Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Neden lüks şeylere para ödemekte çekinmezken günlük hayatta açgözlü davranıyoruz?

Neden lüks şeylere para ödemekte çekinmezken günlük hayatta açgözlü davranıyoruz?

Yapılan bir araştırmaya göre insanlar ortalama olarak restoranlara hesabın yüzde 20’si kadar bahşiş bırakıyor. Aynı zamanda pazardan bir şeyler satın alırken pazarlık yapıp daha ucuza almak istiyorlar. Neden lüks şeylere para ödemekte çekinmezken günlük hayatta açgözlü davranıyoruz? İşte yazımızda.

Miktar fazla olunca farkı anlamak zorlaşıyor

Bir restoranda yemek yedikten sonra 45 TL hesap geldiğini düşünün. 50 TL bırakarak gittiğinizi düşünürsek 5 TL bahşiş bırakmanız size fazla para verdiğini hissettirmeyecektir. Çünkü verdiğiniz bahşişin 9 katı yemek yediniz.

Başka bir durumda pazardan meyve alırken kilosu 3 TL olan bir elmaya 5 TL uzattığınızda para üstünüz olan 2 TL’yi beklersiniz. Çünkü para üstünüz neredeyse bir kilo elma fiyatı kadardır.

Dışarıdan kötü görünmek istemiyoruz

Bu durumda bir çeşit kalabalık etkisi ortaya çıkıyor. Lüks kafeler ya da restoranlarda, garsonlara birçok insan bahşiş verir. Bilinçaltınız diğerleri garsona para verdiği için sizin de vermeniz gerektiğini söylüyor. Diğer insanların sizin bahşiş vermediğinizi fark edip kötü hissetmekten kaçınmak için bahşiş verme zorunluluğu hissediyorsunuz.

Bize hizmet edilmesinden hoşlanıyoruz

Eğer bir şeylerden hoşlanıyorsanız, bunun için biraz daha fazla para ödemek sizin için hiç sorun olmaz. Kapınızı açan ve arabanızı park eden valeler, size masanızı gösteren, masayı düzenleyen, siparişinizi alan kibar garsonlar sizin için uğraşırken neden onlara teşekkür etmek için bir miktar bahşiş vermeyesiniz ki?

Ne kadar gereksiz şeylere para harcadığınızı fark ettiniz mi? İnsan kendisine hizmet edilmesinden hoşlandığı için böyle şeylere daha çok para harcama ihtiyacı duyuyor.

hakkında Oğuzhan

Cevap bırakın