Bir Oyun Projesi Nasıl Yapılır


Dünya üzerinden milyonlarca oyuncu mevcuttur. Peki, hiç merak ettiniz mi bu oyunlar nasıl yapılıyor? Bu oyunların yapımında hangi programlar kullanılıyor? İşte bu tarz soruların cevabını bir oyun projesi nasıl yapılır diyerek anlatalım.

Bir Oyun Projesi Nasıl Yapılır

Bir oyunun nasıl yapıldığını 5 başlıkta toparladık ve açıkladık. Aşağıdaki başlıkları okuyarak bir oyunun nasıl yapıldığıyla alakalı fikir sahibi olabilirsiniz.

Hikaye

Her oyunun bir hikayesi vardır. İster strateji oyunu olsun ister savaş oyunu olsun yapılan veya yapılacak olan her oyunun bir hikayesi olmak zorundadır. Bunun için hikaye yazarları adını verdiğimiz kişiler yapılacak olan oyun için hikaye yazıp bizlere sunarlar.

Yazılım

Oyunun nasıl bir hikayeye sahip olduğuna karar verildikten sonra nasıl bir yazılım ile yazılacağı hakkında karar verilir. En çok tercih edilen programla dilleri C, C++ ve C#(c sharp) olmak üzere karşımıza çıkmaktadır. Oyun yapımcıları yukarıda adı geçen programlama dillerinden bir tanesini veya birden fazlasını kullanarak oyunun kodlamasını oluşturmaya başlarlar.

Oyun Motorları

Yapılacak olan oyun için seçilen programlama dillerini destekleyecek bir oyun motoruna ihtiyaç vardır. Dünya üzerinde yüzden fazla oyun motoru mevcuttur. Bunlardan en popülerleri Unity, Unreal Engine gibi oyun motorlarıdır.

Peki nedir bu oyun motorları? Kısaca oyun motorunun yapısını anlatmak gerekirse, oyun motorları yapılacak olan oyunun grafik ayarlarının ve yazılımının yapıldığı yerdir diye açıklayabiliriz. Oyun yapımcıları oyun motorunu seçtikten sonra en zor kısıma geçmektedir.

Grafik Ayarları

Belki de oyunun en önemli kısmıdır grafik ayarları. Son zamanlara gelişen teknoloji ile birlikte yapılan oyunlarda grafik üzerine gelişmeler gerçekleşmektedir. Bu sebeple grafikerler için tasarlanmış grafik tableti adı verilen ürünler ortaya çıkmıştır. Grafikerler bu tabletleri kullanarak denemeler yapıp daha sonra oyun motorları ile yapılacak olan proje için grafik ayarlarını yaparlar.

Seslendirme ve Müzik

Oyunların olmazsa olmazıdır müzikler. Yapılacak oyun hakkında doğru müzikler seçilmeli seslendirmeler doğru yapılmalıdır. Doğru yapılmalıdır ki kullanıcılar ya da diğer adıyla oyuncular oyuna daha da ilgi göstersinler. Eğer ki seslendirme ve müzikler oyunun hikayesi dışında yapılırsa hazırlanan oyun piyasaya sunulduğu anda bütün ilgileri üzerine toplayamayacaktır.

En zor Kısım

Bir oyun yapımındaki en zor kısımdır hata ayıklama ya da diğer adıyla hata arama. Aslında en sıkıcı kısımdır hata arama. Çünkü bu işin uzmanları yapılan oyunu farklı ortamlarda sürekli test ederler ve bug adı verilen hataları bulmaya çalışırlar.

Bu kadar titiz çalışmaya rağmen hala piyasaya sürülen oyunlarda hatalara rastlamak mümkündür. Sonuç olarak bir oyun yapmak emek istemektedir. Birden fazla kişi ile yapılması gerekmektedir. Ve olabildiğince iyi bir grafiğe, iyi bir konuya ve en önemlisi hatasız çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu sebeple bu zor yolculukta sabırlı davranmak ve hata yapılmamaya ihtiyaç vardır. Sizde bu kurallara uyup güzel oyunlar yapabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
66
O Da Ne
Korkunç Korkunç
666
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
600
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
533
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
466
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
400
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
333
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
266
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
200
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
133
Kızdım
admin

İmparator

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item