Böbrek Taşına Ne İyi Gelir ?


Böbrek taşı; idrarın toplandığı ve dışarı doğru atıldığı kanallarda biriken partiküllerin birleşerek sert tabakalar haline gelmesi ile oluşur. Böbrek taşı olan insanlar çok sancılı ağrılar çekebilir.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir ?

Böbreklerimiz, omurgamızın her iki tarafında bulunur ve vücudumuzdaki atıkları kandan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu temizlenen kan; daha sonra tekrar vücudumuzda dolaşmaya başlarken kalan atıklar ise idrar yolu ile dışarı atılır. İşte bu kanın temizlenmesi esnasında da bazen sert partiküller birleşerek böbrek taşlarını oluşturur.

Böbrek taşları bir böbrekte görülebileceği gibi her iki böbrekte de görüşebilir. Ayrıca bu böbrek taşları genellikle kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülür ve genellikle 30 yaş üzeri bireylerde daha çok görülür. Bu hastalığın tedavi edilmesi bir daha karşılaşmayacağınız anlamına gelmez, tedaviden bir süre sonra tekrar karşılama ihtimaliniz de vardır.

Böbrek taşlarına tedavi edilmemesi sonucu; böbrek kanalları tıkanır ve tıkanma sonucu bir basınç meydana gelir. İşte bu basınç şiddetli ağrılara sebep olmaktadır.  Böbrek taşına ne iyi gelir bu yazımızda biraz bundan bahsedeceğiz.

En Az 2.5 Litre Su Tüketmek

Böbrek taşları için günde 2.5 litre su tüketmek ağrılara iyi gelmektedir. Bu suyu tek seferde tüketmemeli, güne yaymalısınız. Çünkü böbrek taşlarının oluşmasını az su tüketmek tetikliyor. Böbrek kanallarındaki partikülleri ve sert tabakaları çözebilecek yeterli miktardaki suyun tüketilmesi çok önemlidir.

Özellikle yaz aylarında insanlar ter yoluyla ciddi derecede sıvı kaybına uğrarlar. Bu sebeple bu böbrek taşları genellikle sıcak iklimlerin yaşandığı bölgelerde daha sık görülmektedir.

Ancak böbrek taşı bazen bu faktörler dışında genetik faktörlerin etkisi ile de ortaya çıkabilir. Eğer böbrek taşı ile ilgili aileden gelen bir kalıtsal durum varsa söz konusu bireyde de görülme olasılığı vardır diyebiliriz.

Akdeniz Tipi Beslenme Diyeti Uygulamak

Bu beslenme tipinde ağırlıklı olarak doğal gıdalar yani sebzeler, meyveler tüketilmeye dikkat edilmektedir. Ancak böyle beslenirken de besinleri mevsiminde tüketmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Akdeniz tipi beslenme diyetini uygulayan böbrek taşı rahatsızlığı olan hastalar ağırlıkla; sebze, kuruyemiş, balık, zeytinyağı tüketirler. Kızarmış ve işlenmiş gıdalar yememeye dikkat ederler.

Haftada en az 3 gün yumurta tüketmeleri gerekir ancak kan değerlerinde düzensizlik olanlar bu miktarı daha da azaltabilirler. Meyve tüketimini ise çok tutmalarında fayda vardır. Günde en az 5-6 porsiyon tüketmelilerdir, suyunu sıkıp içmek aynı görevi görmez.

Böbrek Taşı ve Egzersiz

Az hareket eden insanlarda böbrek taşı rahatsızlığı daha sıklıkla görülmektedir. Böbrek taşı rahatsızlığı olan hastalar ya da bu hastalık riski altında olanlar; düzenli olarak egzersiz yapmalılardır.

Yapacağınız egzersizler sayesinde böbrek taşlarınızın düşmesi daha kolay olacaktır. Bu egzersizleri çok tempolu yapmanıza gerek yok. Merdiven çıkarak, hafif yürüyüşler yaparak ya da fitness yaparak da böbrek taşlarınızın düşmesini sağlayabilirsiniz.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşını tam olarak şu neden oluşturur diyemiyoruz. Ancak hastalık riskini artıran bazı faktörlerin varlığı mevcuttur. Örneğin; obezite sayılabilecek derecede fazla kilo, daha önce bir kez daha geçirilen böbrek rahatsızlığı, kronikleşmiş bağırsak rahatsızlıkları, gut hastalığı veya doğuştan gelen böbrek rahatsızlığı böbrek taşı oluşumlarına sebebiyet verebilir.

Böbrek taşı belirtileri arasında ise; kaburganın çeşitli bölgelerinde sancı, kasık ağrısı, alt karın bölgesi ağrısı, yoğunluğu gittikçe artan dalak ağrısı, idrar yapımı sırasında sızı, anormal renkli idrar, kötü kokulu idrar, az miktarlı idrar, kötü kokulu idrar, ateş ve titreme olarak sayabiliriz.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı tedavisi; taşın büyüklüğüne ya da cinsine göre değişebilmektedir. Örneğin ESWL tedavisinde; vücut dışından bir güç ile ses dalgaları sayesinde taşlar kırılmaktadır. Genellikle 2 cm ye kadar olan taşların tedavisinde bu yöntem kullanılmaktadır.

Genellikle bu taşlar üst idrar yollarında görülür. Bu tedavi yönteminde de her yöntemde olduğu gibi taşın büyüklüğü başta da belirttiğimiz gibi önemlidir. İşlem sırasında genellikle anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu da bu yöntemin en çok tercih edilme nedenidir.

Bu yöntemde tek seansta sonuç almanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle birkaç seans sürebilir tedaviniz. Bir sonraki seanslarda da sonuç alamazsanız diğer yöntemlere yönelmeniz gerekebilir.

Böbrek taşı tedavisinde kullanılan bir başka yöntem ise; endoskopik böbrek taşı ameliyatıdır yani URS. Böbrek yolu kanallarından çıkıp kanala düşmüş taşların tedavisinde kullanılır. Bu ESWL yöntemine göre daha zahmetlidir çünkü bunda anestezi yapılma zorunluluğu bulunur.

Ancak vücutta herhangi bir kesik yapılmadan tedavi rahatça uygulanabilir. Bu yöntemde idrar yolundan girilip taşa ulaşılır ve bu taş lazer yardımı ile parçalanır. Bu sayede taşın dışarı çıkarılması sağlanmış olunur.

Bu yöntemde hastalar genellikle aynı gün içerisinde taburcu olur ve evlerine gidebilir. Böbrek taşı tedavisinde son olarak kullanılan yöntem ise kapalı böbrek taşı ameliyatıdır.

ESWL yönteminin uygulanamadığı durumlarda bu tedaviye başvurulmaktadır. Genelde bu yönteme başvurulmasının nedeni böbrek taşının boyutunun büyük ve direncinin çok sağlam olmasıdır. Bu yöntem de tıpkı URS gibi genel anestezi gerektirir. Sağlıkla alakalı daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

383
121 shares, 383 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
117
O Da Ne
Korkunç Korkunç
104
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
91
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
78
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
65
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
52
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
39
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
26
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
13
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
130
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan