Gırtlak kanseri belirtileri ve tedavisi


Gırtlak kanseri belirtileri ve tedavisi , malign hücrelerin larinks veya ses kutusu içerisinde büyüyen, nadir bir kanser türüdür. Sigara tütünü ve alkol, gırtlak kanseri için başlıca risk faktörleri olarak gösterilmektedir. Gırtlak kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bu yazımız, bu kanser hakkında yeterli bilgiyi edinmenizi sağlayacaktır.

Gırtlak kanseri belirtileri ve tedavisi nelerdir ?

Gırtlak kanseri yaşlı insanlarda, daha fazla görülmektedir. 40 yaşın üzerindeki insanlarda, 40 yaşın altındaki insanlara nazaran çok daha az görülmektedir. Gırtlak kanseri, kadınlara nazaran erkeklerde 4 kat daha fazla görülen önemli bir hastalıktır.

Gırtlak kanseri nasıl başlar ve yayılır?

Gırtlak bölgesindeki hücrelerin, bilinçsiz bir şekilde bölünüp çoğalmasıyla oluşur. Tüm vücut hücreleri, ihtiyaç halinde ölü hücrelerin yenilenmesi için gerekli durumlarda bölünerek çoğalmaktadır. Ancak kontrolü kaybeden hücrelerin, vücudun ihtiyacı olmamasına rağmen bölünüp çoğalarak kitle oluşturması, kanserin meydana gelmesine rol açmaktadır.

Böylelikle kanserli hücreler, yakın dokuları istila edebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. İyi huylu bir tümör, vücudun diğer organlarını istila etmez ve yayılmaz.

Gırtlak, boynundaki farenanın hemen altında uzanan, üçgen şeklinde kısa bir geçittir. Yaklaşık 2 inç genişliğindedir.

Gırtlak üç ana bölümü bulunur:

Supraglottis, glottisin üzerindeki dokudur.

Glottis, ses tellerinin bulunduğu, gırtlakta orta kısımdır.

Subglottis ise, glottisin altındaki dokudur. Akciğere havayı çeken trakeaya bağlanır.

Gırtlak kanseri, gırtlağın herhangi bir bölümünde gelişebilir, ancak normalde glottis ile başlamaktadır. Gırtlak iç duvarları, skuamoz hücreler olarak adlandırılan hücrelerle kaplanmıştır. Çoğu durumlarda ise kanser, bu kısımdan başlamaktadır.

Gırtlak kanserinin en fazla yayıldığı bölge ise, boyundaki lenf bölgeleridir.

Kanser hücreleri aynı zamanda dilin arka kısmına, boğazın ve boynunuzun diğer bölümlerine, akciğerlerine ve vücudun diğer bölümlerine yayılabilir.

Bu gerçekleştiğinde ve yeni bölgede bir tümör oluştuğunda, gırtlaktaki orijinal tümör ile aynı türde, anormal hücrelere sahip olur ve metastatik laringeal kanser adı verilir.

Gırtlak kanseri belirtileri ve tedavisi

Gırtlak kanseri belirtileri şunlardır:

  • Sürekli öksürük
  • Ses kısıklığı
  • Boğaz ağrısı
  • Boğazda veya boyundaki anormal bir yumru oluşumu
  • Yutma sırasında zorluk ya da ağrı
  • Bir şeyler yerken boğulma hissi
  • Zor veya hırıltılı nefes alıp verme
  • Kalıcı kulak ağrısı ya da kulak derisinde olağandışı farklılıklar
  • Herhangi bir egzersiz ya da diyet olmadan, önemli kilo kayıpları
  • En basit işlerde bile nefes nefese kalmak

Gırtlak kanseri erken teşhis edilirse, tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Gırtlak kanserinin erken teşhis ile ortaya çıkmaması durumunda, önemli ölçüde ölümcül sonuçlar verebilmektedir.

Gırtlak kanseri için risk faktörleri nelerdir?

Gırtlak kanseri için risk faktörleri, aşağıda sıralanmıştır.

Sigara: Gırtlak kanseri için, en önemli risk faktörüdür. Ayrıca bu hastalığa yakalanan insanların ölüm oranı, sigara içen kişilerde çok fazladır. Pasif içicilerde, bu kanser türü için önemli bir risk grubudur. Yani gırtlak kanserini tetikleyen etkenlerin başında, sigara gelmektedir.

Alkol: Alkol tüketimi, çok önemli bir risk faktördür. Amerikan Kanser Derneği, alkol kullanımının özellikle de sigarayla birleştiğinde, bu kansere yakalanma riskini çok fazla olarak tanımlamaktadır.

Yaş: Erkeklerde 40 yaşın, kadınlarda ise 47 yaşın üzeri, risk grubunda yer almaktadır.

Kimyasallar: Bazı kimyasallara uzun süre maruz kalınması, gırtlak kanseri risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Beslenme: Sağlıksız yiyecek ve içeceklerin fazlaca tüketilmesi, risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca genetik nedenlerden dolayı, kansere yakalanma riski bulunmaktadır.

Gırtlak kanseri teşhisi

Boğaz kanseri diye de adlandırılan hastalık, boynun dış kısmında yumru halinde görülebilmektedir. Bu durumda biyopsi yapılması, tanı koymaya yardımcı olacaktır.

Larengoskop, doktorun ağzına ve boğaza doğru bakmasına olanak tanıyan küçük, aydınlatmalı bir kameradır. Bu kamera, belirtilerin görüldüğü hastada kullanılarak tanı konulabilmektedir.

Fiber optik burun endoskopisi burun deliğine yerleştirilen ince, esnek bir kapsam içerir. Doktorların tüm farinks ve gırtlakları görmelerini sağlar. Bu işlem klinikte, lokal anestezi altında yapılabilir.

Bir CT taraması da, kanserin boyutunun görmek için yapılabilir. Bu, doktorun kanserin boyundaki lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını belirlemesine, yardımcı olur.

Anormal görünen tümörlerin veya dokuların biyopsi ve patolojik analizleri, kanser tanısını doğrulamak için yapılmaktadır.

Kanserin küçük olduğu ve bir alanla sınırlı olduğu görülürse, cerrah hem eksizyonel biyopsi yapabilir hem de tümörü tümüyle çıkarmak ve incelemek üzere patolojiye göndermek için girişimde bulunabilir.

Hastalık kesinleşirse, doktorlar kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını bulmak için, ek testler isteyebilir.

Gırtlak kanseri tedavisi ve önlenmesi

Tedavi sürecinde izlenecek yol, kanserin evresine bağlıdır.

Erken evre kanserde, tek başına cerrahi veya radyasyonla tedavi yöntemi yeterli olabilmektedir.

Daha sonraki aşamalarda, hastada radyasyon ve kemoterapi veya radyasyonla takip edilen cerrahi kombinasyon uygulaması yapılmaktadır.

Ameliyat kanserli tümörün ve yakın dokunun çıkarılmasını ve boyundaki kanserli lenf nodlarının çıkarılması için uygulanacak bir müdahaledir.

Ameliyatın türüne bağlı olarak, hastada geçici veya kalıcı bir trakeostomi olabilir. Bu durum hastanın boğazında, ameliyattan sonra iyileşmeyi sağlayacak bir delik açılmasına neden olabilir.

Bazı hastalarda ise, nefeslerinin yetersiz kalması durumu söz konusu olabilir. Bu hastaların konuşmalarına yardımcı olmak için, yardımcı bir cihaza ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kemoterapi ilacı

Hastalığın tedavisinde; kemoterapi, radyasyon ve ameliyat kullanılır.

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek ve tümörleri küçültmek için kullanılır. Dış ışın radyasyon tedavisi, vücudun dışındaki bir kaynaktan, boyundaki tümöre bir ışın demetini yönlendirir. Bu yönlendirme ile, hastalığın tedavisi hedeflenmektedir.

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek ve radyasyonun etkilerini arttırmak için kullanılmaktadır. Cerrahiden önce ise, tümörün boyutunu küçültmek içinde kullanılmaktadır.

İlaçlar hap olarak verilir veya bir serum ve iğneler vasıtasıyla damara enjekte edilir. Böylelikle damarda dolaşarak, kanser hücrelerinin ölmesi amaçlanır.

Gırtlak kanseri, sigara içmeyenlerde son derece nadir görülür. Kanseri önlemenin en iyi yolu, alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durmaktır. Aynı zamanda bireyler sağlıklı beslenmeli, kimyasal dozu yüksek ortamlar da uzun süre bulunmamalıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

391
129 shares, 391 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
13
O Da Ne
Korkunç Korkunç
131
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
118
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
104
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
91
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
78
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
65
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
52
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
39
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
26
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan