Şok Diyetlerin Zararları Nelerdir?


Şok Diyetlerin Zararları Nelerdir? Neredeyse kilo problemi yaşayan herkes, çok çabuk kilo vererek daha fit bir vücuda sahip olmak ister. Hızlı kilo vermek için tarifi verilen birçok şok diyen, hızlı kilo verme konusunda imdadımıza yetişiyor olsa da, acaba bu diyetler ne kadar sağlıklı? Vücuda etkileri nelerdir? Gibi soruların cevapları da düşünülmesi gerekenler arasında olmalıdır. Bu yazımızda hızlı kilo vermek adına uygulanan, şok diyetlerin zararları üzerinde duracağız. Kadınları ilgilendiren Kadın Sağlığı ile alakalı içerikleri linkten okuyabilirsiniz.

Şok Diyetlerin Zararları Nelerdir?

Zayıflamak zannedildiği kadar kolay ve kısa bir süreç değildir. Yapılan her işte olduğu gibi, zayıflama konusunda da olağan sürenin dışına çıkmak, yapılacak işin kalitesini düşürecek ve birtakım zararları olacaktır. Kilo vermek her ne kadar zor olsa da, asla imkansız değildir. Üstelik sağlıklı yöntemlerle zayıflandığında, basit uygulamalar ile sonrasında verdiğiniz kiloları yeniden almayacaksınız.


Aşağıda şok diyetlerin zararları hakkında, detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Şok Diyetlerin Zararları

1- Şok diyetlerin zararları arasında, verilen kiloların yeniden alınması başta gelmektedir. Bu durum hem zaman kaybı olacağı gibi, hem de diyet süresince sağlıksız bir şekilde beslenmenize neden olmaktadır.

2- Şok diyetlerde vücuttan atılan aslında atılması gereken yağlar değil, sıvı ve bir miktarda kas dokularıdır. Yani aslında kilo verme hedefleri arasında yer alan yağ yakımı, şok diyetlerde beklendiği kadar gerçekleşmemektedir.

3- Şok diyetlerin zararları için daha açıklayıcı bir örnek verecek olursak, metabolizmanın yavaşlamasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin günlük 1800 kalori alırken bunu birden bire 700 kaloriye düşürmek, metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlemesine engel olacaktır. Oysaki metabolizmanın hızlı ve sağlıklı bir şekilde çalışması, vücut dinlenirken de yağ yakılmasına yardımcı olmaktadır.

4- Vücudun normal işleyişi değişeceği için, genel anlamda uzun vadede vücut sağlığı için zararlıdır.

5- Vücutta mineral, vitamin ve protein eksikliği baş gösterir. Bu durum beden sağlığı açısından oldukça zararlıdır.

6- Verilen kiloların yeniden alınması söz konusu olduğu için, şok diyetlerin zararları sadece fiziki değil psikolojik olarak da karşımıza çıkmaktadır. Şok diyetlerle istediği kilo değerine ulaşan kişi diyeti bırakacağı için, hızlı bir şekilde kilo alması psikolojik olumsuzluklara neden olacaktır.

Yukarıda şok diyetlerin genel zararlarından bahsettik. Sağlıklı ve olağan süresinde kilo vermek, vücudun normal işleyişine fazla etki etmeyeceği için, verdiğiniz kiloların uzun süre geri alınmasına engel olacaktır.

Hatta sağlıklı bir süreçten geçerek kilo verdikten sonra yediklerinize biraz dikkat ederek, formunuzu çok daha uzun süre korumanız mümkündür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

387
129 shares, 387 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
91
O Da Ne
Korkunç Korkunç
78
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
65
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
52
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
39
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
26
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
13
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
130
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
117
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
104
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan