Dünyanın En Büyüleyici 7 Şehri


Şüphesiz ki dünya üzerinde keşfedilmeye değer belki de binlerce yer vardır. Bunlardan bazıları doğasıyla, bazıları ise yaşantısıyla insanı kendisine aşık eder. Elbette bu şehirlerin pek çoğunda yaşamak yerine bu şehirleri yaşamak daha caziptir. Ne de olsa insanın doğup büyüdüğü coğrafyadan uzakta mutlu olabilmesi pek nadir görülen bir durumdur. İşte dünyanın en büyüleyici 7 şehri

1- Santorini

Bir zamanlar Osmanlı hakimiyeti altında bulunmuş olan ve şu anda Yunanistan’a bağlı Kiklad Adalarının bir parçası olan Santorini, asıl şöhretini volkanik bir ada olmasına borçludur. Hem denizi, hem usulca batan güneşi hem de benzersiz volkan manzarası ile görülmeye ve yaşanmaya değerdir.

2- Porto

Aslında pek çok yönüyle İstanbul’u andıran bu şehir, bir nehrin iki yakasına kuruludur demek yanlış olmayacaktır. Eski ancak dokusu muhteşem korunmuş evlerinin yanı sıra güzel iklimi ve köprüleriyle kimse farkına varmadan kendisine aşık eden bir yapısı olan Porto, Portekiz’in en büyük ikinci şehri olarak da bilinir.

3- Kiev

Kiev de bu listenin metropollerinden bir tanesidir. Kiev, Alman şair Goethe’nin de sözlerine konu olmuştur. Goethe, daha öncesinde pek çok şehrin içerisinde park gördüğünü ancak ilk defa bir parkın içerisinde şehrin yer aldığını ifade etmiştir. Gerçekten yeşil alanları ve nehrin kıyısına kurulu oluşu ile eşsiz bir güzelliği vardır. Keza metro ağı sayesinde bu şehirde ulaşım hem kolay hem de ucuzdur.

4- Havana

Komünizmin bir ülkenin hem laneti hem de nimeti olabileceğini izah eden Havana, yeşil timsah olarak da bilinen Küba’nın başkentidir. Her sokağı adeta bir Instagram karesini andıran Havana, yoksul ancak onurlu insanlarıyla büyüleyicidir.

5- Rio de Janeiro

Her ne kadar turistler açısından bir miktar tehlikeli olabilse dahi gerek gün batımı, gerek plajları ve eşsiz doğası, gerekse her birinde bambaşka hikayelerin yer aldığı ancak ölümcül olan favelaları ile görülmeye değerdir.

6- Marakeş

Fas’ın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Marakeş, kızıl mimarisi ile bambaşka bir havası olduğunu ilk andan ifade etmektedir. Bunun yanı sıra daracık sokakları ve sıcakkanlı insanları ile de Fas’ı gerçek anlamda yaşamak isteyenlerin ilk durağı olmalıdır.

7- İstanbul

Tüm dünyanın hayran kaldığı yedi tepeli şehir, pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı gibi her yanının tarih olması ile de kendisine hayran bırakır. Dünyanın hangi şehrine gidilmiş olursa olsun, binlerce defa İstanbul gezilip görülmüş olsa dahi keşfetmeye değer bir yanı hep bulunan İstanbul belki de bu özelliğe sahip tek şehirdir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
333
O Da Ne
Korkunç Korkunç
266
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
200
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
133
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
66
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
666
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
600
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
533
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
466
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
400
Kızdım

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item