Ergen Şurubu Tarifi ve Yapılışı


Ergen Şurubu Tarifi ve Yapılışı

Yaz mevsiminde yaylalara göçen Alanya’lılar şehire indiklerinde gelen misafirlerine ikram etmek için ergen şurubu yaparlar. Ergen, Gedevet, Pınarbaşı, Türktaş ve Mahmutseydi yaylalarında çok olur. iyice olunlaşan ergelleri toplayıp yıkayıp temizleyerek miktarlarına göre seçilen kaba alınıp çömçe dediğimiz büyük bir kaşıkla bastıra bastıra marmelat şekline sokarız.

Daha sonra büyük bir süzgeçten geçirerek çekirdek ve posa kısımlarını atarız. Elde edilen ergen suyunu bir başka kaba alarak bire iki oranında şeker ilavesiyle ocağa koyup kaynatarak ağır ateşte onbeş yirmi dadikada bekletiriz. Ocaktan indireceğimiz sırada yeteri kadar limon suyu sıkıp bir iki karştırarak ocaktan indiririz.

Ocaktan indirilen şurubu soğutup, ilgili kaplarına koyduktan sonra ağızlarını kapatarak ileride lüzumu halinde kullanmak üzere saklarız. burada şunu hatırlatmam yararlı olur sanırım. Ergen şurubunun koyu, yani marmelat şeklinde olmasını istiyorsanız su ilave edilmemelidir,ince olmasını istiyorsanız su ilave edilmelidir. Ancak her iki şekilde de kararmaması için fazla kaynatmamamız gereklidir.

Şurup Tarifleri Çok sıcak havalarda özellikle hararetimizi gidermede, içine su ilavesiyle inceltilerek yapılan ergen şerbetleri çok makbul sayılır yöremizde.

KARADUT ŞURUBU TARİFİ VE YAPILIŞI

Bu şurup da aynen ergen şurubunda izlenen yolla yapılır. Ancak bu şurup ergen şurubuna göre çok kıymetlidir. Yöremizde, ağız erimelerine ve daha bir çok hastalıklara ilaç sayılır, karadut şurubu. En çok yetiştirildiği yerler yine yaylalarımızdır. Hatta eskilerde bu duta yayla dutu da denilirdi. Mevsiminde ağaçtan toplanıp yemesinede doyum olmaz karadutun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

387
123 shares, 387 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
26
O Da Ne
Korkunç Korkunç
13
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
130
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
117
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
104
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
91
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
78
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
65
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
52
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
39
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan