Kadınların Spor Yaparken Dikkat Etmesi Gereken 7 Şey


Sporun beden ve ruh sağlığı açısından önemi oldukça fazladır. Bu anlamda hem erkek hem de kadınların düzenli olarak spor yapmaları gerekiyor. Kadınların bedeni erkeklere nazaran daha hassastır. Bu yüzden kadınların spor yaparken dikkat etmesi gereken 7 şey hakkında bilinmesi gerekenler vardır.

Spora Başlamadan Önce Beslenmenin Sona Erdirilmesi

Spora yapmadan en az 1 veya 1,5 saat önce yiyecek tüketmeyi sona erdirmelisiniz. Çünkü spor esnasında midenin boş olması gerekiyor. Spora başlamadan evvel ağır ve aşırı yağlı yiyecekler yemek spor esnasında sizleri zorlayabilir. Spordan kısa süre önce genelde muz, elma ve buna benzer alternatif hafif meyveler tercih etmeniz daha sağlıklıdır.

Makyajınızı Temizleyin

Kadınların spor faaliyetlerinize başlamadan önce yapmaları gerekenlerden birisi de makyajlarını temizlemesidir. Çünkü vücut ısınız spor esnasında zamanla artacağı için makyajda bulunan kimyasallar ter ile birleşip vücudunuza zarar verebilir.

Uygun Kıyafet Seçimi

Spora başlamadan önce kendinize uygun ayakkabı ve kıyafet seçtiğinizden emin olun. Çünkü sporda uygun kıyafet olmazsa olmazlardandır. Çok dar ve çok geniş değil bedeninize uygun olan sizi rahat ettirecek olanlarını seçmeniz gerekiyor.

Spordan Önce Isınma Hareketleri Yapın

Sporda en temel özelliklerden birisi de spor öncesi ısınma hareketleridir. Düz koşu yaptıktan sonra hafif şekilde esneme ve germe hareketleri baş, gövde, kollar, boyun ve bacaklar için oldukça önemlidir. Spor öncesi ısınma hareketleri spor eylemi esnasında sakatlık riskini en aza indirdiği için son derece önem taşıyor.

Spora Başlamadan Önce Profesyonel Yardım Alın

Gittiğiniz spor salonunda mutlaka profesyonel bir partnerinizin olmasına özen gösterin. Vücudunuzun kemik, yağ ve kas oranını ölçtürün. Böylece vücudunuz için size uygun olan egzersizlerin hangisi olduğu anlaşılacak ve bu konudaki uzman eğitmeniniz size rahat bir şekilde yardımcı olacaktır.

Sporda İstikrarlı Olun

İster kilo vermek için, isterseniz sağlıklı bir vücut için spor yapın. Ancak amaç ne olursa olsun istikrar sporda oldukça önemlidir. 1 hafta spor salonuna gelip 3 hafta gelmezseniz yaptığınız bir sporun size pek bir katkısı olmaz. Bu yüzden partnerinizin size verdiği programa sağdık kalın ve düzenli şekilde salona gelin.

Sporda Beslenmenin Önemi

Spor yapmadan beslenmeye başlamadan önce mutlaka bu konuda bir uzmandan yardım alarak işe başlayın. Çünkü spor yapmak kadar beslenme de önem taşıyor. Protein ve sebze ağırlıklı besleneceğiniz için mutlaka düzenli bir beslenme programınızın olması gerekiyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
400
O Da Ne
Korkunç Korkunç
333
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
266
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
200
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
133
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
66
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
666
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
600
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
533
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
466
Kızdım

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item