Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ?


Mide ağrısı her yaşta insanda sık sık meydana gelebilen bir durumdur. Aşırı yemek yeme, bazı yiyeceklere karşı midenizin hassas olması gibi nedenlerle mide ağrısı meydana gelebilmektedir. Mide ağrısı kişiden kişiye değişik şiddetlerde ve şekillerde meydana gelebilmektedir. Mide üşütmesi, bozuk gıdalardan kaynaklanan gıda zehirlenmesi gibi nedenlerle de meydana gelebilen mide ağrısı kişinin hayatını olumsuz etkileyebilen bir durumdur.  Peki Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Mide Ağrısına Sebep Veren Yiyecekler

Bazı gıdaların tüketimi de mide ağrısı ve yanmasına sebep olabilmektedir. Turşu, limon gibi asitli yiyecekler midede yanmayla birlikte ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda sarımsak, soğan gibi aromatik ve kokulu gıdalarda mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Kızartma gibi yoğun yağ çeken ürünler midedeki yağ oranının artmasına neden olacağı için mide ağrısı yapabilmektedir. Aşırı şerbetli tatlılar, ağır yiyecekler ve içeriğinde ne olduğu bilinmeyen kapalı yiyecekler mide rahatsızlığında çok bilinen nedenlerdendir. 

Mide Ağrısı Nedenleri

Aşırı yemek yeme, üşütme, doğru beslenmeme gibi nedenlere ek olarak mide ağrısına neden olan başka nedenlerde bulunmaktadır. Mide ağrısına neden olan diğer faktörler arasında stres, hazımsızlık, ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek, uzun süre yemek yememe, aşırı kilolu olma, gastrit, reflü, gaz sıkışması gibi nedenler bulunmaktadır. Mide ağrısını geçirmek konusunda kullanılabilecek ilaçlar mümkünken öncelikle doğal yöntemler tercih edilmektedir. Bu nedenlere ek olarak fazla alkol ve sigara kullanımı da mide ağrısına sebebiyet verebilmektedir. 

Herkes tarafından mide ağrısı için öncelikle yaşam stilinize dikkat etmeniz gerektiği söylememektedir. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı meydana gelen mide ağrıları ve yanmaları için öncelikle doğal yöntemleri tercih etmelisiniz. Bilinçsiz ilaç kullanımı durumunda mide daha çok zarar görebilmektedir. Özellikle mide koruyucuların kullanımı sırasında oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ilaçlar kişinin kendi fikri veya uzman olmayan bir kişinin tavsiyesi ile alınabilecek türden ilaçlar değildir. 

Mide rahatsızlıklarını meydana getiren en etkili maddeler arasında da çoğu zaman ilaçlar bulunmaktadır. Özellikle aspirin türünden ilaçlar sık kullanım sırasında mideye oldukça zarar verebilmektedir. Aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların mutlaka doktor reçetesi ve kontrolünde tüketilmesi gerekmektedir. 

Mide Ağrısı İçin Kullanılacak Doğal Yöntemler

Mide ağrısını geçirme de bilinen en sık yöntem süttür. Sütün mide ağrısını geçirmede ki etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Sütün yanı sıra yoğurtta mide ağrısını geçiren gıdalar arkasındadır. 

Baharatların aşırı kullanımı genel anlamda mide ağrısına neden olabilirken kimyon mide ağrısı konusunda tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Kimyon mide asitini azaltmasından dolayı mide yanmasını ve ağrısını geçirmektedir. 

Mide ağrısına iyi gelen diğer bir baharat ise nanedir. Nane gerek güzel kokusuyla gerekse vücuda olan faydasıyla mide ağrısınada iyi gelmektedir. Sade şekilde hazırlanan nane çayı ve nane limon karışımı ile mide rahatsızlıkları dindirmek mümkün olabilmektedir.

Her baharatın kendine göre ayrı bir şifa etkisi vardır. Tarçında vücuda oldukça faydalı olan bu baharatlardan sadece biridir. Tarçın mide asit-baz dengesini sağlamasından dolayı mide ağrısı tedavisinde sık kullanılan bir gıda maddesidir. İçtiğiniz çaya veya bir kase yoğurdun içine koyarak tüketebileceğiniz tarçın mide yanmalarına ve mide ağrılarına iyi gelmektedir. Tarçın aynı zamanda mide yanması ve kusmaya da iyi gelmekte olduğu gibi mideyi tamamen rahatlatabilmektedir. 

Muz gibi lif kaynaklı meyvelerin tüketimi de mide ağrısına çok iyi gelmektedir. Muz gibi armutta mide ağrısına iyi gelmektedir. Muz ve armut gibi lifli besinler mide enzimlerini dengelemesinden dolayı mide açısından çok faydalı olacaktır. 

Yemeklere hafiflik vermesinden, sağlıklı olmasına kadar her konuda faydası bilinen zeytinyağı mide konusunda da çok faydalıdır. Yemeklerde özellikle içeriğinde ne olduğunu tam olarak bilmediğiniz katı gıdalar yerine zeytinyağı kullanmak mideye hazım konusunda da rahatlık vereceği için mide için sağlıklı olacaktır. 

