Saç Şekline Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır ?


Şüphesiz ki düğün günü bir gelinin hayatı boyunca hatırlamak isteyeceği ve en güzel olmak istediği gündür. Gelin saçı ve makyajı her kuaförde yapılsa da, gerçekten kendi tipinize uygun bir saç ve makyajla güne devam edebilmeniz eğer profesyonel bir ekiple çalışmıyorsanız biraz güçtür.

Saç Şekline Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır ?

Çünkü, maalesef ki günümüzde her geline kırmızı ruj ve mavi far sürülüyor. Yakışıp yakışmayacağını düşünmeksizin, isteyip istemediğini sormaksızın maske gibi bir yüz ve bahsettiğim makyajla fotoğraflarda hayalet gibi çıkıyorsunuz.

Dürüst olmak gerekirse, aslında gelin saçı ve makyajı için o kadar paralar harcamaya gerek yok. Eğer hangi saça, nasıl bir makyajın gideceğini bilirseniz kuaförünüze ya da birlikte çalıştığınız güzellik merkezindeki insanlara bunlardan bahsederseniz sizin isteğinize göre şekillenir ve günün sonunda mutlu olan siz olursunuz.

İstediğiniz belli bir saç modeli varsa, o saç modeline gidebilecek makyajı öğrenip kendinize bir kombin oluşturmanızda fayda vardır.

Saç Şekline Göre Makyaj Önerileri

1- Dağınık Topuz

Eğer düğününüzde saçınızı dağınık bir topuz şeklinde kullanmak istiyorsanız, ağır bir makyaj yapmamanız gerekiyor.

Dağınık topuz, özellikle kır düğünlerinin tamamlayıcısı olan ve gelinlere en çok yakışan modellerden bir tanesidir. Saçınızın doğallığını bütünlemek adına, makyajınızı da doğal tutmanız gerekir. 

Hafif salaş, sadece duvak tutturulmuş ve o şekilde bırakılmış bir saç görüntüsüne koyu bordo bir ruj eklerseniz anlam karmaşası oluşur ve göz yormaktan başka bir işe yaramaz.

Bu sebepten dolayı, dağınık topuz saça uygun olarak maske gibi durmayan fakat kalıcılığı yüksek bir fondöten, toprak ya da bakır tonlarda hafif bir göz makyajı uygulaması yaptırabilirsiniz. 

Takma kirpiktaktırmak isterseniz eğer ki taktırmalısınız, bakışlarınızda etkili olacaktır. Çok yoğun bir takma kirpik yerine, üçlü kombinler halinde kirpik uçlarınıza ekleme yaptırırsanız daha doğal ve konsepte uygun olacaktır.

Allık seçimini burada bol kullanabilirsiniz fakat heyecanlı biriyseniz pembe tonlardan uzak durun çünkü kendi teniniz de o heyecandan kızaracağından dolayı kötü bir görünüme kavuşmuş olabilirsiniz.

Ruj olarak, mat ve koyu renkler yerine daha açık renk, saten bitişli nude ya da gül kurusu tonlarını tercih edebilirsiniz.

2- Kalın Dağınık Örgü

Son dönemlerde biraz daha retro ve vintage konseptli düğünler yapan kişilerin daha sık tercih ettiği bir modeldir kalın örgü. Arkadan, tek ve kalın bir örgü yaptırıyorsunuz.

Aralarından gerçek papatyalar ya da yapay çiçekler de geçirilebilen bu model, hem doğal hem de modern durmaktadır. İster arkada kullanabilirsiniz, isterseniz de bir omzunuzdan aşağı doğru sarkıtabilir siniz.

Gelinliğinizin modeline göre bu tercihi ayarlayabilirsiniz. Eğer bu modeli tercih edecekseniz, beyaz ve masum papatyalara uyumlu olacak naturellikte bir makyaj yapmanız gerekiyor demektir.

Tamamen silik, beyaz ve renksiz bir makyajdan söz etmiyorum tabi ki. Gloss yani renksiz ya da hafif renkli bir dudak parlatıcısı tercih edebilirsiniz, incecik bir eyeliner ile muazzam durur.

Özellikle bu makyaj, renkli gözlü kadınlara çok daha fazla yakışmaktadır. Eğer düğün açık havada olacaksa, gün batımının size vurmasını sağlayabilir ve bu makyajı tercih edebilirsiniz.

Eğer kapalı alandaysa da, dış çekiminizi mutlaka orman konseptli bir yerde yaptırmanızı öneririm.

3- İri Dalgalı Maşa

Böyle bahsedildiğinde sanki basitmiş gibi gözüken bu model, pek tercih edilmese de aslında bir geline çok yakışacaktır.

Fazlasıyla yapılı duran, aşırı simetrik dalgalardan söz etmiyorum elbette. Daha doğal, daha uğraşılmamış gibi görünen iri dalgalar eminim ki gelinliğinizin üzerinde sizi bir kuğu gibi gösterecektir.

İri dalgalar, daha ağır makyajları da kaldırabilirler. Bir gelin duru ve doğal olmalı bana göre, ama bu bir kural değildir. Eğer siz, çılgın biriyseniz ve günlük hayatınızda bile koyu tonlar tercih ediyorsanız düğününüzde de bundan devam edebilirsiniz elbette.

Tek söyleyeceğim şey, eğer bordo ya da kırmızıya/kahveye yakın koyu tonlar tercih edecekseniz mutlaka ama mutlaka gözlerinize yoğunlaşmamanız gerekir.

Hafif bir kontür uygulaması, kirpik diplerini siyah ya da kahve bir farla birleştirip doğal bir takma kirpik uygulaması yaptıktan sonra makyajınız bitmiş olacaktır.

Hatta ve hatta, eğer kiprikleriniz yeterince uzun, sık ve kıvrıksa kat kat maskaralayıp güne o şekilde de devam edebilirisiniz fakat riske atmayıp doğal bir kirpik taktırmanızı öneririm.

4- Balerin Topuzu

Kulaklarını beğenen gelinler için en risksiz modellerden biridir. Balerin topuz, boyunuza göre ayarlanabilir. Yapımı da oldukça kolaydır, risksiz olmasının sebebi bu topuz sımsıkı şekilde yapılacağından çok fazla teknik gerektirmez.

Yalnızca, sıkıca tutması için iri ya da istediğiniz boyuta göre bir topuz tokası tercih etmeniz gerekir. Saç yapma işlemi bittikten sonra, makyaja geçebilirsiniz.

Bu saça uygun olarak, istediğiniz gelin makyajını tercih edebilirsiniz. Sıkı balerin topuzu, nötr bir saç modeli olduğundan her türlü makyajı kaldıracaktır. Dikkat etmeniz gereken tek husus, kalıcı olması için ten makyajınızı güzel yapmanız gerekir ve koyu renk ruj tercih edecekseniz ruju ya da dudak kalemini mutlaka yanınıza alın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

404
144 shares, 404 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
104
O Da Ne
Korkunç Korkunç
91
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
79
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
65
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
52
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
39
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
26
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
13
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
130
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
117
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan