Değeri Bilinmeyen 6 İnsan


Geçmişten günümüze birçok bilim insanı geçti. Hepsinin de insanlığa bıraktığı sayısız buluşları var. Hangi bilim insanlarını tanıyorsunuz sorusuna en çok verilen cevaplar “Einstein, Newton, Edison, Tesla…” diye listeyi uzatabiliriz. Peki tarihte değeri bilinmeyen birçok kişinin olduğunu da biliyor muydunuz? İşte değeri bilinmeyen 6 insan

Grace Hopper

Grace Hopper, bilgisayar programlama dili için ilk editörü icat eden kişidir. Aynı zamanda Amerikan ordusunda oldukça rütbeli bir kadın asker olan Hopper, hatalardan temizleme işlemini yapan Debugging programının da ilk deneyimleyen kişilerdendir.

Clair Cameron Patterson

Kurşunsuz benzin kavramını duymuşsunuzdur. İşte bu kavram Patterson sayesinde var olmuştur. Kurşun zehirlenmesine karşı çalışmalar yapmıştır ve kurşunun petrolde kullanılmasını yasaklatmıştır.

Larry Tesler

Bilgisayar kullanırken hepimiz kısayol tuşlarını kullanırız. En çok kullandığımız kısayol tuş kombinasyonlarından biri olan CTRL + V yani kopyala – yapıştır işlemini Larry Tesler icat etmiştir.

Ignaz Semmelweis

“Annelerin Kurtarıcısı” lakabıyla tanınan Alman asıllı Macar fizikçi Semmelweis, önemli bir buluşa imza atmıştır. 19. yüzyılda Lohusalık ateşinden ölen anne adaylarının sayısı çok fazlaydı. Ignaz Semmelweis, antiseptikler içeren bir el yıkama uygulamasını bulmuş ve ölüm sayısını büyük ölçüde azaltmıştır.

Harvey Hubbell

Elektrikli ürünlerimizi kullanmamız için fişi bir prize takmamız gerekiyor. İşte bu prizi icat eden kişi Harvey Hubbell’dır. Her gün kullandığımız prizin mucidini bilmemek ne kadar da kötü değil mi? 🙂

John Harrington

16. ve 17. yüzyıllarda yaşamış olan John Harrington, her gün ihtiyacımızı giderdiğimiz tuvaletler ile işimizi kolaylaştıran bir buluş yapmıştır. Harrington, sifonu icat etmiştir ve vücuttan atılan maddelerin daha kolay temizlenmesini sağlamıştır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

378
114 shares, 378 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
117
O Da Ne
Korkunç Korkunç
104
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
91
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
78
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
65
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
52
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
39
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
26
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
13
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
130
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan