Cesaret Sınırlarını Zorlayan 5 Tehlikeli Spor Dalı


Dünya genelinde normal spor dalları yanı sıra cesaret sınırlarını zorlayan 5 tehlikeli spor dalı söz konusu olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Her birinin birbirinden tehlikeli olduğu en tehlikeli 5 spor dalı buna karşın ayrıca en çok ilgi gösterilen spor dalları listesinde yerini almaktadır.

İşte Cesaret Sınırlarını Zorlayan 5 Tehlikeli Spor Dalı

1- Abseiling (Kaya Tırmanışı)

İsminden de anlaşılacağı üzere dik ve tehlikeli kayalıklar üzerinde gerçekleştirilen abseiling spor aktivitesi, oldukça riskli ve deneyim gerektiren bir spor aktivitesi olup bu sporun yapılabilmesi açısından yükseklik korkuları aşılmalı ve denge kontrolü sağlanmalıdır. Ülkemizde de gerçekleştirilen Kaya Tırmanışı spor aktivitesinde yer alınabilmesi açısından öncelikle Dağcılık Eğitim programları sunulan ilgili kulüplerde yer alınması gerekmektedir.

2- Scuba (Tüplü-Tüpsüz Dalış)

Dünyanın en tehlikeli 5 spor dalı listemizin ikinci sırasında yer alan Scuba yani tüpü ve tüpsüz dalış spor aktivitesi dünyanın pekçok ülkelerinde ve ayrıca ülkemizde ise Fethiye bölümünde yer alan Ölüdeniz üzerinde gerçekleştirilmektedir. Eğlenceli bir spor dalı olmasına karşın ciddi anlamda risklerin söz konusu olduğu Scuba spor aktivitesi denizaltı dünyası ile tanışmak isteyenlerin en çok tercih edebildiği spor dallarından biri olarak da ün salmıştır.

3- Base Jumping

Oldukça ilginç bir spor dalı olmasının yanısıra dünyanın en tehlikeli 5 spor dalı listesi içerisinde de yer alan Base Jumping spor aktivitesi temel mantığı serbest nesneler üzerinden yapılmasıdır. Diğer bir deyişle helikopter, uçak, yüksek binalar gibi maksimum yükseklikteki objeler üzerinde gerçekleştirilen bu tehlikeli ve yüksek adrenalinli spor aktivitesinde sporcular yüksek objeler üzerinden atlayarak paraşüt sayesinde yeryüzüne iniş gerçekleştirmektedir.

4- Mağara Dalıcılığı

Dünyanın en çok ilgi gören ve ayrıca en tehlikeli su sporları listesinde yer alan mağara dalıcılığı spor aktivitesi diğer dalış türlerinden farklı olarak özel bir scuba dalış çeşidi özelliğine de sahiptir. Maksimum tehlike faktörünün söz konusu olması nedeniyle belirli kurallar dahilinde gerçekleştirilen mağara dalıcılığı spor aktivitesinde sporcuların mağaraların derinliklerinde yönlerini kaybetmesi sonucunda ölümcül riskler söz konusu olabilmektedir.

5- Yanardağ Sörfü

İsminden de anlaşılacağı üzere yanardağ üzerinde gerçekleştirilen ve oldukça tehlikeli spor türlerinden olan yanardağ sörfü spor aktivitesinde sporcular bir yanardağın üzerinde 80 km bir hız üzerinden ortalama olarak 725 metre aşağı yöne doğru sörf gerçekleştirmektedirler. Ciddi yaralanma ve kazaların söz konusu olabildiği yanardağ sörf spor aktivitesi bu nedenle profesyonel anlamda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde pek gerçekleştirilmemesine karşın dünyanın birçok ülkelerinde yoğun ilgi ile gerçekleştirilen dünyanın en ölümcül 5 sporu maksimum cesaret gerektirdiğinden amatör sporcular tarafından ayrıca tercih edilemediğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
666
O Da Ne
Korkunç Korkunç
600
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
533
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
466
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
400
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
333
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
266
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
200
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
133
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
66
Kızdım
admin

İmparator

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item