Diş Çürüklerini İyileştirmenin 5 Basit Yolu


Ağız ve diş sağlığımız, kendi sağlığımız kadar dış görünüşümüzde de önemli bir rol oynuyor. Haliyle ağız ve diş sağlığı için özel bir bakım yapmamız gerekiyor. Bazı besinlerin tüketimi diş sağlığına zarar verebilir ve dişte çürüklerin oluşmasına sebep olabilir. Diş çürüklerinin vakitsiz gelen ağrıları hayatınızı kabusa çevirebilir. Bu sebeple düzenli olarak diş kontrollerini yaptırmak ve çürükleri tedavi ettirmeniz gerekmektedir. Peki çürükleri önlemenin bir yolu yok mu? Tabii ki var! Diş çürüklerini iyileştirmenin 5 basit yolunu sizler için derledik.

1. Yeme alışkanlığınızı düzenleyin

Yeme alışkanlığını düzenlemek ve sağlıklı bir beslenmeye başlamanız sadece diş değil her anlamda sağlık açısından sizi olumlu yönde etkileyecektir. Fast food, abur cubur, şekerli ürünler gibi yiyecekleri tüketmek yerine sebze, et tüketmeniz diş çürüklerini de engelleyecektir.

2. Şekersiz sakız çiğneyin

Şekersiz sakız çiğnemek diş çürümelerini önlemenize yardımcı olmaktadır. Çoğu şekersiz sakız da doğal bir tatlandırıcı olan ksilotol bulunur. Ksilotol ağızda bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. Bunun yanında sakız çiğnemek tükürük salgılamanıza neden olur ve bu da sindiriminizi kolaylaştırır.

3. Diş fırçanızı temiz tutun ve değiştirin

Hem sağlık hem de fiziksel görünüş açısından dişleri fırçalamak diş sağlığındaki en önemli konudur. Dişlerinizi fırçalarken kullandığınız fırçanın temiz olmasına dikkat edin. Temiz olmayan yerlerde saklamayın. Düzenli olarak diş fırçalarınızı yenileyin.

4. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın

Dişlerinizi günde en az iki kez iki dakika fırçalayın. Bütün dişlerinizi fırçalamaya çalın. Dişlerinizi diş ipi ile temizleyin. Diş ipi, diş fırçalamadan daha etkilidir. Dişlerin arasında kalan besin parçalarını diş ipiyle çıkartabildiğiniz gibi mikroplardan da kurtulabilirsiniz. Antibakteriyel gargaralar kullanın.

5. Düzenli olarak diş doktoruna görünün

Çoğu kişi diş hekimlerine görünmekten korkmaktadır. Ancak ağız ve diş sağlığı açısından düzenli olarak diş hekimine gitmek oldukça önemlidir. Dişinizin çürümesini beklemek yerine daha oluşma aşamasında diş doktoruna gitmeniz ağrılı tedavilerden kaçmanıza yardımcı oluyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

400
136 shares, 400 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
13
O Da Ne
Korkunç Korkunç
130
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
117
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
105
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
91
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
78
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
65
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
52
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
39
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
26
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan