Kariyerinizi Geliştirmek İçin 7 Yol


İnsan yaratılış gereği sürekli yükselmek isteyen bir varlıktır. Yaratılışından bu yana sürekli bulunduğu yerden yükselmek istemiş, bunun için bir çaba harcamıştır. Bugüne kadar kariyerinde yükselmekte sıkıntı yaşamamış, başarıya ulaşmış insanlara bakıldığında yedi altın kurala uydukları görülmüştür. Kariyerinizi geliştirmek için 7 yol olarak özetlenen bu yöntemleri sırası ile incelemek mümkün;

İşe Kendimiz İle Başlamak

İşe kendimiz ile başlamak bazı soruları kendimize sormak ile başlamaktadır. Acaba sevdiğimiz işi mi yapıyoruz? Hayata ve kariyerimize objektif bakabiliyor muyuz? Hayatımız yolunda gidiyor mu? Gibi kendimiz ile başlayan, kedimizi önemseyen soruların sorulması ve bunlara cevap verilmesi kariyer gelişiminde oldukça önemli olduğu söylenmektedir.

Becerileri İş Ortamında Kullanmak

Her insanın kişisel olarak kuvvetli olduğu yanlar bulunmaktadır. Kimi insan ikna ediciliği yüksek iken kimi insan disiplinlidir. Bu becerilerin iş ortamında değerlendirilmesi kariyer gelişiminde oldukça önemlidir.

Kariyeriniz ve Gelecek İle İlgili Plan Yapılmalı

Kısa vadede gerçekleştirilecek ve uzun vadede gerçekleştirilecek planlar yapılması oldukça önemlidir. Örneğin önümüzdeki 1 yıl içerisinde yapılması hedeflenen kariyer planı ve 5 sene içerisinde yapılması planlanan kariyer planları diye bir program dahilinde hareket edilmesi gerekmektedir. Bu planlar sadece iş ile alakalı olmamalıdır. Sosyal hayat ile ilgilide plan yapılmalı boş zamanlara kadar her şey plan dahilinde olmalıdır.

Başarılarınızı Kaydedilmeli

Bir iş hayatının içerisinde iken çalışan başarılı da olabilmekte bazen başarısız da olabilmektedir. Burada önemli olan başarıların sürekli hatırlanarak başarabileceği duygusunu yükseltmektir. Bu bakımdan elde edilmiş başarılar mutlak suret ile kaydedilmelidir.

Düzenden Taviz Vermemek

İş hayatımızda ve psikolojik hayatımızda çok düzenli olan kişilerin daha başarılı oldukları kesindir. Bu bakımdan manevi olarak ve fiziksel olarak sağlam bir temizliğin yapılması gerekmektedir. İnsan hayatında kendisine sıkıntı veren şeyleri hayatından çıkararak buna başlaya bilir. Başarı genel itibari ile sadelik altında gizlidir.

Hayran Olunan Kişilerin Örnek Alınması

Kariyer yapmak istediğiniz konuda sizden daha önce bu konuda çok başarılı olmuş birini kendimize örnek almak kariyer gelişimi açısından olumlu bir davranıştır. O kişi yada kişilerin doğrularının üzerinden bizlerde mutlaka doğrulara ulaşmamız mümkün olacaktır.

Yeniliklere Açık Olmak

Hayatı basmakalıp bir şekilde yaşamayıp yeniliklere açık olmak başarıyı getirecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
200
O Da Ne
Korkunç Korkunç
133
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
66
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
666
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
600
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
533
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
466
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
400
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
333
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
266
Kızdım

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item