Soğuk Algınlığı ile Grip Arasındaki Farklar Nelerdir?


Kış, yaz fark etmeden yakalandığımız iki sık hastalık. Aslında ikisi de insanı beter etse de arasındaki farklar “keşke” dedirtebilecek nitelikte.

Mevsim aramadan hepimizi bulan iki illet. Soğuk algınlığı ve grip. İkisi de başımızın belası ama bakın aslında soğuk algınlığı olunca nelerden kurtulmuş oluyoruz?

Soğuk Algınlığı ile Grip Arasındaki Farklar Nelerdir?

Biliyorsunuz ki genellikle kış aylarında yağmur yağdığında ya da yaz aylarında terliyken su içtiğimizde illa ki hasta oluyoruz. Soğuk algınlığı hastalığına yakalandığımızda aslında işler biraz daha kolay. Gribe yakalanırsanız işte o zaman işiniz gayet zor. Soğuk algınlığı için bitki çayları ve sıcak içecekler vazgeçilmez. Ancak grip için bunlar pek de fayda etmiyor.

Gelelim ateşine. İşte o derece ölçerler. Gripseniz ateşiniz ortalama 38-39 arasında olur. Bu pek de kusma ile geçse de soğuk algınlığında ateşiniz olması çok nadirdir. Ateş olması ile beraber başınız da ağrıyacaktır. Bu iki hastalık içinde geçerlidir.

Soğuk Algınlığı ile Grip Arasındaki Farklar

Grip ile yorgunluk, çöküklük, enerji düşüklüğü gibi birçok durum ile karşılaşacaksınız. Grip iseniz işiniz 2-3 hafta aksayabilir. Soğuk algınlığına yakalandıysanız hafif olarak bu durumdan da geçeceksiniz. Soğuk algınlığında genellikle burnunuz tıkalı, hapşırmalar, boğaz ağrısı, öksürük ile karşılaşıcaksınız. Maalesef bu durumda da grip kurtuluyor. Gripte böyle etkenleri yaşamanız çok nadirdir.

Peki beraberinde getirdiği hastalıklar neler? Bildiğiniz üzere ne kadar grip diyip geçsek de aslında yanında birçok hastalıklarında beterini getiriyor. Soğuk algınlığının ileri versiyonu sinüzit ve bol bol kulak ağrısı çekmenizdir. Aynı şekilde grip için daha beteri bronşit ve zatüre olmanızdır ki bu hastalıkları yaşamanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna hemen gitmelisiniz. Zatüre ve bronşit çok tehlikeli hastalıklardır.

Gribi engellemek için en yakın sağlık kuruluşundan aşılanmanız ve gerekli tıbbi ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Soğuk algınlığı için evinizde sıcak sıcak bitki çayı, karabaş otu, adaçayı, kiraz sapı gibi bitkileri kaynatıp içmeniz halinde sorun çözülür.

Sonuç olarak ikisi de aslında “keşke” dedirtebilen hastalıklar ancak grip daha beter olacak türdendir. Grip burun, boğaz, akciğerler dahi tüm solunum düzenini sistemini bozar. Bu yüzden grip soğuk algınlığına göre daha kötü olmakla beraber daha sağlıksız hastalıkları da yanında getirmektedir. Baş ağrısı, ateş de olur. Grip bulaşıcıdır. Bu nedenle okulda veya çevrenizde hastalığı virüs olarak fark etmeden yayabilirsiniz. Grip olduğunuzda dışarı çıkmamanızı tavsiye ederiz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

410
151 shares, 410 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
26
O Da Ne
Korkunç Korkunç
13
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
130
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
117
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
104
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
91
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
78
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
65
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
52
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
39
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan