Ergen Şurubu Tarifi ve Yapılışı


Ergen Şurubu Tarifi ve Yapılışı

Yaz mevsiminde yaylalara göçen Alanya’lılar şehire indiklerinde gelen misafirlerine ikram etmek için ergen şurubu yaparlar. Ergen, Gedevet, Pınarbaşı, Türktaş ve Mahmutseydi yaylalarında çok olur. iyice olunlaşan ergelleri toplayıp yıkayıp temizleyerek miktarlarına göre seçilen kaba alınıp çömçe dediğimiz büyük bir kaşıkla bastıra bastıra marmelat şekline sokarız.

Daha sonra büyük bir süzgeçten geçirerek çekirdek ve posa kısımlarını atarız. Elde edilen ergen suyunu bir başka kaba alarak bire iki oranında şeker ilavesiyle ocağa koyup kaynatarak ağır ateşte onbeş yirmi dadikada bekletiriz. Ocaktan indireceğimiz sırada yeteri kadar limon suyu sıkıp bir iki karştırarak ocaktan indiririz.

Ocaktan indirilen şurubu soğutup, ilgili kaplarına koyduktan sonra ağızlarını kapatarak ileride lüzumu halinde kullanmak üzere saklarız. burada şunu hatırlatmam yararlı olur sanırım. Ergen şurubunun koyu, yani marmelat şeklinde olmasını istiyorsanız su ilave edilmemelidir,ince olmasını istiyorsanız su ilave edilmelidir. Ancak her iki şekilde de kararmaması için fazla kaynatmamamız gereklidir.

Şurup Tarifleri Çok sıcak havalarda özellikle hararetimizi gidermede, içine su ilavesiyle inceltilerek yapılan ergen şerbetleri çok makbul sayılır yöremizde.

KARADUT ŞURUBU TARİFİ VE YAPILIŞI

Bu şurup da aynen ergen şurubunda izlenen yolla yapılır. Ancak bu şurup ergen şurubuna göre çok kıymetlidir. Yöremizde, ağız erimelerine ve daha bir çok hastalıklara ilaç sayılır, karadut şurubu. En çok yetiştirildiği yerler yine yaylalarımızdır. Hatta eskilerde bu duta yayla dutu da denilirdi. Mevsiminde ağaçtan toplanıp yemesinede doyum olmaz karadutun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
133
O Da Ne
Korkunç Korkunç
66
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
666
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
600
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
533
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
466
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
400
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
333
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
266
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
200
Kızdım
Ayse

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item