Dünya Üzerinde En Çok Can Almış Hastalıklar


Dünya üzerinde birçok hastalık tarihsel süreçten günümüze kadar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu hastalıkların bir kısmının günümüz şartlarında tedavisi mümkünken bazılarının hala insanların sağlıklarını tehdit eder konumda oldukları biliniyor. Tarihsel süreçten bugüne dünya üzerinde en çok can almış hastalıklar şunlardır;

1- Veba

Dünya genelinde insanların bir hastalık nedeni ile yaşamını yitirmesi konulu çalışma yapılsa veba hastalığı ilk sıralarda yer alır. Günümüz şartlarında tedavisi mümkün olan bu hastalık geçmiş yıllarda savaşlardan dolayı ortaya çıkan sefalet durumlarda görülen bir hastalık olarak dikkat çekiyor. Özellikle farelerden insanlara bulaşan bir virüs ile meydana gelmiş olması da hastalığın ne boyutta olduğunu gösteren bir veri.

2- Verem

Günümüzde tedavisi olan ancak geçmiş yıllarda tedavisi olmadığı için birçok insanın yaşamını yitirmesine neden olan hastalıklardan birisi de veremdir. Tıptaki adı tüberküloz olan verem, bir akciğer hastalığı olarak biliniyor. Solunum yolu ile çok kolay bir şekilde bulaşma özelliği göstermesi nedeni ile riskli hastalıklar arasında bulunuyor. Verem hastalarının kullanmış olduğu hiçbir eşyanın kullanılmaması gerekiyor. Bu tür hastalar karantinaya alınarak tedavi ediliyor.

3- Kanser

Çağımızın en önemli hastalıklarından birisi olan kanser geçmiş yıllara göre tedavi edilebilirliği yükselmiş ancak tam anlamı ile yok edilmiş bir hastalık değildir. Kanser genel bir hastalık adı olması nedeni ile birçok türü söz konusudur. Bu nedenle kanser hastalığının ilk evrelerinde müdahale edilmesi hastalığın tedavi edilmesi açısından büyük önem arz ediyor.

4- Aids

Hala tam tedavi edilemeyen ve hastaların çoğunun yaşamını yitirmesine neden ola en riskli hastalık gruplarından birisi de aids hastalığıdır. Aids cinsel yolla ve kan yolu ile bulaşan bir hastalıktır. HİV virüsünün neden olduğu bu hastalık en çok cinsel ilişki esnasında genital bölgedeki sıvı transferinden kaynaklanıyor.

5- Ebola Virüsü

Merkezi sinir sistemini direk etkileyen ve birçok insanın kısa süre içerisinde ölmesine neden bu hastalık dünya üzerinde en çok can alan hastalıklar arasında yer alıyor.

6- Sıtma

Sıtma virüsünün neden olduğu bu hastalık da geçmiş yıllarda yaşamın bitmesine neden olan hastalıkların başında geliyor.

7- Kolera

Dünya üzerinde en çok can alan hastalıkların başında gelen hastalıklardan birisi de koleradır. Dünya genelinde bu hastalığa karşı büyük bir mücadele gösterilmiştir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

400
136 shares, 400 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
65
O Da Ne
Korkunç Korkunç
52
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
39
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
26
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
13
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
130
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
117
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
104
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
91
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
78
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan