Osmanlı Dönemindeki Cariyelerin Güzellik Sırları


Osmanlı Dönemindeki Cariyelerin Güzellik Sırları nı elbette aramızda merak edenler vardır. Bu konuyu sizin için araştırdık. Osmanlı haremlerindeki kadınların ne kadar muazzam güzellikte olduğunu herkes iyi bilir. Peki bu cariyelerin güzellik sırları neler?

Osmanlı Dönemindeki Cariyelerin Güzellik Sırları Nelerdir

1. Parlak bir ten

Kusursuz bir cilde sahip olmak için öncelikle banyo çok önemlidir. Banyo derken hamamlardan bahsediyoruz. Uzun süre hamamda kalıp keselenmek vücudu ölü derilerden arındırır. Bu sayede cilt daha parlak bir görünüm kazanır.

2. Beyaz bir ten için “Limon”

Limonu yüze sürmek içerdiği antiseptik sayesinde çok faydalıdır. Cariye döneminde güzel olmanın bir sırrı da beyaz tenli olmaktı. Beyazlamak için yüze ve ellere limon sürmek büyük etki ediyor.

3. Saç losyonu ” Safiye Sultan”

Osmanlı döneminde halk saçını sabunla yıkıyordu şampuan gibi ürünler yoktu dolayısıyla sabun ile yıkanan saç kuru kalıyordu bu saçın beslenmesi ve daha güzel kokması için Safiye Sultan losyonu kullanılıyordu. Sizde Safiye Sultan losyonunu uygulamak için bir bardak ebegümeci ve kerkedeyi 1 litre suda 15 dakika boyunca kaynatıp ardından süzün. Saçlarınızı sabunla yıkadıktan sonra bu losyonu soğuk olduğu zaman uygulayın ve mis kokulu saçlara sahip olun.

4. Gül kokulu ruj

Osmanlı cariye devrinde malum makyaj malzemeleri yoktu ve kadınların çekici olabilmeleri için makyaj  olması gerekliydi bu yüzden kadınlar kendi makyaj malzemelerini kendileri yapıyordu. Allık için; bir çay bardağı hibiscus ve bir çay bardağı gül goncası havanda iyice dövülür ve yanak bölgesine sürülür bu sayede yüz tonu dengelenip güzel bir koku salınır. Yapılan allığı sıcak suyla sulandırdıkların da dudaklara sürülerek kırmızı renkli bir ruj görevi görür.

5. Beslenmeye dikkat etmek önemli

Dengeli beslenme her şeyden önemli. Cariyeler yediklerine dikkat eder bahar mevsiminde az besin tüketirlerdi. Bahar mevsimi için kiraz kanı ve bağırsakları temizler.

6. Saçları beslemek için yağ

Sabunla yıkanan saçlar sert bir görünüme sahip olduğu için saçlar yıkandıktan sonra hatmi ve ebegümeci çiçeğinden yapılan yağlarla saçlara bakım yapılıyor bu sayede saçlar hoş kokuyor.

7. Özel tasarım sabunlar

Güzellik için sabun önemli bir kaynak. Osmanlı döneminde cariyeler için şekillerini ve kokusunu onların belirlediği özel sabunlar üretiliyordu.

8. Çoğu şeye faydalı Gül suyu

Güllerin güzelliğinin cariyelere geçmesi için haremde sıkça gül suyu kullanılır. Güzel bir kokusu olan gül suyu cilt temizliğini de sağlardı.

9. Cariyeler’in pamuk tenli olması

Cariyelerin bir diğer özel karışımı ile parlak ve pürüzsüz bir cilt sağlanıyor. Kabak çekirdeği havanda dövülür üstüne bir yemek kaşığı gül yağı ve bir su bardağı zeytinyağı eklenir. Serin bir yerde kapalı kavanozda bir hafta bekletilir ve süzülür. Banyodan çıktıktan sonra vücuda uygulanır.

10. Keseden sonra masaj için yağ

Hamamda kese yapıldıktan sonra kuruyan ciltlerin çatlamaması için özel yağlarla masaj yapılır. Gül yaprakları zeytinyağının içine atılır veya susam yağı da uygundur. Vücuda sürülerek güzelleşme hareketi başlar.

11. İnce kumdan oluşan kil

Yaklaşık 7 – 8 sene öncesine kadar kil hamamlarda kullanılırken şuan su yollarını tıkadığı için kullanılmamakta. Osmanlı cariyeleri killeri sıcak su ile karıştırıp beklettikten sonra yüzlerine sürüyorlardı. Kilin en belirgin özelliği derinin bakteri ve toksinlerden temizlenmesine yardımcı olması.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

404
144 shares, 404 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
78
O Da Ne
Korkunç Korkunç
65
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
55
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
39
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
26
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
13
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
130
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
117
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
104
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
91
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan