Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Harika bir ebeveyn olduğunuzu gösteren 5 şey

Harika bir ebeveyn olduğunuzu gösteren 5 şey

Bütün anne babalar çocukları için mükemmel olmaya çalışır. Bazıları katı, bazıları değil ama hepsi doğru olduğunu düşündükleri şeyi yapıyorlar. Ancak ebeveynler sıklıkla çocukları için en önemli olan şeyi unuturlar. İşte harika bir ebeveyn olduğunuzu gösteren 5 şey yazımızda.

Çocuğunuzun sorunlarını sizinle paylaşması

Oğlunuz ya da kızınız size başarılarını anlatıyorsa bu harikadır. Ancak önemli olan onların size başarılarını değil hayatta yaşadıkları olumsuz olayları anlatmalarıdır. Birine sorunlarınızdan bahsetmek doğaldır. İnsanların bizi dinlemelerini ve destek vermelerini isteriz. Çocuklar da farklı durumların olabileceğini ve hata yapmakta kötü bir şey olmadığını bilmeliler.

Çocuğunuz kötü not alınca onu motive etmek

Çocuğunuz okulda kötü bir not aldıysa size söylemekten korkmamalıdır. Korkan çocuklar genellikle notlarını gizler ve anne babalarının öğreneceklerini düşünüp paniklerler. İyi ebeveynler çocuklarını okulda notların düzelebileceğine dair motive etmeleri gerekir.

Çocuğun özel alanına saygı göstermek

Birçok ebeveyn çocukların odasına girmeden önce kapıyı çalması gerektiğini unutuyor. Ancak bu oldukça yanlış bir davranıştır. Ailedeki kurallar herkes için geçerli olmalıdır. Çocuklarınızın özel alanlarına saygı gösterin ki sizin için de aynı şeyi yapsınlar.

Çocuğunuzu eleştirmeyin

İyi ebeveynler çocuklarını eleştirmezler. Çocuklarına aptal, tembel, şişman demezler. Bu kelimeler çocukların güvenini kırar. Kelimelerinizi dikkatle seçin ve çocuklarınızın kalbini kırmayın.

Hatalarınızı kabul edip özür dileyin

Herkes hata yapar. Eğer çocuğunuza karşı yanlış bir şey yaptıysanız ve bundan pişmansanız özür dilemenin erdemli bi davranış olduğunu unutmayın. Çocuğunuzdan özür dileyin ve onun gönlünü almaya çalışın. Böylece çocuğunuz da özür dilemeyi öğrenecektir.

hakkında Oğuzhan

Cevap bırakın