Sivas Kangal Köpeği Özellikleri Nelerdir ?


Birçok özellikleri bulunan Sivas kangal köpeği, bu zamana kadar koruma ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Ayrıca konut güvenliğinin sağlanması açısından da tercih edilen kangal köpeği, anadolu çoban köpeği olarak da bilinmektedir.

Peki Sivas Kangal Köpeği Özellikleri Nelerdir ?

Birçok özellikleri ve bazı ilginç özellikleri sayesinde diğer köpek türlerinden farklılık teşkil eden Sivas kangal köpeği özellikle de eğitildiği takdirde sahibine karşı son derece sadakatli olabildiği bilinmektedir.

Geçmiş yıllarda Anadolu bölgesinde çokça beslendiğinden ve özellikle de çobanlık alanında çokça tercih edildiğinden dolayı Anadolu çoban köpeği adıyla da tanımlanan Sivas kangal köpeği günümüzde ise daha çok bekçilik amaçlı tercih edilmektedir.

Dolaysıyla başta Sivas ilimizde olmak üzere Anadolu bölgemizin pek çok yörelerinde güvenlik amaçlı tercih edilen Sivas kangal köpeği koruma konusunda da oldukça profesyonel ve soğuk kanlı olabilmesi ile tanınmaktadır.

Sivas kangal köpeği hakkında sizlere bu ön bilgiler sunduktan sonra şimdi de Sivas kangal köpeği özellikleri nelerdir hakkında sizlere hemen bilgiler sunalım.

Sivas Kangal Köpeği Özellikleri İse Şunlardır;

 1. Sivas kangal köpeğinin belirgin ve ilginç özelliklerinden biri yetiştirildiği takdirde sahibine karşı son derece sadakatli olmasıdır. Dolaysıyla insan canlısı bir yapısının da bulunuyor olması sayesinde Sivas kangal köpeğinin yalnızca ülkemizde değil dünyanın bazı ülkelerinde de tercih edilebildiği bilinmektedir.
 2. Sivas kangal köpeğinin belirgin özelliklerinden biri de sakin bir yapıya sahip olmasıdır. Dolaysıyla Sivas kangal köpeği bilinenin aksine güvenlik konusu dışında oldukça sakin bir yapıya sahiptir.
 3. Sivas kangal köpeğinin ilginç ve belirgin özelliklerinden biri de oldukça zeki bir köpek türü olmasıdır. Dolaysıyla iyi bir eğitimden geçmesi durumunda insanlar ile harika iletişimler kurabilmekte ve ayrıca üstlendiği bekçilik görevini hiç aksatmadan yerine getirmektedir.
 4. Sivas kangal köpeğinin belirgin özelliklerinden biri de uysal yapısı sayesinde diğer köpek türlerine göre daha kolay eğitilebilir olmasıdır.
 5. Sivas kangal köpeğinin belirgin özelliklerinden biri de yılda 2 defa tüy değiştirmesidir. Bu bakımdan Sivas kangal köpeğinin vücut bakımının yeterli ölçüde yapılması gerekmektedir.
 6. Sivas kangal köpeğinin belirgin özelliklerinden biri de oldukça iri cüsseli olmasıdır. Dolaysıyla Sivas kangal köpeği erkek türünde ortalama vücut yüksekliği 74 ila 81 santimetre aralığında olurken dişi türlerinde ise bu yükseklik ortalama olarak 71 ila 79 santimetre aralığında olabilmektedir.
 7. Sivas kangal köpeğinin belirgin özelliklerinden biri de iri cüsseli olmasına karşın vücut ağırlığının normal düzeyde olmasıdır. Dolaysıyla erkek türlerinde vücut ağırlığı ortalama olarak 50 ila 60 kilogram arasında değişebiliyorken diş türlerinde vücut ağırlığı ortalama olarak 41 ila 49 kilogram aralığında değişebilmektedir.
 8. Sivas kangal köpeğinin belirgin özelliklerinden biri de yaşam süresinin çok uzun veya çok kısa olmayıp orta düzeyde olmasıdır. Dolaysıyla Sivas kangal köpeğinin yaşam süresinin ortalama olarak 11 ila 13 yıl aralığında olabildiği bilinmektedir.
 9. Sivas kangal köpeğinin ilginç özelliklerinden biri de kökeninin Orta Asya bölgesi olmasıdır. Dolaysıyla kangal köpek ırkının ana vatanının Orta Asya bölgesi olduğu bilinmektedir.
 10. Ülkemizde en fazla Sivas ilimizde yetiştirilen Sivas kangal köpeğinin ilginç özelliklerinden biri de usta bir koşucu olmasıdır. Dolaysıyla Sivas kangal köpeği özellikle de kısa mesafeli koşuda oldukça hızlı koşmaktadır.
 11. Sivas kangal köpeğinin ilginç özelliklerinden biri de başta ülkemizde olmak üzere bazı ülkelerde oldukça yüksek fiyat tarifelerinden satışa sunulmasıdır. Dolaysıyla Sivas kangal köpeğinin 1 adet yavrusunun ortalama olarak 1000 tl’den satışa sunulabildiği bilinmektedir.

Sivas kangal köpeğinin son özelliği hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra Sivas kangal köpeği özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
7 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
600
O Da Ne
Korkunç Korkunç
533
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
466
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
400
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
333
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
266
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
201
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
133
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
66
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
666
Kızdım
admin

İmparator

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item