Bir fotoğrafın sahte olduğunu anlamanın 4 yolu


Photoshop’ta düzenlenen sahte fotoğrafların çoğu zararsız olsa da bazen bu fotoğraflar içeriğini değiştirmek ve “sahte haberler” oluşturmak için yapılır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre 10 kişiden 4’ü sahte fotoğraflarını tanımlayamıyor. İşte bir fotoğrafın sahte olduğunu anlamanın 4 yolu yazımızda.

Arka planda bükülmüş ve bozuk parçalar olup olmadığına dikkat edin.

Photoshop, dergiler ve ünlüler tarafından vücutların şeklini değiştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kadınlar kalçalarını daha geniş göstermek için gerekli işlemleri yaparken arka planda bükülmüş olarak gözüken nesneler olacaktır.

Yansımalara ve gölgelere dikkat edin.

Sınırlı Photoshop bilgisine sahip kullanıcılar, genellikle yapılması en zor şeylerden biri olan gölgeyi düzgün şekilde ayarlamayı unuturlar. Üstteki görselde de görebileceğiniz gibi ağır bir taşı kaldıran adamın gölgesinde taşın gölgesi yok.

Düşük kaliteli görüntülere dikkat edin.

Bir fotoğrafın düzenlenmiş bölümlerinin kenarları genellikle bulanık olarak görünür. Aynı bu görseldeki kaslı adam gibi. Bu bulanık kısımları daha az belirgin hale getirmek için fotoğrafı düzenleyenler bilerek fotoğrafın kalitesini azaltırlar. Buna rağmen kalite eşit olarak düşürülmeyecek ve düzenlenmiş parçalar görüntünün geri kalanından daha düşük bir kalitede olacaktır.

Aynı görüntüleri arayın

PHOTO:EAST NEWS/AFP In a handout picture released on the news website of Iran’s Revolutionary Guards, four long and medium range missiles rise into the air after being test-fired at an undisclosed location in the Iranian desert on July 9, 2008. Iran today test-fired a missile it said is capable of reaching Israel, angering the United States amid growing fears that the standoff over the contested Iranian nuclear drive could lead to war.

Photoshop yapan kişiler genelde bir görüntünün alanını kopyalar ve başka bir yere ekler. Bir resmi incelediğinizde bir ufak bir kısmı başka bir yerde daha görebilirsiniz. Bu da o görselin sahte fotoğraf olduğunu kanıtlayacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

401
137 shares, 401 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
130
O Da Ne
Korkunç Korkunç
117
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
104
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
91
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
78
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
65
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
52
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
39
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
26
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
13
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan