Dünya Üzerindeki En Büyük Terör Olayları


Tarihteki en kötü en kanlı terör eylemleri bomba, silahlı saldırı uçaklı eylem gibi birçok olaydan oluşmaktadır. Geçmiş tarihlerde dünya üzerindeki en büyük terör olayları nasıl ve kimler tarafından yapılmış?

Wall Street Saldırısı

16 Eylül 1920 tarihinde New York finans merkezine ata arabasıyla 45 kilogramlık dinamit kullanılarak saldırı yapılmıştır. 38 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 400 kişiden fazla yaralı olduğu bilinmektedir. Saldırının ardında İtalyan Galleanicler’in olduğu tahmin edilmekteydi.

St. Nedelya Kilisesi Saldırısı

16 Nisan 1925 tarihinde, General Georgiev’in cenazesi sırasında kilisenin kubbesi patlatılmıştır. Patlamada üst düzey devlet görevlileri dâhil 150 kişi hayatını kaybetmiş ve 500 kişi de yaralanmıştır. Saldırıda 25 kilogramlık patlayıcı kullanılmıştır. Saldırıyı Bulgaristan Komünist Partisi’nin askeri kanadı gerçekleştirmiştir.

King David Oteli’nin Terör Eylemi

22 Temmuz 1946 tarihinde Kudüs’te bulunan otelin İngiliz karargâh kısmı bombalanmış ve bu saldırıda 91 kişi hayatını kaybetmiş, 46 kişi ise yaralanmıştır. Bu eylemi sağcı Siyonist grup olan Irgun yapmıştır.

Münih Yaz Olimpiyatları Saldırısı

1972 Münih olimpiyatları sırasında 4 Eylül’ü 5’ine bağlayan gece 11 İsrailli sporcuyu rehin Arap eylemciler, sporcuların hayatlarını kaybetmelerine sebep olmuşlardır. Teröristler El Fetih örgütünün Kara Eylül isimli grubundandır.

Rex Sineması Yangını Terör Eylemi

19 Ağustos 1978 tarihinde İran’da Abadan kentindeki sinema yangınında 470 kişi hayatını kaybetmiştir. Önce bir gazete yangını radikal İslamcıların çıkardığını söyledi ve dönemin hükümeti tarafından gazete kapatıldı. Daha sonraları ise yangını anti Şah örgütü mensuplarının çıkardığı anlaşıldı.

Kâbe Baskını

20 Kasım 1979 -5 Aralık 1979 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Olay Mekke İslamcı muhalifler tarafından gerçekleştirilmiştir. Örgüt lideri Muhammed bid Abdullah El Kahtani, kendisini mehdi ilan etmiş ve kendisine itaat edilmesini istemiştir. Toplamda 255 kişi hayatını kaybetmiş, 500 kişi de yaralı kurtulmuştur.

Beyrut Kışlaları Saldırısı

23 Ekim 1983 tarihinde gerçekleşen eylem 80’li yılların en büyük eylemi sayılmaktaydı. Beyrut’ta Amerikan ve Fransız askerlerinin olduğu bölgeye iki kamyon patlayıcı ile saldırılması sonucu 241 kişi hayatını kaybetmiştir. Saldırıyı Hizbullah terör örgütünün yaptığı bilinmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

397
133 shares, 397 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
104
O Da Ne
Korkunç Korkunç
91
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
78
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
65
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
52
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
39
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
26
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
13
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
130
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
117
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan