Bebek Ne Zaman Göbek Hizasına Çıkar ?


Konu anne ve bebek olunca akla bir sürü soru gelir. Özellikle anne olmaya hazırlanan kadınlar bebekleri için daha çok endişe etmeye başlayabilir. Merak etmeyin bebeğiniz gayet sağlıklı ve gelişimini tamamlayıp sizinle buluşacağı günü bekliyor.

Bebekler beşinci aylarına ulaştığı zaman gelişiminin yarısını tamamlamış olur. Sizi duyabilir hatta sesinize tepkiler verebilirler. Bu ayda mümkün olduğunca bebeğinize konuşup, kitap okuyup, sakinleştirici müzikler dinletebilirsiniz. Tabi ses ayarı çok önemli bebeklerin bu ayda bütün duyu organları geliştiği için yüksek sese duyarlı olup elleri ile kulaklarını kapatacaktır.

Bebekler Ne Zaman Göbek Hizasına Çıkarlar ?

Bebek Ne Zaman Göbek Hizasına Çıkar ? Hamileliğin 5. ayının sonunda rahim göbek hizasına çıkar. Anne adayları daha hızlı kilo almaya başlar. Bebek gelişiminin yarısını tamamladığı için bu ayda iştah açılması ve hızlı kilo alımları gözlenir.

Hamilelikte Karın Ne Zaman Çıkar ?

Hamilelikte karın 5. ayından sonra çıkmaya başlar ve yavaş yavaş karın büyür.

Hamilelikte Beşinci Ay

Hamileliğin beşinci ayında bebekler oluşumlarının yarısını tamamlamış olur. Bebeğin cildi ince bir tüy tabakası ile kaplanır ve tabaka doğumdan sonra dökülür. Aynı zamanda bebeğin vücudu beyaz bir maddeyle kaplıdır. Bunun sebebi rahim içindeki suyun bebeğin cildine zarar vermesine engel olmaktır. Bu ayda bebeklerin kilo alımları artar.

Yağ dokuları oluştuğu için ısı üretimi ve metabolizmaları desteklenir. Bu ayda bebeklerin kasları gelişir. Bu da hareketlerinin artmasını sağlar. Tekme attığını, esnediğini ve hatta hıçkırdığını bile hissedebilirsiniz.

Beşinci Ayda Bebek

Cinsiyetleri öğrenilir. Süt dişleri kalıcı olarak oluşur. Parmak izleri oluşmaya başlar. Sindirim sistemleri oluşmuştur. Bağırsakları mekonyum denilen ilk dışkıyı dışarı atar. Yağ dokuları kalınlaşır. Hızlı kilo alımları başlar.

Göz kapakları henüz açılmamış dahi olsa ışığı algılarlar. Kulak fonksiyonları tamamlanır. Ve çok yüksek seslerde elleri ile kulaklarını kapatırlar. Hareketleri artar ve belirginleşir. Duyu organları geliştiği için ışığa ve sese tepkiler verir. Aynı zamanda tat alma duyuları da gelişmiştir. Yediklerinizin tatlarını ayırt edebilirler.

Beşinci Ayda Anne

Anne adaylarının beşinci ay itibari ile iştahların da açılma ve buna bağlı gelişen hızlı kilo alımları başlar. Bu süreçte kilo alımlarına biraz dikkat etmemiz gerekir. Ani olarak yapılan hareketler baş dönmelerine ve tansiyon düşmelerine neden olabilir. Bu yüzden hareketlerimizi olabildiğince yavaş yapmalıyız. Hamileliğin yarısın da olunduğu için bel ağrıları artar, hareketler kısıtlanır.

Göbek büyümesi oluştuğu için birçok anne adayı eğilirken zorluk çeker. Nefes alışlar normale göre daha derinleşir. Daha sık ve çok terleme yaşanır. Bu süreçte hareketlerimize oldukça dikkat etmeli mecbur olunmadığı sürece çok fazla ayakta kalmamalı, oturduğunuz zamanlar da bel bölgesini yumuşak bir yastıkla desteklemeli fırsat buldukça da yatarak dinlenmeliyiz. Bu ayda fazla ayakta kalmak ayak şişmelerine ve vücutta ödeme sebep olabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

392
1 comment, 128 shares, 392 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
78
O Da Ne
Korkunç Korkunç
65
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
52
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
39
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
26
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
13
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
130
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
117
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
104
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
91
Kızdım

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bebek Ne Zaman Göbek Hizasına Çıkar sorusuna verdiğiniz bilgilendirici yanıtları için teşekkürler. Ayrıca Hamilelikte Karın Ne Zaman Çıkar sorusuyla ilk sorunun cevabı aynı ikisininde cevabı yanlış anlamadıysam 5. Ay

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan