Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Ebeveynlerin Çocuklarını Olumsuz Etkiledikleri Hatalar

Ebeveynlerin Çocuklarını Olumsuz Etkiledikleri Hatalar

Her ebeveyn çocuk yetiştirme konusunda mükemmel olmak ister. Ebeveyn olarak elinizden gelenin en iyisi yapmaya çalışıyorsunuz fakat bazı durumlar hata yapıyor olabilirsiniz. Çocukların karakter özellikleri oluşmaya başladığı dönemlerde çocuklar, ebeveynlerinden ve çevresinden davranışları taklit etmeye başlarlar. Bu nedenle ebeveynler bu dönemlerde davranışlarına dikkat etmelidirler. İşte ebeveynlerin çocuklarını olumsuz etkiledikleri hatalar.

Başkalarının önünde çocukları cezalandırmak

Japanese girl crying

Bazı durumlarda çocuklar anne ve babalarını kızdırabilirler. Ebeveynler bu durumlarda çocuklarını cezalandırmak ister. Ancak bunu başkalarının önünde yapmaları çocukları olumsuz etkiler. Toplumsal alanlarda bu gibi sonuçlara maruz kalan çocukların öz güvenleri azalır.

Kendi ebeveynlerinizin hatalarını çocuklarınız üzerinde yapmak

Siz çocuk olduğunuz zamanlarda ebeveynlerinizin size yapmasından hoşlanmadığınız hareketleri kendi çocuğunuza yapmamalısınız. Size yapılan bir davranışı siz uzun yıllardır unutamadığınız gibi çocuğunuza uyguladığınız aynı davranışı o da unutamayacaktır. Aynı hataları yapmaya devam etmek yerine döngüyü kırmanız gerekmektedir.

Çocuğunuza yeterli ilgi göstermemek

Elbette her anne baba çocuğunu çok sever. Ancak bu sevgisini tam olarak gösteremiyor olabilir. Çocuklar ilgi ve sevgiden hoşlanır. Bu dönemlerde çocuklarınıza daha çok ilgi göstermelisiniz.

Sağlığa zararlı alışkanlıklar

Çocuğunuz önünde sağlıksız beslenmek, sigara, alkol ve küfür gibi davranışlarda bulunmak çocuklarınızın karakteristik özelliklerini olumsuz etkiler. Bu davranışlarınızı çocuk önünde yapmamaya dikkat etmelisiniz.

hakkında Oğuzhan

Cevap bırakın