Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Spor Ne Zaman Yapılır ?

Spor Ne Zaman Yapılır ?

Günün Hangi Zamanı Spor Yapmak İçin En İyi Zamandır?

Spor yapmak için ideal zamanı bulmak her zaman büyük bir sorun değildir. Çoğu insanın her zaman seçeneği olmaz ve spor yapma vakitlerini çalışma saatlerine, aile ile geçirdiklerine zamana veya eğlenceli etkinliklerine göre ayarlar. Fakat günün her saati spor yapmak için uygun değildir. Bu yazımızda “Spor Ne Zaman Yapılır ?” sorusunu yanıtlıyacağız.

Vücudun gün içinde tamamladığı ve kişinin yaşam tarzına göre ayarlanmış döngüleri vardır. Günlük vücut döngünüze saygı gösterecek şekilde spor yapmalısınız. Bunun iki sebebi var. İlki doğal döngünüzü bozmamak ve ikincisi performansınızı yükseltebilmek. Buradan da anlaşılabileceği gibi spor yapmak için en iyi zaman tamamen size bağlı, çünkü her insanın kendine özgü bir döngüsü var. Buna rağmen hedeflerinize bağlı olarak kullanabileceğiniz birkaç öneri bulunmaktadır. Herkes kendi fikrini öne sürebilir ama burada en yaygın olanlardan oluşan bir liste oluşturuldu.

İzlenebilecek İp Uçları

Daha önce de belirtildiği gibi kişinin hedeflerine göre spor yapmak için en uygun zaman değişiklik gösterir. Aklınızda bulundurmanız gereken vücut ısısının gün içinde değişiklik göstermesidir. Vücut ısısının en düşük olduğu zaman sabah üç iken en yüksek olduğu saat ise akşam beştir. Vücut ısınız ne kadar yüksek ise fiziksel performansınız o kadar iyidir. Bu durumda spor yapmak için en iyi zamanın akşamüzeri beş civarı olduğunu söyleyebilirsiniz.

Ancak kilo kaybetmek istiyorsanız spor yapmak için en uygun zaman kahvaltıdan önceki sabah saatleridir. Bu sayede spor yapmaya başladığınız andan itibaren yağ yakmaya da başlamış olacaksınız. Bu çalışmaların otuz veya kırk beş dakikayı geçmeyen spor aktiviteleri olması gerekmektedir.

 Aynı zamanda spor yapılmasının önerilmediği zamanlarda bulunmaktadır. Çok uzun süredir bir şeyler yemediyseniz spor yapmaktan kaçınmanız gerekir. Kendinizi böyle bir durumda bulursanız karbonhidrat bakımından yüksek değerli bir atıştırmalık yemeniz spor öncesinde iyi olacaktır.

Başka önerilmeyen zaman ise yemekten hemen sonra spor yapılmasıdır. Karnınız toksa yediklerinizin sindirilmesini beklemelisiniz. Yenilenlerin sindirilmesi yaklaşık olarak iki saati bulmaktadır yani yemek yedikten sonra spor yapmak için en az iki saat beklemeniz gerekir.

Bir başka önerilmeyen zaman ise, eğer ki uyuma sorunlarınız varsa, akşam yediden sonra spor yapılmasıdır. Vücut ısınızın düzenini bozabilirsiniz. Burada listelenenler tabi ki sadece birer öneri. Spor yapmak için en uygun zamanı vücudunuzu dinleyerek kendiniz bulmalısınız. Önemli olan düzenli olarak spor yapabiliyor olmak.

Günde Kaç Saat Spor Yapılmalı

Yetişkinlerin haftalık olarak en az iki buçuk saat spor yapması önerilirken çocukların ve gençlerin günde en az bir saat spor yapması önerilmektedir. Yetişkinlerin her hafta beş saat ve üzeri bir sürede aktif olmaları sağlıklarını olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda yetişkinlerin spor zamanlarında ağırlık kaldırma ve vücut ağırlığıyla yapılan güçlendirme hareketlerinin yapılması da önerilmektedir.

hakkında admin

Cevap bırakın