İstanbul’da Gezilmesi Gereken 7 Yer


İstanbul gezi tutkunu insanlar için en fazla tercih edilebilecek yerlerden birisidir. Geçmişte birçok devlete ev sahipliği yaptığı için tarihi ve kültürel eserler bakımından oldukça zengindir. Büyük bir metropol olan şehrin neredeyse her semtinde gezilecek bir yer bulmak mümkündür. İstanbul’a bireysel olarak gelinebileceği gibi turlarla gelmek de mümkündür. İstanbul’u kaliteli gezmek için gezilecek yerler hakkında bilgi verecek bir rehberin yanınızda olması sizin için daha iyi olacaktır. istanbul’da gezilmesi gereken 7 yer şunlardır;

Ayasofya

Ayasofya İstanbul’a gelen kişinin ilk olarak görmesi gereken tarihi bir mekândır. Yüzyıllar önce kilise görevi görmüşken fetih sonrasında cami olarak hizmete açılmıştır. Ve günümüzde ise müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Ziyaretçilerinin müze kart kullanarak ziyaret etme imkânları vardır.

Topkapı Sarayı

Saray Osmanlı Devleti zamanında sultanların ve ailelerinin 400 yıl boyunca yaşamlarını sürdüğü mekân olduğu için ziyaret açısından en önemli yapılardan birisidir. Hükümdar ve ailesine ait her şeyin yaşandığı mekândır ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Sarayda gezilebilecek bölümler vardır. Bunlar has oda, babüs saade, hırka-saadet, harem bölümü ve köşkler bahçesi gibi bölümlerdir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk müzesi olma özelliğine sahiptir.

Kapalıçarşı

İstanbul’un en önemli tarihi yerlerinden birisidir. 550 yıldır İstanbullular ve dışarıdan gelenlere hizmet vermektedir. Harika bir atmosfere sahiptir. Gezi için şehre gelenlerin alışveriş için muhakkak tercih ettikleri tarihi bir mekândır. Beyazıt semtindedir.

Bozdoğan Su Kemeri

Roma döneminden kalma su kemeridir. Ve dünyaca ünlüdür. Yaklaşık 1500 yıllık geçmişi vardır. Tarihi su kemerleri içinde sağlam olarak günümüze kadar gelen tek yapı olma özelliğini taşıdığı için ziyaretçiler tarafından gezilecek ilk yerler arasındadır.

Yerebatan Sarnıcı

Tarihi sarnıç Bizanslılar döneminde sarayın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmıştır. Sarnıçta yer alan Medusa heykeli günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca sarnıçta günümüzde konser vs gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Yedikule Zindanları

Bizans döneminde inşa edilmiş yapılardan birisidir. Misafir ağırlamak için yapılmıştır ve bu işlevi görmüştür. Fatih Sultan Mehmet döneminde ise bazı eklemeler ile askeri garnizon halini almıştır. İçerisinde bulunan Yedikule Hisar Müzesi Türkiye ve İstanbul’un en büyük açık hava müzelerinden birisidir.

Galata Kulesi

​​​​Bizans döneminde yapılan fener kulesidir. Zindan olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ziyaretçilerin İstanbul’u seyretmek için tercih ettikleri tarihi mekandır.

Gezilecek Diğer Yerler

İstanbul’da gezilecek yerleri sayı ile ifade etmek oldukça zordur. Bunlardan bir kısmı şunlardır; Galata Kulesi, Sultan Ahmet Cami ve Meydanı, Süleymaniye Camii, İstanbul Boğazı, Anadolu ve Rumeli Hisarı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları, Mısır Çarşısı, Kız Kulesi, Eyüp Sultan Cami, Mihrimah Sultan Cami” Miniatürk, Yıldız Sarayı, Vialand, Adalar, İstiklal Caddesi, Galata Köprüsü, Çamlıca Tepesi ve Çinili Köşk’tür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

387
123 shares, 387 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
65
O Da Ne
Korkunç Korkunç
52
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
39
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
26
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
13
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
130
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
117
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
104
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
91
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
78
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan