastalık nedeniyle değil de doğrudan aniden meydana gelmektedir. Örnek olarak migren bu türe örnek verilebilmektedir. İkinci tür baş ağrıları ise birincil baş ağrılarına göre daha az görülen genellikle bir hastalığa bağlı meydana gelen ağrılardır. Bu hastalıklar arasında beyin tümörleri, menenjit, göz hastalıkları vardır. 

En bilinen baş ağrısı türü migrendir. Migrenin ne gibi nedenlerle ve nasıl ortaya çıktığına dair kesin bilgiler bulunmamaktadır. Stres, uykusuzluk, aç kalma gibi nedenler migreni tetikleyen faktörler arasındadır. Migren ağrısının erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmesinden dolayı kadınlarda meydana gelen hormonal değişimlerde migreni tetiklemektedir. Migrenden sonra en sık görülen baş ağrısı türü ise gerilim baş ağrısı türüdür. 

Gerilim türü baş ağrısı boyun bölgesinde de meydana gelebilen şiddetli ağrı türüdür. Genellikle başın arkasında biriken baş ağrılarıdır. Stres, gerginlik, yorgunluk ve depresyon gerilim tipi baş ağrısını tetikleyen nedenler arasındadır. 

Diğer bir baş ağrısı türü ise küme baş ağrısıdır. Küme baş ağrıları genellikle aniden başlar ve diğer baş ağrısı göre çok daha şiddetli şekilde meydana gelir. Bu tür şiddetli baş ağrıları bir ay boyunca ara ara meydana gelir ve bir ay boyunca bir daha olmaz. Bu tür yıl içerisinde zaman zaman gerçekleşen ve ara ara gelen bu şiddetli baş ağrılarının ana nedeni henüz bilinmemektedir. Küme baş ağrıları diğer baş ağrılarına daha az görülmektedir. 

Uzun süreli ağrı kesici kullanımı da baş ağrısına yol açan bir nedendir. Sık ağrı kesici kullanmaya bağlı olarak kronik baş ağrısı denilen ağrı türü meydana gelmektedir. 

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Baş ağrısını geçirme yöntemleri arasında en çok bilinen ve kullanılan yöntem bol su tüketimidir. Bol su tüketmek genellikle baş ağrısının hafifletmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü vücudun ihtiyacı olan su karşılanmaktadır. Baş ağrısını geçirmede kullanılan diğer bir yöntem ise duş almaktır. Başın arkasına ve alın bölgesine yapılan masaj da baş ağrısını geçirmekte etkili olmaktadır. 

Baş ağrısına sebep olabilecek 7 sebep vardır. Baş ağrısı sebeplerini detaylıca inceleyebilirsiniz.

Özellikle sabah meydana gelen baş ağrılarında bol oksijen ve temiz hava iyi gelmektedir. Aynı zamanda kafeinin de baş ağrısında etkili olduğu bilinmektedir. Bir bardak sade kahve sabah meydana gelen baş ağrıları için etkili olmaktadır. Baş ağrısına ne iyi gelir

Sürekli meydana gelen şiddetli baş ağrılarında sigara kullanan ve alkol alan kişilerin bu alışkınlarını azaltması beklenir. Sigara ve alkolün birçok hastalığa sebep vermesi gibi baş ağrısına da sebep verdiği bilinmektedir. 

Baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilebilen diğer bir yanıt ise soğuk komplekstir. Özellikle alın bölgesine uygulanan soğuk bez baş ağrısını hızlıca hafifletmektedir. 

Baş Ağrısında Doktora Gitme

Sürekli meydana gelen ve uzun süre geçmeyen baş ağrıları tıbbi müdahale ve doktor muayenesi gerektirmektedir. İleri yaşta meydana gelen sık baş ağrıları bir hastalığın habercisi olabileceği için doktor muayenesi gerektirmektedir. Aynı zamanda küçük yaşta meydana gelen şiddetli baş ağrısı da ciddi bir durumun habercisi olabilmektedir. Bu ve bunun gibi sık meydana gelen, geçmeyen şiddetli baş ağrısı durumlarında bir doktora başvurmak ve tıbbi müdahaleden faydalanmak gerekmektedir. 

Baş ağrısına eşlik eden bayılma, görme problemleri, bulantı ve kusma, yüksek ateş gibi durumlar olduğu zaman hemen doktora başvurulması gerekmektedir. 

Baş ağrısı şimdiye kadar olan ağrılardan farklı ve şiddetliyse de doktora görünmek gerekmektedir. 

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Baş ağrısına gelen doğal yöntemler arasında ilk olarak lavanta yağı ve nane yağı bulunmaktadır. Nane ve lavanta yağını koklamak baş ağrısına iyi geldiği bilinen bir yöntemdir. Doğal yöntemler arasında bilinen diğer bir yöntem ise sağlık açısından birçok faydası bulunan zencefildir. Zencefil çayı günde 1, 2 bardak tüketilerek sık yaşanan baş ağrısını hafifletmede kullanılmaktadır. 

Akupunktur özellikle migren ağrısında etkili olduğu bilinen bir tedavi yöntemidir. Bu akupunkturun evde uygulayabileceğiniz bir yöntemi de bulunmaktadır. Masaj yöntemiyle yapabileceğiniz akupunktur yöntemi olan bir masaj olan ebaş parmağınızla işaret parmağınız arasında kalan noktaya diğer elinizle baskı uygulamanız halinde baş ağrınızın azaldığını görmeniz mümkün olmaktadır. 

Düzenli olarak boyun egzersizleri yapmak ve hafif bir şekilde omuzda daireler halinde yapılan masaj da baş ağrısı için etkili olmaktadır. 

Baş ağrısında çok etkili olan stres ve yorgunluktan uzak durmak ve dinlenmek için karanlık ve sessiz bir yerde 20 illa 30 dakika dinlenerek uzanmak rahatlamanıza, dinlenmenize baş ağrınızın geçmesine neden olacaktır. 

Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Baş ağrısı genellikle doğal yöntemlerden dolası ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilmektedir. Baş ağrısı sırasında hemen ilaca başvurmak istemeyen kişiler öncelikle doğal tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. Ancak doğal tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı şiddetli ağrı durumlarında ağrı konusunda etkisi tesbit edilmiş baş ağrısı ve benzeri ağrılar için üretilen ilaçlar tercih edilmektedir. Bu ilaçların sık kullanılması çok tavsiye edilmektedir. Özellikle herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerde, yaşlılarda, hamilelerde ve başka ilaçlar kullanan kişilerde ağrı kesici kullanımının doktor kontrolünde olması gerekmektedir. 

Ağrı tedavisinde basit ağrı kesiciler, steroid olmayan ilaçlar, ergotaminli ilaçlar ve triptanlar kullanılmaktadır. Ağrı kesiciler sık kullanılmaları halinde böbrek ve bazen diğer organlara zarar verebilmektedir. Bu nedenle ağrı kesicilerin sürekli kullanılmaması ve kullanım durumunun dikkatli şekilde takip edilmesi gerekir. 

Baş Ağrısının Cİddİ Olduğu Durumlar

Çıkmış şiddetli ve aniden ortaya çıkan baş ağrıları zaman zaman tehlike sinyali veren ağrılar olmaktadır. Bu ani ve şiddetli ağrılara ek olarak bilinç kaybı, bulantıyla birlikte kusma, ışığa karşı hassasiyet ve  epilepsi nöbetleri de görüşebilmektedir. Bu belirtiler ciddi bir rahatsızlığın haberi olabileceği için acil müdahale gerektirmektedir. 

Hapşırma, öksürme gibi ani olaylar sonunda meydana gelen baş ağrıları da yine tehlike arz eden ağrı türleridir. Bu tür meydana gelen ağrılar beyin tümörlerini ve beyin omurilik sıvısının birikme riskini artırmaktadır. Herhangi bir kaza sonucuyla meydana gelen baş ağrıları da dikkatli olmayı gerektiren ağrılar içerisindedir. Trafik kazası gibi bir kaza sonucunda ufak sızıntılar şeklinde meydana gelen beyin kanamaları bazen hemen belirti vermemektedir. Bu gibi kazalar sonunda meydana gelen şiddetli ağrılar beyin kanaması belirtisi olabileceği için dikkat edilmesi gerekmektedir.  Bu gibi durumlarda ağrı kesici kullanımına dikkat edilmelidir. Baş ağrısının tehlikeli olmasından dolayı ağrı kesici tedavi için ilk başvurulan yöntem olmamalıdır. 

Beyin tümörlerinin baş belirtisi olan baş ağrısı ek olarak başka belirtileri de gösterdiği zaman doktor kontrolü gerektirmektedir. Baş ağrısına ek olarak bulantı, kusma, görmede ve konuşmada meydana gelen bozukluklar, bayılma, kişilik bozukluğu gibi belirtiler baş ağrısıyla birlikte olduğu zaman beyin tümörüne işaret etmektedir. Beyin tümörlerinin de çeşitlerinin bulunmasından dolayı geç kalmadan doktora görünmek gerekmektedir. Bu gibi şikayetlerin bazısına sahip olan kişilerin belirtilerin sıklığına ve miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

383
119 shares, 383 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
130
O Da Ne
Korkunç Korkunç
117
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
104
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
91
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
78
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
65
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
52
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
39
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
26
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
13
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan