Dünyanın En Büyüleyici 7 Şehri


Şüphesiz ki dünya üzerinde keşfedilmeye değer belki de binlerce yer vardır. Bunlardan bazıları doğasıyla, bazıları ise yaşantısıyla insanı kendisine aşık eder. Elbette bu şehirlerin pek çoğunda yaşamak yerine bu şehirleri yaşamak daha caziptir. Ne de olsa insanın doğup büyüdüğü coğrafyadan uzakta mutlu olabilmesi pek nadir görülen bir durumdur. İşte dünyanın en büyüleyici 7 şehri

1- Santorini

Bir zamanlar Osmanlı hakimiyeti altında bulunmuş olan ve şu anda Yunanistan’a bağlı Kiklad Adalarının bir parçası olan Santorini, asıl şöhretini volkanik bir ada olmasına borçludur. Hem denizi, hem usulca batan güneşi hem de benzersiz volkan manzarası ile görülmeye ve yaşanmaya değerdir.

2- Porto

Aslında pek çok yönüyle İstanbul’u andıran bu şehir, bir nehrin iki yakasına kuruludur demek yanlış olmayacaktır. Eski ancak dokusu muhteşem korunmuş evlerinin yanı sıra güzel iklimi ve köprüleriyle kimse farkına varmadan kendisine aşık eden bir yapısı olan Porto, Portekiz’in en büyük ikinci şehri olarak da bilinir.

3- Kiev

Kiev de bu listenin metropollerinden bir tanesidir. Kiev, Alman şair Goethe’nin de sözlerine konu olmuştur. Goethe, daha öncesinde pek çok şehrin içerisinde park gördüğünü ancak ilk defa bir parkın içerisinde şehrin yer aldığını ifade etmiştir. Gerçekten yeşil alanları ve nehrin kıyısına kurulu oluşu ile eşsiz bir güzelliği vardır. Keza metro ağı sayesinde bu şehirde ulaşım hem kolay hem de ucuzdur.

4- Havana

Komünizmin bir ülkenin hem laneti hem de nimeti olabileceğini izah eden Havana, yeşil timsah olarak da bilinen Küba’nın başkentidir. Her sokağı adeta bir Instagram karesini andıran Havana, yoksul ancak onurlu insanlarıyla büyüleyicidir.

5- Rio de Janeiro

Her ne kadar turistler açısından bir miktar tehlikeli olabilse dahi gerek gün batımı, gerek plajları ve eşsiz doğası, gerekse her birinde bambaşka hikayelerin yer aldığı ancak ölümcül olan favelaları ile görülmeye değerdir.

6- Marakeş

Fas’ın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Marakeş, kızıl mimarisi ile bambaşka bir havası olduğunu ilk andan ifade etmektedir. Bunun yanı sıra daracık sokakları ve sıcakkanlı insanları ile de Fas’ı gerçek anlamda yaşamak isteyenlerin ilk durağı olmalıdır.

7- İstanbul

Tüm dünyanın hayran kaldığı yedi tepeli şehir, pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı gibi her yanının tarih olması ile de kendisine hayran bırakır. Dünyanın hangi şehrine gidilmiş olursa olsun, binlerce defa İstanbul gezilip görülmüş olsa dahi keşfetmeye değer bir yanı hep bulunan İstanbul belki de bu özelliğe sahip tek şehirdir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

386
122 shares, 386 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
65
O Da Ne
Korkunç Korkunç
52
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
39
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
26
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
13
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
130
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
117
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
104
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
91
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
78
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan