Kışın Tüketilmemesi Gereken 4 Gıda


Kış aylarında hasta olmamız için daha çok neden vardır. Soğuk hava, sert rüzgar… Bağışıklığımızı güçlendirmek için farklı farklı gıdalar tüketmeye çalışırız. Bu gıdaların bağışıklığımızı güçlendirmede faydalı olduğunu düşünürüz. Fakat durum düşündüğünüz gibi değil. Kış aylarında birçok ürün sıcak bölgeler ithal ediliyor. Bu ürünler ithal edilirken ne kadar korunursa korunsun, besin değerlerini ve faydalı özelliklerini kaybediyorlar. Bu nedenler bazı gıdalar kış aylarında tüketildiğinde zararlı olabilir. İşte kışın tüketilmemesi gereken 4 gıda yazımızda.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz tüketmek için en doğru zaman ilkbahardır. Çünkü kuşkonmazın doğal yetişme mevsimi budur. Kış aylarında, farklı ülkelerden ithal edilen kuşkonmaz, bu işlem sırasında tadı ve görünüşünün yanında vitamin bakımından da kayba uğrar.

Çilek ve yaban mersini

Çilek, böğürtlen, yaban mersini. Bu gıdalar yaz meyvesidir. Kış aylarında bu meyveleri alıyorsanız büyük bir ihtimalle doğal ortamlarda yetişmemiştir. Yaban mersini cilt kanserini önlemeye yararken, çilek ise C vitamini bakımından zengindir. Ancak doğal yetişme mevsimlerinde olmadıkları için bu özelliklerini kaybederler.

Mısır

Mısır da sadece yaz aylarında yetişen bir gıdadır. Marketlerden satın aldığınız mısırlar, farklı bir mevsimde yetişmiş ya da bir önceki yıldan kalmış ve dondurulmuş olabilir. Kışın aldığınız mısırın besin değerinin ne kadar düştüğünü siz tahmin edin.

Kırmızı et

Kaslarınızı ve metabolizmanızı güçlendirmek için gerekli bir protein kaynağı için kırmızı et tam da aradığınız besindir. Fakat sık tüketilmesi boğazda mukus oluşumuna neden olur. Bu nedenle kış aylarında tavuk ya da balık tüketmek daha sağlıklıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

390
126 shares, 390 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
39
O Da Ne
Korkunç Korkunç
26
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
130
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
117
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
104
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
91
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
78
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
65
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
52
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan