Soğuk Algınlığı ile Grip Arasındaki Farklar Nelerdir?


Kış, yaz fark etmeden yakalandığımız iki sık hastalık. Aslında ikisi de insanı beter etse de arasındaki farklar “keşke” dedirtebilecek nitelikte.

Mevsim aramadan hepimizi bulan iki illet. Soğuk algınlığı ve grip. İkisi de başımızın belası ama bakın aslında soğuk algınlığı olunca nelerden kurtulmuş oluyoruz?

Soğuk Algınlığı ile Grip Arasındaki Farklar Nelerdir?

Biliyorsunuz ki genellikle kış aylarında yağmur yağdığında ya da yaz aylarında terliyken su içtiğimizde illa ki hasta oluyoruz. Soğuk algınlığı hastalığına yakalandığımızda aslında işler biraz daha kolay. Gribe yakalanırsanız işte o zaman işiniz gayet zor. Soğuk algınlığı için bitki çayları ve sıcak içecekler vazgeçilmez. Ancak grip için bunlar pek de fayda etmiyor.

Gelelim ateşine. İşte o derece ölçerler. Gripseniz ateşiniz ortalama 38-39 arasında olur. Bu pek de kusma ile geçse de soğuk algınlığında ateşiniz olması çok nadirdir. Ateş olması ile beraber başınız da ağrıyacaktır. Bu iki hastalık içinde geçerlidir.

Soğuk Algınlığı ile Grip Arasındaki Farklar

Grip ile yorgunluk, çöküklük, enerji düşüklüğü gibi birçok durum ile karşılaşacaksınız. Grip iseniz işiniz 2-3 hafta aksayabilir. Soğuk algınlığına yakalandıysanız hafif olarak bu durumdan da geçeceksiniz. Soğuk algınlığında genellikle burnunuz tıkalı, hapşırmalar, boğaz ağrısı, öksürük ile karşılaşıcaksınız. Maalesef bu durumda da grip kurtuluyor. Gripte böyle etkenleri yaşamanız çok nadirdir.

Peki beraberinde getirdiği hastalıklar neler? Bildiğiniz üzere ne kadar grip diyip geçsek de aslında yanında birçok hastalıklarında beterini getiriyor. Soğuk algınlığının ileri versiyonu sinüzit ve bol bol kulak ağrısı çekmenizdir. Aynı şekilde grip için daha beteri bronşit ve zatüre olmanızdır ki bu hastalıkları yaşamanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna hemen gitmelisiniz. Zatüre ve bronşit çok tehlikeli hastalıklardır.

Gribi engellemek için en yakın sağlık kuruluşundan aşılanmanız ve gerekli tıbbi ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Soğuk algınlığı için evinizde sıcak sıcak bitki çayı, karabaş otu, adaçayı, kiraz sapı gibi bitkileri kaynatıp içmeniz halinde sorun çözülür.

Sonuç olarak ikisi de aslında “keşke” dedirtebilen hastalıklar ancak grip daha beter olacak türdendir. Grip burun, boğaz, akciğerler dahi tüm solunum düzenini sistemini bozar. Bu yüzden grip soğuk algınlığına göre daha kötü olmakla beraber daha sağlıksız hastalıkları da yanında getirmektedir. Baş ağrısı, ateş de olur. Grip bulaşıcıdır. Bu nedenle okulda veya çevrenizde hastalığı virüs olarak fark etmeden yayabilirsiniz. Grip olduğunuzda dışarı çıkmamanızı tavsiye ederiz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
5 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
133
O Da Ne
Korkunç Korkunç
66
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
666
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
600
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
533
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
466
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
400
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
333
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
266
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
200
Kızdım
admin

İmparator

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item