Kadınların Spor Yaparken Dikkat Etmesi Gereken 7 Şey


Sporun beden ve ruh sağlığı açısından önemi oldukça fazladır. Bu anlamda hem erkek hem de kadınların düzenli olarak spor yapmaları gerekiyor. Kadınların bedeni erkeklere nazaran daha hassastır. Bu yüzden kadınların spor yaparken dikkat etmesi gereken 7 şey hakkında bilinmesi gerekenler vardır.

Spora Başlamadan Önce Beslenmenin Sona Erdirilmesi

Spora yapmadan en az 1 veya 1,5 saat önce yiyecek tüketmeyi sona erdirmelisiniz. Çünkü spor esnasında midenin boş olması gerekiyor. Spora başlamadan evvel ağır ve aşırı yağlı yiyecekler yemek spor esnasında sizleri zorlayabilir. Spordan kısa süre önce genelde muz, elma ve buna benzer alternatif hafif meyveler tercih etmeniz daha sağlıklıdır.

Makyajınızı Temizleyin

Kadınların spor faaliyetlerinize başlamadan önce yapmaları gerekenlerden birisi de makyajlarını temizlemesidir. Çünkü vücut ısınız spor esnasında zamanla artacağı için makyajda bulunan kimyasallar ter ile birleşip vücudunuza zarar verebilir.

Uygun Kıyafet Seçimi

Spora başlamadan önce kendinize uygun ayakkabı ve kıyafet seçtiğinizden emin olun. Çünkü sporda uygun kıyafet olmazsa olmazlardandır. Çok dar ve çok geniş değil bedeninize uygun olan sizi rahat ettirecek olanlarını seçmeniz gerekiyor.

Spordan Önce Isınma Hareketleri Yapın

Sporda en temel özelliklerden birisi de spor öncesi ısınma hareketleridir. Düz koşu yaptıktan sonra hafif şekilde esneme ve germe hareketleri baş, gövde, kollar, boyun ve bacaklar için oldukça önemlidir. Spor öncesi ısınma hareketleri spor eylemi esnasında sakatlık riskini en aza indirdiği için son derece önem taşıyor.

Spora Başlamadan Önce Profesyonel Yardım Alın

Gittiğiniz spor salonunda mutlaka profesyonel bir partnerinizin olmasına özen gösterin. Vücudunuzun kemik, yağ ve kas oranını ölçtürün. Böylece vücudunuz için size uygun olan egzersizlerin hangisi olduğu anlaşılacak ve bu konudaki uzman eğitmeniniz size rahat bir şekilde yardımcı olacaktır.

Sporda İstikrarlı Olun

İster kilo vermek için, isterseniz sağlıklı bir vücut için spor yapın. Ancak amaç ne olursa olsun istikrar sporda oldukça önemlidir. 1 hafta spor salonuna gelip 3 hafta gelmezseniz yaptığınız bir sporun size pek bir katkısı olmaz. Bu yüzden partnerinizin size verdiği programa sağdık kalın ve düzenli şekilde salona gelin.

Sporda Beslenmenin Önemi

Spor yapmadan beslenmeye başlamadan önce mutlaka bu konuda bir uzmandan yardım alarak işe başlayın. Çünkü spor yapmak kadar beslenme de önem taşıyor. Protein ve sebze ağırlıklı besleneceğiniz için mutlaka düzenli bir beslenme programınızın olması gerekiyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

406
142 shares, 406 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
78
O Da Ne
Korkunç Korkunç
65
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
52
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
39
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
26
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
13
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
130
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
117
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
104
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
91
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan