Reçel Çeşitleri, Tarifleri ve Yapılışı


REÇELLER

Ben size reçeller hakkında çok kısa bir bilgi vermek istiyorum. Reçel meyvelerin pekmezle veya şekerle usüllerine uygun olarak kaynatılma işleminden oluşan tatlılardır, Ayva, elma, üzüm, kabak, karpuz kabuğu, turunç, bergamot ve erik gibi meyvelerden yapılan reçeller, kahvaltılarımızın baş tacı olduğu gibi, çoğu zaman yemeklerimizin arkasından tatlı yerine de alınabilir.

Her reçelin kendine özgü bir tadı ve özelliği vardır. Genel olarak Alanya’da en çok yapılan reçeller ayva, erik, üzüm, turunç ve bergamot reçelleridir. Gerek yaylalarda ve gerekse şehirde üzüm ve keçi boynuzu (Harnup) zamanı elde edilen pekmezler, şeker yerine kullanıldığı için özellikle ayva, üzüm ve kabak reçelleri çok yapılır. bütün kış boyu yenilebilecek olan bu reçeller topraktan yapılmış, sırlı testi ve gümlü gibi büyük kaplara konulur.

Kaç Çeşit Reçel Vardır?

Hava almaması için de ağızları güzelce kapatıldıktan sonra çoğu kez pekmez toprağı denilen killi toprak çamur haline getirilerek sıvanır. Alanya’da bir turizm kenti olmasıyla her şey birden değişiverdi. Bağ ve bahçelerimizdeki asmalar, keçi boynuzu ağaçları, ayvalar, erikler azalınca büyük bir iştahla hatta günlerce haftalarca büyük çoşkular içinde uğraş verip kazan kazan tava tava yaptığımız yediğimiz reçellerin, pekmezlerin yerlerini buzdolabımızda küçük kaseler ve kavanozlar içindeki şekerden yapılmış reçeller aldı.

Eskilerde gerek reçeller ve gerekse pekmezler yapılırken geceli gündüzlü yapılan çoşkulu şenlikler hep mazide kaldı. Şimdi günümüzde yapılan ve güzel Alanya’mızın en meşhur reçellerinin bir kaçına bir göz atalım. Kaç Çeşit Reçel Vardır?

KABAK TATLISI YAPILIŞI VE TARİFİ

3-5 kg. la 15-20 kg.a kadar varan ağırlıklardaki balkabak’ları büyüklüklerine göre bıçak veya testerelerle kesilir. Kabukları soyulup, belli ölçülerde doğranır, yıkanır ve tencereye konur. Üzerine belirli ölçülerde şeker ilavesiyle, (kabak tatlısına ilave edilecek şeker oranı, balkabağı’nın tanıda bağlıdır. Bunu anlamak için soyulmuş kabaktan küçük bir parçanın tadına bakmak yeterlidir.) ocakta pişirilmeye başlanır. Kabak tatlısına kesinlikle su konmaz. Ancak sütlü yapmak isteyenler az miktarda süt ilave edebilirler. Ocakta ısındıkça suyunu salmaya başlayan kabaklar, şekerle birlikte iyice birbirine karışır. Pişirilip soğutulan kabak tatlısı tabaklara servis yapıldıktan sonra üzerine dövülmüş ceviz içi serpilerek afiyetle yenir.

KABAK REÇELi TARİFİ VE YAPILIŞI

Kabak tatlısında olduğu gibi kesilip soyulan kabak dilimleri, kabak tatlısı yaparken doğranan ölçülerden biraz daha küçük parçalar halinde doğranır. Doğranan parçalar yaklaşık bir saat kadar kireçli suya yatırılır. Kireçli suya yatırılan kabaklar, tatlı yaparken olduğu gibi tencereye konur. Kabakların üzerini örtecek kadar su ve bire bir ölçüde şeker ilave edilerek ocağa konur. Kaynatılarak belirli bir kıvama gelen kabak reçelimiz, indirilip soğutulduktan sonra özel kaplarına yerleştirilir. Istendiği zamanda çıkarılıp afiyetle yenir. Yapılmasının kolaylığı ve yenilmesinin nefaseti bakımından her zaman aranan bir tatlı türüdür.

Turunç reçeli yapmak için çeşitli aşamalardan geçirilmesi lazımdır.

TURUNÇ REÇELİ

Turunç, portakal, limon, greyfurt ve benzerlerinin anasıdır. Zaten bunların genel adına turunçgiller demiyor muyuz? Alanya’da turuncun genel adına da YABANI denir. Yabanıların aşılanarak portakal, limon, mandalina ve greyfrut gibi türlere çevrilir. Hiçbir zaman portakal çekirdeğinden portakal, limon çekirdeğinden limon olmaz. Hepsinin yolu mutlak turunçtan geçer. Portakal görünümündeki turunçlar toplanıp. Tabii ki ne kadar reçel yapılacaksa o kadar toplanır. Burada değişik bir yöntem uygulanır. Diğer reçeller kg usulüyle yapılırken turunç reçeli sayı hesabıyla yapılır.

Turunç reçeli nasıl yapılır.

Sekiz ile on adet turunç toplanır, güzelce rendelenir. Keskin bir bıçakla dilimlenip iç kısmıyla kabuk kısmı bir birinden ayrılır. Çıkartılan kabuk dilimlerinin içindeki bütün beyazlar alınır. Yuvarlanıp kıvrılan kabuklar iğne ile bir ipliğe dizilir.

Bir kap içine alınan dizilmiş kabuklar bir defa kaynatılarak soğuk suya alınır. Sabah akşam suyunu değiştirmek suretiyle üç gün suda bekletilir. Artık acısı iyice çıkmış olan dizili kabuklar, iplerden çıkartılarak reçel yapılacak kaba konulur.

Sekiz on turunç için bir kg toz şeker yeterlidir. Kap içerisine yerleştirilen turuçların üzerine toz şeker dökülür. Akşamdan sabaha kadar bekletilen karışım iyice sulanmıştır. Bu durumdaki karışıma iki bardak su ilave edip ateşe koyarız. Ağır ateşte kaynatılırken üzerine çıkan köpüklerin alınmasını ihmal etmeyiz.

Kaynatıla kaynatıla reçel kıvamına gelen karışıma, şekerlenmemesi için orta boy bir limonun yarısını kesip sıkarız. Bir iki dakika daha kaynadıktan sonra ateşten indirilip soğumasını bekleriz.

Küçük büyük kavanozlara yerleştirdikten sonra pırıl pırıl şeffaf görüntüsüyle, nefis ve leziz tadıyla ne de hoş olur yemesi. Hadi afiyet olsun. Kaç çeşit reçel vardır?

BERGAMOT REÇELİ

En güzel reçel çeşitleri, Bergamot reçeli de aynen turunç reçeline uygulanan işlem ile yapılır. Ince ince rendelenen bergamotların dış kabukları çok hoş bir koku verdiği için, kurutularak çaya katmak için saklanır. Hatta muhallebi, sütlaç ve buna benzer tatlılar yapılırken kurutulmuş bergamot tozlarından hoş bir koku verdiği için yararlanılır. Reçel çeşitleri

KIRTAKI
Uzun kış gecelerinde misafirlerimize sunduğumuz veya yemeklerin peşinden tatlı olarak aldığımız (kırtakı), balkabağı, sukabağı ve karpuz kabuğundan yapılır. Genelde yaz mevsiminin sonlarında, üzüm ve boynuz (Harnup) pekmezi yapıldığı gün ve haftalarda, özellikle balkabağı, büyük bıçaklarla taklanır dilimlere ayrılarak kabuğu soyulur, kabuğu soyulan dilimler üç, beş cm uzunluğunda ince ince doğranır. Doğranan bu parçalar bir kaç saat kireç suyu veya küllü suya yatırılır. (sertleşmesi için). Daha sonra temiz suda bir kaç defa yıkanır.

Bu aşamadan sonra büyük tavalarda kaynamakta olan üzüm ve boynuz pekmezlerinin içine salınır. Belli bir kıvama gelinceye kadar kaynatılan karışım, soğuması için ateşten indirilir. Bu aşamada adettir, küçük kaplara azar azar konularak konu komşuya verilir. Reçel nasıl yapılır. Ateşten indirilip soğutulan kırtakılar, testi veya gümlü denen topraktan yapılmış kaplara konup ağızları güzelce kapatılır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uzun kış gecelerinde evlerimize gelen misafirlerimize ikram etmede veya yemek sonralarında tatlı yerine almada son derece nefistir. Size sunulduğunda ister elle, ister çatalla alınız, ağzınıza aldığınızda kırt kırt diye çıkardığı ses olsun, nefis ve leziz tadı olsun her zaman arayacağınız bir tatdır kırtakı. Reçel Tarifleri Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi sukabakları taze olduğu günlerde veya kalın kabuklu karpuzların kabuklarından da aynen balkabaklarında uygulanan sıralamada olduğu gibi bunlardan da kırtakı yapılabilir. Reçel çeşitleri


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

396
132 shares, 396 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
117
O Da Ne
Korkunç Korkunç
104
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
91
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
78
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
65
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
52
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
39
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
26
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
13
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
130
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan