Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

En İyi Linux Dağıtımları

En İyi Linux Dağıtımları

Bildiğiniz veya bilmediğiniz gibi dünyadaki tek işletim sistemi Windows değil. Bunun dışında birçok farklı markaların çıkarmış olduğu, bazılarının beğenilip popülerliğini arttırdığı dönemleri geçtikten sonra çıkan birçok işletim sisteminin atası olan Linux, açık kaynaklı olması nedeniyle inanılmaz derecede geliştiricilerin ilgisini çekti.

En İyi Linux Dağıtımları Hangisidir ?

Özellikle kendilerine işletim sistemi yapmak isteyen geliştiriciler, gidişatın iyi olduğunu görünce paylaşmaya başladığından beri yüzlerce Linux dağıtımı ortaya çıktı. Linux hakkında daha derine inmek isterdim ancak şuanki konumuzla pek alakası olmayacak.

Bunların dışında birçok kullanaıcı Windows’tan sıkılıp “Keşke daha iyi bir işletim sistemi olsa da kullansak.” diyerek araştırmaya başlıyor veya Windows lisansı bittiği, yeni bir tanede almak istemediği için yeni bir yol arıyorlar.

Araştırma yapanlar yerli sitelerden aldıkları bilgiler ile asıl sitelere yönelseler bile buldukları işletim sistemlerini ya tanımıyorlar, yada beğenmiyorlar.

İlk olarak eğer siz bir oyuncuysanız Linux size uygun olmayacaktır. Linux her ne kadar Windows’dan daha iyi bir işletim sistemi olsa da uygulama kapasitesi Windows ile yarışacak düzeye henüz gelmedi.

Evet, Linux’ün içinde oyun oynayabileceğiniz birçok platform ve yöntem var ancak bunları yapmak için sadece “Next… Next… Next…” işe yaramıyor. Birçok terminal komutu ile uğraşmanız gerekiyor.

Bu yüzden sırf oyun için bir işletim sistemi arıyorsanız yolunuza Windows ile devam etmelisiniz. Bunun dışında eğer oyunlarla pek aranız yok, genellikle hız, stabillik, ofis ve kişiselleştirmeleri bol bir işletim sistemi arıyorsanız size uygun birçok Linux dağıtımı var.

Fakat sizin göz zevkinize hitap edebilecek bir tane bulmak zor olabilir. İşte Linux‘ün kendi sitesinde paylaştığı dağıtımlar:

İşte En İyi Linux Dağıtımları

 • En iyi geri dönüşü yapan dağıtım: openSUSE
 • En çok geliştirmeye sahip dağıtım: Arch Linux
 • En güzel görünüme sahip dağıtım: elementary OS
 • En başarılı yeni çıkan dağıtım: Solus
 • En iyi bulut dağıtımı: Chrome/Chromium OS
 • Laptoplar için en iyi dağıtım: Ubuntu MATE
 • Eski sistemler için en iyi dağıtım: Lubuntu
 • İnternet işleri için en iyi dağıtım: Ubuntu Core
 • Masaüstü bilgisayarlar için en iyi dağıtım: Linux Mint Cinnammon
 • Oyun için en iyi dağıtım: Steam OS
 • Gizlilik için en iyi dağıtım: Tails
 • Multimedya işleri için en iyi dağıtım: Ubuntu Studio
 • En iyi sunucu dağıtımı: Debian/CentOS
 • Telefon için en iyi dağıtım/işletim sistemi: Plasma Mobile
 • ARM cihazları için en iyi dağıtım: Arch Linux ARM

Linux’ün seçtikleri bunlar, peki bana soracak olursanız? Benim fikirlerimde Linux’ünkine çok benzer derecede. İşte benim denediğim ve şu iş için tavsiye ediyorum dediğim işletim sistemleri:

Bana Göre En İyi Linux Dağıtımları Şu Şekildedir.

 • En çok geliştirmeye sahip dediğim dağıtım: Arch Linux
 • En güzel görünüme sahip dediğim dağıtım: Apricity OS
 • En başarılı yeni çıkan dağıtım dediğim dağıtım: Manjaro Deepin
 • En iyi bulut dağıtımı dediğim dağıtım: Chrome/Chromium OS
 • Eski sistemler için en iyisi dediğim dağıtım: Lubuntu
 • Oyun için en iyisi dediğim dağıtım: Steam OS
 • En karışık dediğim dağıtım: Voyager OS

Listeye ekleyebileceğim veya zaten ekli olan dağıtım tercihim bu şekilde. Yukarıdakiler ne derse desin hangisi diye bana soracak olursanız bana göre Linux Mint XFCE. Bu yazıyı yazarken bile kullandığım işletim sistemi, XFCE arayüzüne sahip olduğundan dolayı birçok özelleştirme ile geliyor, içinde Linux Mint işletim sisteminin getirdiği birçok yararlı uygulamalar ve UbuntuDebiandeposuyla uygulama deposu oldukça geniş. Gelelim sizin için hangisini seçeceğinize…

İnternette birçok siteden aratabilirsiniz ancak internette hem resmi hemde işini kalitesiyle yapan tek site DistroWatch‘dır. Aşağıda önereceğim dağıtımların isimlerini arama kutularına yazarak işletim sistemi hakkında tüm bilgileri öğrenebilir, resmi sitesinin linkini bulabilirsiniz. İsterseniz öncelikle arayüzlerden başlayalım.

XFCE:

Eski ve çirkin gözükmesine rağmen içinde bulundurduğu gelişmiş ayarları ve uygulamaları sayesinde arayüzü istediğiniz şekilde kişiselleştirerek elde ettiğiniz yep yeni görüntü sizi mutlu edecektir. XFCE arayüzüne sahip ve benim önerdiğim işletim sistemiLinux Mint XFCE veya Xubuntu

Cinnamon:

Oldukça şık ve kaliteli olan arayüzde barındırdığı birçok kişiselleştirme aracıyla zamanında kendine aşık eden arayüz, birçok kullanıcı tarafından kullanılıyor. Eğer sizde arayüzü beğendiyseniz, “Şunu kullanın.” dediğim Linux dağıtımları: Linux Mint Cinnamon ve Manjaro Cinnamon

KDE:

Birçok yaşa hitap eden, uzun süredir çoğunluğun kullandığı ve çıkan son sürümüyle oldukça şık bir arayüz olan KDE için önerebileceğim işletim sistemleri: PiSi Linux ve Linux Mint KDE. PiSi Linux özellikle Türk yapımı olduğundan dolayı birçok Türk’ün ilgisini çeksede Linux Mint’deki depo, yardım blogları ve uygulama desteği bu listedeki her arayüzde olmasına neden olabilir.

GNOME 3:

İçinde bulunduğumuz yılda “moda” olan görünürlüğe sahip arayüz, GNOME, son sürümü ile birçok dağıtıma ev sahipliği yaparken materyal tasarımıyla birçok kullanıcının dikkatini çekmiştir. Eğer sizde GNOME 3 arayüzüne geçiş yapmak istiyorsanız önerebileceğim dağıtımlar: Apricity OS ve Ubuntu GNOME

Deepin:

Son zamanlarda farkettiğim ve GNOME 3’e benzettiğim bir arayüz olan Deepin arayüzü, çok kaliteli bir arayüz olmasına rağmen benim gözümde bilgisayarlarda kullanmak için pek uygun bir arayüz değil. Daha çok tablet bilgisayarlara yakışacağını düşündüğüm Deepin arayüzünü kullanmak isterseniz benim önerim: Manjaro Deepin

MATE:

Listedekilerin çoğu gibi Windows’a benzeyen durum çubuğu olan MATE’in diğerlerinden birçok farkı var; ancak resimden anlayabileceğiniz kadarıyla diğerlerine göre daha kaliteli bir başlat menüsü var (henüz kullanmadı). Kullanmama rağmen diğer özelliklerini araştırdığım kadarıyla kullanacaksanız önerilerim: Linux Mint MATE veya Ubuntu Mate

Şimdilik payalaşacaklarım bu kadar, eğer sizinde vermek istediğiniz bilgi veya merak ettiğiniz sorularınız varsa yorumlarda belirtmeyi kesinlikle unutmayınız.

hakkında admin

Cevap bırakın