Kürtaj Nedir ve Nasıl Yapılır ?


Kürtaj nedir sorusuyla başlayalım. Kürtaj halk arasında istenmeyen gebeliğin cerrahi operasyon sonucu sonlanmasıdır. Genelde kürtaj evlilik olmadan istenmeyen gebelik veya eşinden boşanmış birinin o sırada gebe olması durumunda bebeği aldırmasıyla olur.

Peki Kürtaj Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Tabii bu gibi durumlar sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkilemeye müsait durumlardır. İstenmeyen gebelik yalnızca kürtaj ile bitirilir. Genelde gebelik sonrası bazı ilaçlar ve iğneler kullanılsa da bunları zaman kaybı olarak nitelendirebiliriz. Kürtaj Amerika, Avrupa ülkelerinin bazılarında ve ülkemizde yasal bir operasyondur. Bu süreçte amaç kadını korumaktır.

Kürtaj süresi ne kadardır?

Kanunlarımıza göre 10 hafta gebelik süresinin bitirilmesi, bekar ise 18 yaş altı, kadın evli ise eşinin onayı gerekmektedir. 10 haftadan sonra hamilelik riski arttığından 10 haftadan önce bu işlem yapılmalıdır. Bayanlar kürtaj yaptırma kararını almadan önce hekimlerine her türlü ayrıntıyı sağlamalıdırlar.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtajın yapılması için uygun zaman 5 ile 7 hafta arasındadır bu süreç daha da ilerledikçe yapılacak işlem zorlaşmaya ve tehlikeli bir hal almaya başlar. Bu işlem 2 şekilde yapılabilir birincisi genel anestezi diğeri ise rahim ağzının uyuşturulması şeklindedir. Kürtaj öncesi hekiminizin sizden isteyeceği kan grubu, kan sayımı, kan pıhtılaşma gibi testleri yaptırmanız gerekmektedir. Kan uyuşmazlığı gibi bir durum söz konusu ise kürtaj sonrası koruyucu iğne vurulmalıdır.

Kürtaj işlemi ne kadar sürer?

Cerrahi bir operasyon olmasına karşın Kürtaj işlemi yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede bitmektedir ve hasta isterse aynı gün hastahaneden taburcu olabilir.

Vakum kürtaj işlemiyle de gebelik bitirme işlemi yapılmaktadır. Modern jinekolijide kullanılan bu yöntemle rahimde hasar oluşma riski azalmaktadır.

Küraj işleminden sonra genelde kuvvetli bir kanama veya ağrı yaşanmaz. Ufak ağrılar olursa bunlarda zayıf ağrı kesiciler kullanılarak geçer. Bazı durumlarda 20 güne kadar vajinal kanama hafif olabilir. Cerrahi operasyon sonrasında ki 4-6 hafta sonrası ilk adet olur.

Kürtaj sırasında bazı sorunlar yaşanabilir

İlerleyen teknolojiyle bu durum pek sık olmasa da nadiren kürtaj sırasında bazı problemler olabilir. Kürtaj sonrasında başarısız kürtaj, rahim içi yapışıklık durumu gibi sorunlar olabilir. Bu yüzden kürtaj işlemini büyük hastanelerde yapılması gerekmektedir.

Kürtaj işlemi kadınları psikolojik olarak sıkıntıya uğratabilir bu yüzden operasyon sırasında kadının bilincinin kapalı olması ve ağrı duymaması çok önemlidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

386
125 shares, 386 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
13
O Da Ne
Korkunç Korkunç
130
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
117
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
104
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
91
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
78
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
65
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
52
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
39
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
26
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan