Kariyerinizi Geliştirmek İçin 7 Yol


İnsan yaratılış gereği sürekli yükselmek isteyen bir varlıktır. Yaratılışından bu yana sürekli bulunduğu yerden yükselmek istemiş, bunun için bir çaba harcamıştır. Bugüne kadar kariyerinde yükselmekte sıkıntı yaşamamış, başarıya ulaşmış insanlara bakıldığında yedi altın kurala uydukları görülmüştür. Kariyerinizi geliştirmek için 7 yol olarak özetlenen bu yöntemleri sırası ile incelemek mümkün;

İşe Kendimiz İle Başlamak

İşe kendimiz ile başlamak bazı soruları kendimize sormak ile başlamaktadır. Acaba sevdiğimiz işi mi yapıyoruz? Hayata ve kariyerimize objektif bakabiliyor muyuz? Hayatımız yolunda gidiyor mu? Gibi kendimiz ile başlayan, kedimizi önemseyen soruların sorulması ve bunlara cevap verilmesi kariyer gelişiminde oldukça önemli olduğu söylenmektedir.

Becerileri İş Ortamında Kullanmak

Her insanın kişisel olarak kuvvetli olduğu yanlar bulunmaktadır. Kimi insan ikna ediciliği yüksek iken kimi insan disiplinlidir. Bu becerilerin iş ortamında değerlendirilmesi kariyer gelişiminde oldukça önemlidir.

Kariyeriniz ve Gelecek İle İlgili Plan Yapılmalı

Kısa vadede gerçekleştirilecek ve uzun vadede gerçekleştirilecek planlar yapılması oldukça önemlidir. Örneğin önümüzdeki 1 yıl içerisinde yapılması hedeflenen kariyer planı ve 5 sene içerisinde yapılması planlanan kariyer planları diye bir program dahilinde hareket edilmesi gerekmektedir. Bu planlar sadece iş ile alakalı olmamalıdır. Sosyal hayat ile ilgilide plan yapılmalı boş zamanlara kadar her şey plan dahilinde olmalıdır.

Başarılarınızı Kaydedilmeli

Bir iş hayatının içerisinde iken çalışan başarılı da olabilmekte bazen başarısız da olabilmektedir. Burada önemli olan başarıların sürekli hatırlanarak başarabileceği duygusunu yükseltmektir. Bu bakımdan elde edilmiş başarılar mutlak suret ile kaydedilmelidir.

Düzenden Taviz Vermemek

İş hayatımızda ve psikolojik hayatımızda çok düzenli olan kişilerin daha başarılı oldukları kesindir. Bu bakımdan manevi olarak ve fiziksel olarak sağlam bir temizliğin yapılması gerekmektedir. İnsan hayatında kendisine sıkıntı veren şeyleri hayatından çıkararak buna başlaya bilir. Başarı genel itibari ile sadelik altında gizlidir.

Hayran Olunan Kişilerin Örnek Alınması

Kariyer yapmak istediğiniz konuda sizden daha önce bu konuda çok başarılı olmuş birini kendimize örnek almak kariyer gelişimi açısından olumlu bir davranıştır. O kişi yada kişilerin doğrularının üzerinden bizlerde mutlaka doğrulara ulaşmamız mümkün olacaktır.

Yeniliklere Açık Olmak

Hayatı basmakalıp bir şekilde yaşamayıp yeniliklere açık olmak başarıyı getirecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

389
125 shares, 389 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
39
O Da Ne
Korkunç Korkunç
26
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
130
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
117
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
104
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
91
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
78
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
65
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
52
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan