Eşinin Cinsel Organına Dokunmak Abdesti Bozar mı?


Eşinin Cinsel Organına Dokunmak Abdesti Bozar mı? sorusuna bu makalemizde cevap vereceğiz. Namazlardan önce aldığımız abdest belirli organları usulüne göre yıkamamız ve mesh etmemizden ibarettir. Abdesti bozan bazı hususlarda vardır.

Bunlardan merak edilenlerinden biri de kendisinin veya eşinin cinsel organına el ile dokunmak abdesti bozar mı sorusudur. Yazımızın devamında bunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikle Hanefi mezhebine göre, hem kendisinin hem de eşinin cinsel organına dokunması kişinin abdestini bozmaz.

Fakat böyle bir durum yaşamış bulunan kişinin de abdest alması müstehaptır. Malikilere göre de bu durum şu şekilde izah edilmiştir. Sorumlu olan bir kişi büluğ dönemine yaklaşmış olan bir kadının açıkta olan bir uzvuna veya bununla beraber bir şey aracılığıyla kapalı yerine lezzet almak için dokunursa abdest bozulur.

Abdesti Bozan Durumlar

Abdesti bozan bazı durumlar vardır. Bunlardan merak edilen kendisinin veya eşinin cinsel organına dokunmak abdesti bozan durumlardan değildir. Şafii mezhebine göre ise bu durum şöyledir. Herhangi bir yabancı olan kadının engel bulunmadan bir uzvuna dokunması abdesti bozan bir durumdur. Lezzet almasa bile bu durum yine bu şekildedir yani abdesti bozmaktadır. Fakat bu durumdan kadının saçı, dişi ve tırnakları müstesnadır. Bunlara dokunmak kişiye zevk verse bile bu abdesti bozmaz. Yine Şafiilere göre bir diğer hususta şu şekildedir.

Abdesti Bozan Durumlar Nelerdir ?

Bir erkek veya bir kadın kendisinin veya başkasının organını eli ile tutarsa abdesti bozulmuş olur. Bu durum Maliki ve Hanbeli mezhebine göre de böyledir. Ancak bir kadının kendi tenasül organını tutması abdesti bozmaz.

Cinsel Organa Dokunulduğu Zaman Abdest Almak Gerekir mi ?

Öncelikle kişi hangi mezhepten olursa olsun eğer ki kendi mezhebinde olan bir şey başka bir mezhepten tam tersiyse şüphede bulunmamak için ihtiyata riayet etmesi daha iyi olacaktır. Bununla beraber örnek olarak Hanefi mezhebinde olmuş olan bir kişi kendi mezhebinin belirtmiş olduğuna göre abdesti bozmayarak farklı bir mezhebe göre abdesti bozan bir durum ile karşı karşıya kalırsa ihtilaftan kurtulmak için abdest almalıdır.

Bu şekilde davranmak ise bilhassa imam olan kişiler için mendubdur. Kendisinin veya eşinin cinsel organına dokunmak yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı mezheplerde abdesti bozduğu gibi bazılarında ise bozmamaktadır. Fakat böyle bir durumla karşılaştığımız zaman ihtilafa düşmemek adına bizim tekrardan abdest almamız daha iyi olacaktır. Çünkü farklı görüşlerin bulunması bize tam bir sonuç vermediğinden dolayı ihtilaf bulunmaktadır. İşimizi garantiye almak ve tekrar abdest almamız daha iyidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
7 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
466
O Da Ne
Korkunç Korkunç
400
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
334
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
266
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
200
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
133
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
66
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
666
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
600
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
533
Kızdım
admin

İmparator

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item