Bitkilerin de mide konusunda bilinen bazı etkileri bulunmaktadır. Özellikle bazı bitki çayları mideyi rahatlatma konusunda oldukça etkili olmaktadır. Papatya çayıda mideye iyi gelen bu çaylar arasında yerini almaktadır. Papatya çayı kişilerde rahatlama sağlamasından dolayı stresten meydana gelen mide ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Günde bir bardaktan fazla tüketilmesi pek tavsiye edilmeyen papatya çayı stresli anlarda oluşan mide rahatsızlıkları için kullanılabilir.

Hazım kolaylığı sağlamasıyla bilinen maden suyu aşırı yemeden kaynaklanan hazımsızlık sonucuyla meydana gelen mide ağrılarını giderme de sık kullanılan bir yöntemdir. Vücudun gerekli mineral ihtiyacını da karşılamasından ve tamamen doğal olmasından dolayı maden suyu sık tüketilen mideyi rahatlama yöntemidir. 

Ispanak ve karnabahar gibi bazı sebzelerin haşlanarak tüketilmesi de mideyi rahatlatmada kullanılmaktadır. Sebzelerin ve meyvelerin iyi yıkanmaması da çeşitli mide rahatsızlıklarına yol açtığı için meyve ve sebzelerin iyi şekilde temizlenmesi için elma sirkesi kullanılması gerekmektedir. 

Sağlık konusunda her anlamda faydası bilinen şifa kaynağı zencefil mide konusunda da çok yararlıdır. Öncelikle zencefili çay şeklinde tüketmek mide için oldukça yararlıdır. 

Mide Ağrısına Neden Olan Bazı Hastalıklar

Mide ağrısında en etkili olan ve bilinen rahatsızlık gastrittir. Gastrit mide zarının iltihaplanması sonucuyla oluşan bir rahatsızlıktır. Mide ağrısına ek olarak bilinen en etkili sıkıntısı mide yanmasıdır. Stres, çok yemek yeme gibi nedenler dışında mide ağrısı en çok gastrit nedeniyle gerçekleşmektedir. 

Mide ağrısına neden olan diğer bir rahatsızlık ise reflüdür. Hemen hemen her yaşta karşılaşılabilen reflü mide konusunda çok sorun yaratan ve insanın yaşamanı etkileyen bir hastalıktır. Yemek borusunda yanma meydana gelmesiyle birlikte, mide suyunun ve sindirilen yemeklerin acı suyunun yemek borusundan ağız içerisine gelmesidir. Bu gibi boğazda ve midede yanma şikayetleriyle birlikte mide ağrısına da yol açmaktadır. 

Sindirim sistemi düzgün bir şekilde çalışmayan insanlarda da sık sık mide ağrısı meydana gelmektedir. Sindirim sisteminin çalışmaması ile midede yüksek derecede asit ve toksin birikmesiyle olur. 

Bu gibi rahatsızlar dışında sağlık problemleri haricinde nedenlerle de mide ağrısı meydana gelmektedir. Örneğin aşırı kilo insan vücudunda birçok sıkıntıya çok açabildiği gibi mide rahatsızlıklarına da yol açmaktadır. Aşırı acı ve baharat tüketimi de mide ağrısı ve yanmasına yol açmaktadır. Özellikle aşırı acı tüketmek ülser gibi mide yaralarına sebebiyet verebilmektedir. 

Dikkat Edilmesi Gereken Mide Ağrısı

Mide ağrısının ve yanmasının sık sık yaşanmasına ek olarak tehlikeli olan bazı durumlarda yaşandığı zaman doktora görünmek gerekmektedir. Mide ağrısına ek olarak mide asidinin ağza dolması ve geğirmeyle birlikte ağıza yemek dolması gibi şikayetler mide kanseri belirtileri arasında sayılmaktadır. Sık meydana gelen bulantı ve yutma sırasında zorluk yaşanması da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bulantı ve yutma zorluğu mide kanserinde en sık görülen ikinci belirtidir. Bu yüzden mide ağrısına ek olarak bulantı ve yutma zorluğu yaşanması dikkat edilmesi gereken bir belirtidir.  

Mide Kanserinin Belirtileri

Mide kanserinin diğer belirtileri arasında ise uykudan uyandıracak şekilde şiddetli mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, bir nedene bağlı olmayan kilo kaybı, iştah azalması, yemek yeme isteğinin azalması, normalden az yemek tüketilmesine rağmen meydana gelen doyma hissi, yutkunma sırasında güçlük, kansızlık, bulantı ve kusma gibi daha birçok şekilde olabilen belirtiler mide kanseri belirtileri içerisindedir. Mide ağrısıyla birlikte ortaya çıkan bu belirtiler doğrultusunda bir doktora görünmek ve gerekli kontrolleri yaptırmak gerekmektedir. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

383
119 shares, 383 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
65
O Da Ne
Korkunç Korkunç
52
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
39
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
26
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
13
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
130
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
117
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
104
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
91
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
78
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan