Spor Yaparken Sakatlanmanın 7 Sebebi


Spor yaparken sakatlanmanın 7 sebebi bilindiği takdirde daha profesyonelce, iyi planlanmış ve düzenli bir spor yapma şansı ortaya çıkıyor. Ülkemizde insanlar daha sağlıklı ve görsel bir vücuda sahip olmak için spor yapıyorlar. Son yıllarda açılan spor salonları ile birlikte çok daha fazla sayıda kişi spor yapma imkânı buluyor. Burada bilinçli bir şekilde yapılan spor sayesinde kişiler çok daha fazla fayda sağlıyor. Spor yaparken sakatlanmaya sebep olan 7 neden ise şu şekildedir;

Isınmadan Spor Yapmak

Spor yapacak kişilerin yeteri kadar ısınmadan ve kaslarını yeteri kadar spor hazırlamadan spor yapmaya başlamaları ciddi sakatlıklara yol açabiliyor. Soğuk durumda olan kaslar ani bir yüklenme sonucunda büyük zarar görebiliyor. En önemli sakatlıklar genel itibari ile ısınmadan yapılan spor sonucu ortaya çıkıyor.

Vücuda Aşırı Yüklenme Yapılması

Spor yapan kişiler kaslarına yaptıkları aşırı yükleme sonucunda büyük sakatlık riskleri ortaya çıkıyor. Bu sakatlıklar genel itibari ile aşil tendonu kopması ve kırıklar şeklinde olabiliyor. Bu nedenle kişi kendi kapasitesinin üzerinde bir tempoda kesinlikle spor yapmaması gerekiyor.

Spor Esnasında Ters Dönüşler Yapma

Spor esnasında eni ters dönüşler yapılması çok ciddi sakatlıklara yol açabiliyor. Bu durum menüsküs ve çapraz bağlarda yırtılmaya yol açabiliyor. Bu sebeple özellikle ayak sabit in spor esnasında kesinlikle ani dönüşler yapılmaması gerekiyor.

Deniz veya Havuza Atlayarak Girilmesi

Özellikle deniz veya havuz içerisinde yapılan sporlarda suya atlayarak girilmesi beyin veya boyun bölgesinde ciddi travmalar ve yaralanmalara yol açabiliyor. Bu durum hem derin yerlerde hem de sığ yerlerde kişiye büyük bir risk oluşturduğu için spor esnasında kesinlikle atlayarak suya girilmemesi gerekiyor.

Spor Salonunda Gereğinden Fazla Zaman Geçirme

Bazı kişiler spor salonunda ne kadar fazla zaman geçirirlerse o derece daha faydalı olduğunu düşünüyorlar. Fakat bu bilgi tamamı ile yanlıştır. Gereğinden fazla yapılan spor bel ve sırt ağrılarına neden olmak ile kalmaz aynı zamanda vücudun daha fazla yıpranmasına neden oluyor.

Yapılan Spora Uygun Olmayan Ayakkabı Tercihi

Her spor dalı ve yapılan her spor faaliyeti için farklı özellikteki ayakkabılar üretiliyor. Bu anlamda yanlış ayakkabı tercihleri kişinin ayak ve ayak bileğinden ciddi anlamda sakatlanmasına yol açabiliyor.

Aşırı Baskı Sonucu Oluşan Kırıklar

Spor yararken kemiklere doğru yapılan aşırı baskılar herhangi bir darbeye maruz kalınmadan bile kişide çeşitli kırıkların oluşmasına neden olabiliyor. Bu anlamda yapılacak spor ve egzersizlerin profesyoneller tarafından oluşturulması gerekiyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

388
124 shares, 388 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
91
O Da Ne
Korkunç Korkunç
78
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
65
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
52
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
39
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
26
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
13
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
130
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
117
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
104
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan