Oyun Yapımcısı Nasıl Olunur ?


            Vaktimizin çoğunu harcadığımız, bazen arkadaşlarımızla eğlence dolu zamanları harcadığımız oyunları oynarken hepimizin aklına gelen sorulardan biri nasıl yapıldığı olmuştur. Birçok kez oyun yapmak istediğimiz zamanlar kendi hayal gücümüzdeki oyunları oynayabilmekte var işin içinde tabii ki. Peki, oyun yapabilmek sandığımız kadar kolay bir iş midir?

            Bu soruya cevabımız tabii ki de hayır olacaktır. Çünkü oynadığınız oyunun kalitesine göre oyunun zorluğu da artıyor aslında. Bir kişinin yaptığı iki boyutlu oyunlardan bahsetmiyoruz yüzlerce kişinin aylar süren çalışmalarıyla oluşturulan, atmosferiyle bizleri içine çeken oyunların yapımından bahsedersek yapımcı olmanın zor olduğunu anlayabiliriz.

Nedir Bu Oyun Yapımcılığı?

            Oyun yapımcı denilince aklımıza bir kişi gelmemesi gerekiyor çünkü bahsettiğimiz oyunları bir kişinin yapması imkansız diyebiliriz. Oyunun modellemesinde, çiziminde, görsel efektlerinden programlamasına ve reklamına kadar birçok kişi çalışıyor. Oyun yapımcısı olarak bir şirketi ele alabiliriz.

            Bu şirketin içinde oyun yapımında çalışacak senaryo yazarları, seslendirme sanatçıları, 3 boyutlu modelleme yapanlar, Efekt sanatçıları, Programcılar gibi birden fazla insanın aslında oyun yapımında emeği geçiyor o yüzden “Oyun yapımcısı nasıl olunur?” değil de soruyu “Oyun programcısı nasıl olabilirim?” ya da “3 boyutlu modelleme sanatçısı nasıl olunur?” olarak değiştirebiliriz.

            Bunun gibi birçok soru ortaya çıkarabiliriz çünkü oyunun büyük bir ekiple yapıldığını unutmayalım. Hepsini bir insanın yapabilmesi için saydığımız bütün işleri ve daha fazlasını bilmesi gerektiği gibi yıllarını da harcaması gerekiyor çünkü oyun yapabilmek günler süren bir iş değildir. Aylarca ya da yıllar süren oyunların olduğunu hatırlatmakta yarar var.

 Oyun Yapımcısı Nasıl Olunur?

            Eğer oyun yapmak ve bu alanda çalışmak istiyorsanız kendinize öncelikle oyun yapımından bir alan seçmeniz gerekiyor. 3 boyutlu modelleme, programlama, grafik tasarım gibi alanlardan birine hakim olmanız bu alanda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu konuda eğitim veren üniversiteler veya kurslar gibi eğitim hizmetlerinden faydalanabilir mesleğinizi bu iş üzerine geliştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise yaptığınız işi sevmek diyebilirim.

            Oyun oynamak gibi oyun yapmanın eğlenceli bir iş olduğunu söylemeyiz çünkü oyun yapımı sabır ve zaman isteyen, uzun süreler üzerinde uğraşmanız gereken, detaya bolca önem göstereceğiniz bir meslektir. Yıllarca süren oyunlar yapım olmaktan çıkıp devasa bir sanat eserine dönüşebiliyor. Aslında oyun yapımlarında çalışan mesleklere; modelleme sanatçısı, efekt sanatçısı ‘da deniliyor. Çünkü ortaya çıkan atmosferler gerçekten emek ve yetenek isteyen sanat eserleri diyebiliriz


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
400
O Da Ne
Korkunç Korkunç
333
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
266
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
200
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
133
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
66
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
666
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
600
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
533
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
466
Kızdım
admin

İmparator

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item