Keçiboynuzu Pekmezi Yapılışı


Keçiboynuzu Pekmezi Yapılışı çoğu insanın merak ettiği bir konudur. Keçi boynuzunun ağaçtan toplamayla başlayacağız anlatmaya. Bu yararlı tarifi her beraber okuyalım.

Ağaçlarda iyice olgunlaşan boynuzlar, üç dört metre uzunluğundaki sırıklarla vurularak yere düşürülür (buna boynuz silkme denir) ağaçlardan yere düşürülen boynuzlar toplanıp çuvallara doldurulur.

Evlere taşınan boynuzlar bir süre kurutulup, havalandırılmak üzere damlara dökülür. iyice kurutulan boynuzlar gerek değirmen taşlarında ve gerekse özel seçilmiş düz taşlar üzerinde keler, çekiç veya havan elleriyle vurularak ezilir. Keçiboynuzu nasıl yapılır?

Buna boynuz kırma denir. Boynuz kırma sırasında elimize geçen en güzel boynuzları bir tarafa ayırırız. Ayrılan bu boynuzların bilek gibi, içi ballı ve şekerli olanlarından olmasına dikkat edilir.

Sakın boynuz deyip geçmeyin, İkinci Dünya Savaşının kıtlık günlerinde bütün Alanyalıların ambarlarını doldurup, açlıklarını giderdikleri bir mahsüldür. Hatta bu konuyla ilgili şöyle bir anım var. Çocukluğumda çok yermişim. Haniya ekmek de vesikayla o dönemde. Ben iyice doymadığım için ekmek de ekmek diye tutturur ağlarmışım.

Bir gün rahmetli babam elimden tutup bir yere götürdü. Sonradan babam anlatırdı. Kaymakamlıkmış götürdüğü yer. Ben yalnız şunu hatırlıyorum: Babam Kaymakama “Efendim köleniz verdiğiniz ekmekle doymuyor, biraz arttırırmısınız” deyince Kaymakam “Haydi haydi harnup yedir, su içir” diye bizi geri çevirmişti. Burada yeri gelmişken hemen hatırlatayım. gerçekten boynuz yiyen su içer.

Keçiboynuzu Pekmezi Yapılışı ve Tarifi

Ezilen boynuzlar büyük kazanlarda ıslatılır. Biraz sonra kollarımızı dirseklere kadar sıvayarak, kazan içindeki boynuzları karıştırıp ovuşturarak, içindeki şekerlerin suya geçmesini sağlarız. On onbeş saatlik bir bekletilmeden sonra boynuzlar tekrar ovulup karıştırılarak temiz bir torbadan süzülür. Süzülen boynuz suyu kaynatılıp pekmez yapılmak üzere kazan büyüklüğünde tavalara konulur. Altları ateşlenen tavalar kaynamaya yüz tutarken üzerlerinde köpükler oluşur.

Buna Kef denir. Kefler sona erinceye kadar büyük kaşıklarla alınıp alınıp dışarı atılır. Kefi alınıp iyice temizlenen boynuz suyu koyulaşıp pekmez oluncaya kadar kaynatılır. Soğutulmak üzere ateşten indirilen tavaların içine güzel koku vermek için yıkanmış temizlenmiş ıtır yaprakları atılır.

Soğutulan boynuz pekmezi içine atılan ıtır yapraklarından arındırılarak özel kaplara doldurulur. Boynuz pekmezi deyip geçmeyin, günümüzde ilaç yerine arandığını da unutmayın. Tembelleşen bağırsaklarımızın en iyi doktorudur boynuz pekmezi. Desenize günümüzde dişe dokunacak bir boynuz bulamazken pekmezini nerede bulacağız. Burası Alanya yok yoktur, ilaç için arayan mutlaka bulur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
266
O Da Ne
Korkunç Korkunç
200
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
133
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
66
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
666
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
600
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
533
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
466
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
400
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
333
Kızdım
Ayse

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item