Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Mastürbasyon yapmak bağışıklığı güçlendirir mi?

Mastürbasyon yapmak bağışıklığı güçlendirir mi?

İnsanlar bastıramadığı cinsel isteklerini dindirmek için mastürbasyon yaparak orgazma olabilirler. Bu doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Orgazm olan kişinin beyni mutluluk hormonu denilen dopamin hormonunu salgılar. Böylece kendini mutlu ve rahatlamış hisseder. Kısaca orgazm, kişiyi rahatlatan ve stresten uzaklaştıran bir durumdur. Mastürbasyonun faydalarına yönelik birçok araştırma yapıldı. Peki mastürbasyon yapmak bağışıklığı güçlendirir mi? Gelin beraber bakalım.

Mastürbasyon oldukça doğal ve sağlıklı bir eylem.

Her insan cinsel arzularını tatmin etmek için seks yapamadığı durumlarda bu ihtiyacını mastürbasyon yaparak gidermek ister. Mastürbasyon oldukça doğal ve sağlıklı bir yoldur. Mastürbasyon yaparak orgazm olur ve cinsel arzularını bastırırlar.

Mastürbasyon yapmak bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yapılan araştırmalarda mastürbasyon yoluyla orgazm olmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği öğrenildi. Fiziksel ve zihinsel açıdan faydaları sık sık araştırma konusu olan orgazm, mastürbasyon yoluyla gerçekleştiğinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Dopamin, seratonin ve oksitosin gibi hormonları salgılıyor

Yapılan araştırmalara göre mastürbasyon yoluyla orgazm olan bir kişinin vücudunda kendisini iyi hissetmesini sağlayan bazı hormonlar salgılanıyor. Bu hormonlar dopamin, seratonin ve oksitosin gibi hormanlardır.

Stres seviyenizi dengeler

Mastürbasyon yapmanın bir diğer faydası ise stres seviyenizi dengelemesidir. Kortizol gibi stres seviyenizin artmasına neden olan hormonları dengeler. Böylece bağışık sisteminiz de güçlenir. Kortizol seviyesinde bir azalmaya neden olan oksitosin ve dopamin artışı, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Çünkü kortizol az seviyede salgılanırsa bağışıklığınız korunmasına yardımcı olur.

hakkında Oğuzhan

Cevap bırakın