Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ağacı

Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ağacı

Paulownia bir diğer adıyla Çin kavağı, dünyada en hızlı büyüyen ağaç türü. Paulownia ( Dünyanın en hızlı büyüyen ağacı ) özellikleri neler?

Sadece dünyanın en hızlı büyüyen ağacı değil aynı zamanda ekonomik değeri de oldukça fazla bir ağaçtır.

Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ağacı Hangisidir ?

Ülkemizde bu ağaç erozyon ve hava kirliliğini önlemek için kullanılır. Ağacın gövde kısmı, yaprak kısmı, çiçekleri kısacası tüm bölgesi değişik alanlarda kullanılır.

Anavatanı Çin olan Paulownia ağacı, Kuzey Yarım kürede yetişir. Toprağa ekildiği ilk yılında yaklaşık 8 metre uzayabilen Paulownia ağacının 70 yıl ömrü vardır. İlk yılın sonunda ağacın büyük bir kısmı kesilir ve ertesi yıl yine 8 metre uzar bu sayede 70 yıl bitene kadar hep kazandırır.

Kereste kısmı değerli olan Paulownia ağacı çürümeye karşı dirençli olup çatlama yapmaz. Bu yüzden mobilya sektöründe sıkça kullanılır. Ağacın yaprakların bol miktarda azot bulunur. Bol azotlu yapraklar gübre ve hayvan yemi olarak kullanılır.

Paulownia ağaçları uzun köklere sahip olup toprağı tutar, hava kirliliğini engelleyen yaprakları bir hektarda yaklaşık 6 kg kükürtü emer.

Paulownia üretimi nasıl olur?

Toprak verimini arttıran Paulownia üretimi için özel bir alan şart olmayıp diğer tarım ürünleriyle yetiştirilir. Tuzlanmayı önlediği ve hava nemini arttırdığı için bu ağacın dikildiği yerlerde fazla su ihtiyacı olmaz. Oldukça dayanıklı olan dünyanın en hızlı büyüyen ağacı -25 derece ile +50 derece sıcaklığında yaşamını sürdürebilir.

hakkında admin

Cevap bırakın