İstanbul’da Gezilmesi Gereken 7 Yer


İstanbul gezi tutkunu insanlar için en fazla tercih edilebilecek yerlerden birisidir. Geçmişte birçok devlete ev sahipliği yaptığı için tarihi ve kültürel eserler bakımından oldukça zengindir. Büyük bir metropol olan şehrin neredeyse her semtinde gezilecek bir yer bulmak mümkündür. İstanbul’a bireysel olarak gelinebileceği gibi turlarla gelmek de mümkündür. İstanbul’u kaliteli gezmek için gezilecek yerler hakkında bilgi verecek bir rehberin yanınızda olması sizin için daha iyi olacaktır. istanbul’da gezilmesi gereken 7 yer şunlardır;

Ayasofya

Ayasofya İstanbul’a gelen kişinin ilk olarak görmesi gereken tarihi bir mekândır. Yüzyıllar önce kilise görevi görmüşken fetih sonrasında cami olarak hizmete açılmıştır. Ve günümüzde ise müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Ziyaretçilerinin müze kart kullanarak ziyaret etme imkânları vardır.

Topkapı Sarayı

Saray Osmanlı Devleti zamanında sultanların ve ailelerinin 400 yıl boyunca yaşamlarını sürdüğü mekân olduğu için ziyaret açısından en önemli yapılardan birisidir. Hükümdar ve ailesine ait her şeyin yaşandığı mekândır ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Sarayda gezilebilecek bölümler vardır. Bunlar has oda, babüs saade, hırka-saadet, harem bölümü ve köşkler bahçesi gibi bölümlerdir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk müzesi olma özelliğine sahiptir.

Kapalıçarşı

İstanbul’un en önemli tarihi yerlerinden birisidir. 550 yıldır İstanbullular ve dışarıdan gelenlere hizmet vermektedir. Harika bir atmosfere sahiptir. Gezi için şehre gelenlerin alışveriş için muhakkak tercih ettikleri tarihi bir mekândır. Beyazıt semtindedir.

Bozdoğan Su Kemeri

Roma döneminden kalma su kemeridir. Ve dünyaca ünlüdür. Yaklaşık 1500 yıllık geçmişi vardır. Tarihi su kemerleri içinde sağlam olarak günümüze kadar gelen tek yapı olma özelliğini taşıdığı için ziyaretçiler tarafından gezilecek ilk yerler arasındadır.

Yerebatan Sarnıcı

Tarihi sarnıç Bizanslılar döneminde sarayın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmıştır. Sarnıçta yer alan Medusa heykeli günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca sarnıçta günümüzde konser vs gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Yedikule Zindanları

Bizans döneminde inşa edilmiş yapılardan birisidir. Misafir ağırlamak için yapılmıştır ve bu işlevi görmüştür. Fatih Sultan Mehmet döneminde ise bazı eklemeler ile askeri garnizon halini almıştır. İçerisinde bulunan Yedikule Hisar Müzesi Türkiye ve İstanbul’un en büyük açık hava müzelerinden birisidir.

Galata Kulesi

​​​​Bizans döneminde yapılan fener kulesidir. Zindan olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ziyaretçilerin İstanbul’u seyretmek için tercih ettikleri tarihi mekandır.

Gezilecek Diğer Yerler

İstanbul’da gezilecek yerleri sayı ile ifade etmek oldukça zordur. Bunlardan bir kısmı şunlardır; Galata Kulesi, Sultan Ahmet Cami ve Meydanı, Süleymaniye Camii, İstanbul Boğazı, Anadolu ve Rumeli Hisarı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları, Mısır Çarşısı, Kız Kulesi, Eyüp Sultan Cami, Mihrimah Sultan Cami” Miniatürk, Yıldız Sarayı, Vialand, Adalar, İstiklal Caddesi, Galata Köprüsü, Çamlıca Tepesi ve Çinili Köşk’tür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
333
O Da Ne
Korkunç Korkunç
266
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
200
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
133
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
66
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
666
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
600
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
533
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
466
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
400
Kızdım

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item