Hamilelikte diş tedavisi


Hamilelikte diş tedavisi nasıl olmalıdır? Hamilelik süreci her ne kadar kadınlar için zor olsa da, aynı zamanda en fazla mutluluk verici ve hayatlarının en önemli süreçlerinden birisidir. Gebelik süreci, kadının ruhsal ve fiziksel olarak en fazla değişime uğradıkları süreçlerin başında gelmektedir. Bu değişimin verdiği ruhsal etkilerle anne adayı, ağız ve diş sağlığı konusunda ne yapması gerektiğini tam olarak bilmemekte, bazen yanlış düşünce ve uygulara maruz kalmaktadır. Bu yazımızda sizlere, hamilelikte diş tedavisi hakkındaki doğru ve yanlışları derledik.

Hamilelikte diş tedavisi nasıl olmalıdır ?

Hamilelikte diş tedavisi uygulanabilir mi? Sorusu, birçok kadının sorduğu soruların başında gelmektedir. Diş tedavisi için önemli süreçleri iyi değerlendirmek, hamile kadın ve bebeği için önem arz etmektedir. Eğer ki anne adayı hamileliğinin ilk 3 ayındaysa, diş tedavisi ileri bir tarihe ertelenebilir.

Çünkü ilk 3 aylık hamileliklerde, dışarıdan ilaçlı tedavilerin uygulanması sakıncalı bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise, bebeğin organ oluşum döneminin bu 3 aylık süreçte daha yoğun olmasıdır.

Hamilelikte diş tedavisi için 3-6 ay arası dönemler ise, ideal dönemler olarak tanımlanmaktadır. Ancak bu dönemde diş tedavisi uygulaması için, kadın doğum doktoru ile irtibatta olunması da önemlidir. Kadın doğum uzmanının tavsiyelerine göre hareket etmek, bu önemli süreçte en akılcı yoldur.

6-9 aylık dönemde, yine gebeliğin önemli dönemleri arasında yer almakta olup, bu dönem yapılacak ilaçlı tedaviler doğum sonrasına ertelenmelidir. Şayet acil bir durum söz konusu ise, bunu yine kadın doğum uzmanının fikirlerini alarak uygulamak gerekir.

Hamilelikte ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Hamilelikte diş tedavisi yaptırmanın kaba kurallarını, yukarıda açıkladık. Ancak tedavinin haricinde hamile kadınların ağız ve diş sağlığı konusunda, dikkat etmesi gereken bir takım hususların olduğunu da söylemek mümkündür.

Hamilelik döneminde en fazla dikkat edilmesi gerekenlerden biriside, kullanılan diş macunlarının içeriğine dikkat edilmesidir. Katkı maddesi daha az olan macunlar tercih edilmeli, macundaki kimyasal oranına dikkat edilmelidir.

Şekerli ve asitli içeceklerden, normal dönemde olduğu gibi sakınmak faydalı olacaktır. Ki zaten bu tarz içecekleri, kadın doğum uzmanlarının da tavsiye etmedikleri bilinmektedir. 60 günlük aralarla, periyodik bir şekilde ağız ve diş sağlığı için kontroller yapılmalı, bir diş hekimine giderek muayene olunmalıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

376
117 shares, 376 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
13
O Da Ne
Korkunç Korkunç
130
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
117
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
104
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
91
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
78
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
65
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
52
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
39
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
26
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan