Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Kahve İçmeyi Bıraktığınızda Vücudunuzda Ne Olur?

Kahve İçmeyi Bıraktığınızda Vücudunuzda Ne Olur?

Düzenli kahve içenlerin 2 kişilikli olduğu söylenir. Biri ilk yudum kahvesini almadan önce oldukları kişi diğeri ise kahveyi bitirdikten sonra oldukları kişidir. Bununla ilişki kurabilirseniz, ne kadar bağımlılık yapan kafeinin olabileceğini çok farkındasınızdır. Peki kahve içmeyi bıraktığınızda vücudunuza ne olur?

Vücut ağırlığınız değişebilir

Kahve içmeyi bırakmak bazen beklenmedik bir vücut ağırlığı değişikliğine ve haliyle strese neden olabilir. Kafein bir metabolizma güçlendirici görevi görür. Yani vücudunuz kalorileri daha verimli yakar. Kahveyi kestiğinizde alıştığınız kafein kaynağının kalori yakma etkisi olmayacak ve biraz kilo alabilirsiniz.

Odaklanma konusunda zorluk çekersiniz

Kahve içmek beyin aktivitesini arttıran ve kan basıncını yükselten dopamin ve adrenalin salınımını uyardığı için insanları daha uyanık hale getirir. Kahve içmeyi bıraktığınızda muhtemelen işinize veya diğer önemli etkinliklere odaklanmanız gerektiğinde zorluklarla karşılacağınız anlamına gelir. Çünkü beyniniz alıştığı şekilde uyarılmayacaktır.

Titreme yaşayabilirsiniz

Bu ciddi gelebilir fakat endişelenecek bir şey değildir. Kafein, merkez sinir sistemi için güçlü bir stimülasyon kaynağıdır. Kahveyi bıraktıtkan sonra bu uyarıcı etkiyi kesmesi nedeniyle titremeler yaşayabilirsiniz. Bazı insanlar düzenli kafein doz aşımı sebebiyle titrek ellere sebep olabilir.

Daha sık baş ağrısı çekebilirsiniz

Young woman standing on the street suffering from pain. She has a take away cup of coffee and touch her temple

Kafein eksikliğinin en yaygın yan etkisi kuşkusuz baş ağrısıdır. Bunun nedeni kan damarlarınızın açılması ve beynin kan dolaşımını arttırmasıdır. Vücut artan kan akışına adapte olduğunda baş ağrıları kaybolacaktır. Bu sürecin nasıl hissettirdiğinin hepimiz farkındayız. Baş ağrılarıyla ilgili rahatsızlığın günlük aktiviteleriniz üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

hakkında Oğuzhan

Cevap bırakın