Dünya Üzerindeki En Büyük Terör Olayları


Tarihteki en kötü en kanlı terör eylemleri bomba, silahlı saldırı uçaklı eylem gibi birçok olaydan oluşmaktadır. Geçmiş tarihlerde dünya üzerindeki en büyük terör olayları nasıl ve kimler tarafından yapılmış?

Wall Street Saldırısı

16 Eylül 1920 tarihinde New York finans merkezine ata arabasıyla 45 kilogramlık dinamit kullanılarak saldırı yapılmıştır. 38 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 400 kişiden fazla yaralı olduğu bilinmektedir. Saldırının ardında İtalyan Galleanicler’in olduğu tahmin edilmekteydi.

St. Nedelya Kilisesi Saldırısı

16 Nisan 1925 tarihinde, General Georgiev’in cenazesi sırasında kilisenin kubbesi patlatılmıştır. Patlamada üst düzey devlet görevlileri dâhil 150 kişi hayatını kaybetmiş ve 500 kişi de yaralanmıştır. Saldırıda 25 kilogramlık patlayıcı kullanılmıştır. Saldırıyı Bulgaristan Komünist Partisi’nin askeri kanadı gerçekleştirmiştir.

King David Oteli’nin Terör Eylemi

22 Temmuz 1946 tarihinde Kudüs’te bulunan otelin İngiliz karargâh kısmı bombalanmış ve bu saldırıda 91 kişi hayatını kaybetmiş, 46 kişi ise yaralanmıştır. Bu eylemi sağcı Siyonist grup olan Irgun yapmıştır.

Münih Yaz Olimpiyatları Saldırısı

1972 Münih olimpiyatları sırasında 4 Eylül’ü 5’ine bağlayan gece 11 İsrailli sporcuyu rehin Arap eylemciler, sporcuların hayatlarını kaybetmelerine sebep olmuşlardır. Teröristler El Fetih örgütünün Kara Eylül isimli grubundandır.

Rex Sineması Yangını Terör Eylemi

19 Ağustos 1978 tarihinde İran’da Abadan kentindeki sinema yangınında 470 kişi hayatını kaybetmiştir. Önce bir gazete yangını radikal İslamcıların çıkardığını söyledi ve dönemin hükümeti tarafından gazete kapatıldı. Daha sonraları ise yangını anti Şah örgütü mensuplarının çıkardığı anlaşıldı.

Kâbe Baskını

20 Kasım 1979 -5 Aralık 1979 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Olay Mekke İslamcı muhalifler tarafından gerçekleştirilmiştir. Örgüt lideri Muhammed bid Abdullah El Kahtani, kendisini mehdi ilan etmiş ve kendisine itaat edilmesini istemiştir. Toplamda 255 kişi hayatını kaybetmiş, 500 kişi de yaralı kurtulmuştur.

Beyrut Kışlaları Saldırısı

23 Ekim 1983 tarihinde gerçekleşen eylem 80’li yılların en büyük eylemi sayılmaktaydı. Beyrut’ta Amerikan ve Fransız askerlerinin olduğu bölgeye iki kamyon patlayıcı ile saldırılması sonucu 241 kişi hayatını kaybetmiştir. Saldırıyı Hizbullah terör örgütünün yaptığı bilinmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
533
O Da Ne
Korkunç Korkunç
466
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
400
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
333
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
266
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
200
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
133
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
66
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
666
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
600
Kızdım

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item