Kredi Kartı Neden Bloke Olur ?


Kredi kartının bloke olması birçok kişinin başına gelebilecek bir durum. Şifreyi 3 defa yanlış girmek gibi basit bir sebeple bile kartınız bloke olabilir. Makalemizde size kredi kartının hangi sebeplerle bloke olabileceğini anlattık.

Peki Kredi Kartı Neden Bloke Olur ?

1. ATM’de 3 Defa Yanlış Şifre Girmek

Para çekme, para gönderme, havale, eft gibi sebeplerle ATM’leri gün içinde sıkça kullanırız. Çok sık kullanıldığı için güvenlik önlemleri de gün geçtikçe arttırılmaktadır. Eğer ATM de şifrenizi 3 defa yanlış girerseniz banka tarafından kartınız yutulur ve bloke edilir. Yani kartınız kullanıma kapatılmış olur. Bu durumla karşılaşacak olursanız hiç vakit kaybetmeden müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirmelisiniz.

2. Kredi Kartı Borcu Ödenmemesi

Borcunuzu uzun süre ödemediğiniz takdirde kartınız banka tarafında bloke edilebilir. Kartınız bu şekilde bloke edilirse, tekrar kullanıma açtırmanın tek yolu borcunuzun tamamını ödemenizdir. Borcunuzun tamamını ödemenizde kartınızın açılması konusunda garanti veremez. Bu durumla karşı karşıyaysanız bir finans ya da ekonomi uzmanına danışabilirsiniz.

3. Kayıp ve Çalıntı Durumu

Kredi kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda hemen müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmeniz gerekmektedir. Olayı açıklayarak kredi kartınızın bloke işlemini başlatabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmediğiniz takdirde kartınız izniniz dışında kullanılabilir ve bunun sorumluluğu tamamen size aittir. Bloke işlemini başlattığınız an kartınız kullanıma kapatılacaktır. İlerleyen süreçte banka size yeni bir kart gönderir ve bilgileriniz tamamen aynıdır, değişen sadece kartınız olacaktır.

4. Kartın Son Kullanma Tarihinin Geçmesi

Kredi kartlarının ön yüzeyinde son kullanma tarihleri bulunmaktadır. Son kullanma tarihinin geçmiş olması, kartın kullanım süresinin bitmiş olduğu gösterir. Bankalar bu süreden sonra kartları bloke etmektedir. Ancak müşterileri mağdur etmemek için çoğu banka bu süre dolmadan kartları yenileyip, sahiplerine iletirler. Kartınızda ki bilgiler tamamen aynıdır, değişen tek şey kartınızdır.

Kartların en sık bloke olma sebebi kart borcunun ödenmemesidir. Bloke olan kartlar çoğu zaman geri açılır fakat açılmadığı durumlarla da karşılaşılmaktadır. Blokeli kredi kartı , Kayıp, çalıntı, yanlış girilen şifreler sebebiyle bloke olan kartlar, kolayca yeniden kullanıma açılabilir. Ancak uzun süre ödenmeyen borçlar sonrası kartınızda ki blokeyi kaldırmak tamamen bankanın inisiyatifine kalmıştır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir