Cilt Lekeleri Tedavisi Nasıl Yapılır?


Cilt Lekeleri Tedavisi Nasıl Yapılır? Cildin yüzeyinde bulunan ve cildin olağan rengi dışında belirginlik gösteren koyulaşmaya cilt lekesi denilmektedir. Cilt lekeleri tedavisi evde bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak yapılıyor olsa da, asıl etki modern tıp teknolojisi kullanılarak elde edilmektedir.

Yazımızın devamında, cilt lekelerinin oluşma nedenleri ve cilt lekeleri tedavi yöntemleri yer almaktadır.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cilt Lekeleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt lekelerinin temel oluşma nedeni, vücutta yer alan melanin adlı enzimin bazı noktalarda daha fazla birikmesiyle meydana gelmektedir. Bu oluşuma tıpta ‘ephelis’ denilmektedir.

Melanin maddesinin ciltte birikmesi ile oluşan cilt lekelerinin temelinde, farklı sebepler yatmaktadır. Gebelik sürecindeki hormonal değişiklikler, hormon tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar, kozmetik ürünlerin etkileri ve tiroid hastalığına bağlı olarak, melanin cildin farklı bölgelerinde daha yoğun bulunarak cilt lekelerinin oluşmasına neden olur.

Epilepsi ilaçları ve doğum kontrol hapları da, melanin birikmesine etki eden diğer faktörlerdir.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı melanin, metabolizmada fazla üretilmekte ve vücudun farklı yerlerinde depolanmaktadır.

Tüp bunların haricinde, cilt lekelerine etki eden bir diğer önemli faktör ise güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalmak, UV ışınları nedeniyle ciltte güneşten kaynaklı lekeler oluşturabilmektedir. UV ışınları da yine, melanin yükselmesini tetikleyerek cilt lekeleri oluşumuna destek vermektedir.

Cilt lekeleri tedavisi için önceden alınacak önlemlerden biriside, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremleri kullanmak olmalıdır.

Cilt lekeleri tedavisi için bitkisel yöntemler veya tıbbi yöntemler denenebilir. Ancak sonuç getirecek etkili yöntemlerin başında, tıbbi yöntemler yer almaktadır. Tıbbi yöntemlerden kasıt, bitkisel yöntemlerin haricinde kalan kremler, peelingler ya da lazer yöntemleridir.

Cilt Lekeleri Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kimyasal peeling: Kimyasal peeling uygulaması ile cilt lekeleri tedavisi yapmak için, mutlaka uzman doktordan yardım almak gerekmektedir. Meyve asidi benzeri ilaçlar kullanılan uygulamada, doğru kişilerin yapması halinde çok daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Lazer: Lazerle tedavi yöntemi, cilt lekeleri tedavisi için en sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Karbondioksitin cilde etki ederek, cildin soyulması ve böylelikle lekelerin ortadan kaldırılması hedef alınır. Lazerle tedavi yönteminden sonra, ciltte iyileşme uzun sürebilir. Ancak cilt, eskisinden daha canlı ve parlak hale gelecektir.

Mikrodermabrazyon: Cildin yüzey kısmına, Aluminyum hidroksi kristalleri içeren ürünler kullanılarak yapılan tedavi yöntemidir. Uzman doktorun uygun gördüğü durumlarda, kimyasal peeling ile birlikte yapılabilmektedir.

Kriyoterapi: Bu yöntemde cilt lekeleri tedavisi yöntemleri arasında kullanılan, önemli tedavi yöntemlerinden birisidir. Cilt lekelerinin dondurulması esasına dayanan bu yöntem sonrasında, uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve su toplanması görülebilir.

Dermabrazyon: Derinin bir alt tabakası ile, en üst tabakası arasında kalan kısmın hızlı bir şekilde dönmekte olan zımpara benzeri bir tıbbi aletle soyulması işlemidir. Bu işlemi yaptırdıktan sonra, cildi 1 ay boyunca daha iyi korumak gerekir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

391
131 shares, 391 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
39
O Da Ne
Korkunç Korkunç
26
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
130
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
117
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
104
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
91
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
78
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
65
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
52
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan