Cesaret Sınırlarını Zorlayan 5 Tehlikeli Spor Dalı


Dünya genelinde normal spor dalları yanı sıra cesaret sınırlarını zorlayan 5 tehlikeli spor dalı söz konusu olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Her birinin birbirinden tehlikeli olduğu en tehlikeli 5 spor dalı buna karşın ayrıca en çok ilgi gösterilen spor dalları listesinde yerini almaktadır.

İşte Cesaret Sınırlarını Zorlayan 5 Tehlikeli Spor Dalı

1- Abseiling (Kaya Tırmanışı)

İsminden de anlaşılacağı üzere dik ve tehlikeli kayalıklar üzerinde gerçekleştirilen abseiling spor aktivitesi, oldukça riskli ve deneyim gerektiren bir spor aktivitesi olup bu sporun yapılabilmesi açısından yükseklik korkuları aşılmalı ve denge kontrolü sağlanmalıdır. Ülkemizde de gerçekleştirilen Kaya Tırmanışı spor aktivitesinde yer alınabilmesi açısından öncelikle Dağcılık Eğitim programları sunulan ilgili kulüplerde yer alınması gerekmektedir.

2- Scuba (Tüplü-Tüpsüz Dalış)

Dünyanın en tehlikeli 5 spor dalı listemizin ikinci sırasında yer alan Scuba yani tüpü ve tüpsüz dalış spor aktivitesi dünyanın pekçok ülkelerinde ve ayrıca ülkemizde ise Fethiye bölümünde yer alan Ölüdeniz üzerinde gerçekleştirilmektedir. Eğlenceli bir spor dalı olmasına karşın ciddi anlamda risklerin söz konusu olduğu Scuba spor aktivitesi denizaltı dünyası ile tanışmak isteyenlerin en çok tercih edebildiği spor dallarından biri olarak da ün salmıştır.

3- Base Jumping

Oldukça ilginç bir spor dalı olmasının yanısıra dünyanın en tehlikeli 5 spor dalı listesi içerisinde de yer alan Base Jumping spor aktivitesi temel mantığı serbest nesneler üzerinden yapılmasıdır. Diğer bir deyişle helikopter, uçak, yüksek binalar gibi maksimum yükseklikteki objeler üzerinde gerçekleştirilen bu tehlikeli ve yüksek adrenalinli spor aktivitesinde sporcular yüksek objeler üzerinden atlayarak paraşüt sayesinde yeryüzüne iniş gerçekleştirmektedir.

4- Mağara Dalıcılığı

Dünyanın en çok ilgi gören ve ayrıca en tehlikeli su sporları listesinde yer alan mağara dalıcılığı spor aktivitesi diğer dalış türlerinden farklı olarak özel bir scuba dalış çeşidi özelliğine de sahiptir. Maksimum tehlike faktörünün söz konusu olması nedeniyle belirli kurallar dahilinde gerçekleştirilen mağara dalıcılığı spor aktivitesinde sporcuların mağaraların derinliklerinde yönlerini kaybetmesi sonucunda ölümcül riskler söz konusu olabilmektedir.

5- Yanardağ Sörfü

İsminden de anlaşılacağı üzere yanardağ üzerinde gerçekleştirilen ve oldukça tehlikeli spor türlerinden olan yanardağ sörfü spor aktivitesinde sporcular bir yanardağın üzerinde 80 km bir hız üzerinden ortalama olarak 725 metre aşağı yöne doğru sörf gerçekleştirmektedirler. Ciddi yaralanma ve kazaların söz konusu olabildiği yanardağ sörf spor aktivitesi bu nedenle profesyonel anlamda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde pek gerçekleştirilmemesine karşın dünyanın birçok ülkelerinde yoğun ilgi ile gerçekleştirilen dünyanın en ölümcül 5 sporu maksimum cesaret gerektirdiğinden amatör sporcular tarafından ayrıca tercih edilemediğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

406
142 shares, 406 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
130
O Da Ne
Korkunç Korkunç
117
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
104
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
91
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
78
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
65
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
52
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
39
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
26
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
13
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan