Su içmek zayıflatır mı ?


Su içmek zayıflatır mı? Tüm canlılar için hayati öneme sahip olan su, yetişkin bireylerin günlük en az 2.5 litre tüketmesi gereken en önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır. Suyun eklem fonksiyonlarının düzenli bir şekilde yerine getirilmesinden tutunda, vücut sıcaklığını dengelemesine kadar birçok faydaları bulunmaktadır. Bu yazımızın devamında, sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin en fazla sordukları sorulardan birisi olan, su içmek zayıflatır mı? Sorusuna cevaplar vereceğiz.

Meyve suyu, çay, kahve ya da çorba gibi sıvı alımlarının, suyun yerini tutmayacağını da belirterek, su içmek zayıflatır mı? Sorusunun cevaplarına geçelim.

Su içmek zayıflatır mı?

Tok hissetmenize yardımcı olur: Öğünlerden önce bir bardak su içerek, iştahınızın kesilmesine yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle daha az kalori alarak, kilo almanıza engel olmuş olursunuz. Yemeklerden önce içeceğiniz suyun yanı sıra, iki öğün arasında 4-5 bardak su içmekte, yine diğer öğünde daha az yemenizi sağlayacaktır.

Atıştırmalıklardan uzak tutar: Canınız bir şey çektiğinde içeceğiniz birkaç bardak su, isteğinizi frenlemenize yardımcı olacaktır. Su içmek zayıflatır mı?Sorusu yöneltilen birçok uzman, suyun zayıflamaya etkilerinden birisinin de bu olduğunu söylüyor. Bol su içmek, atıştırmalıklara olan ilginizi azaltacağı için, günlük 2.5 litre su içmeye özen gösterin.

Enerjiyi toparlar: SU içmek enerji vermese de, susuzluk nedeniyle enerji kaybının görülmesini en aza indirebilir. Özellikle düzenli egzersiz yapan, ağır işte çalışan insanlar ve emzirme sürecinde olan anneler, daha fazla su tüketmelidir. Susuzluğun vereceği halsizlik, sizi daha fazla yemek yemeye sürükleyecektir.

Sindirim sistemine yardımcıdır: Uzmanların su içmek zayıflatır mı? Tarzı sorulara verdiği cevaplardan biriside, su içmenin sindirim sistemine etki ederek zayıflamaya yardımcı olduğu yönünde cevap vermektedir. Sağlıklı sindirim sistemi kanalları, sağlıklı bir şekilde kalori yakmanın önemli bir parçası olarak görülmektedir.

Metabolizmayı hızlandırır: Suyun metabolizmanın daha hızlı ve sağlıklı çalışmasına neden olduğunu açıklayan uzmanlar, zayıflamak isteyenlerin suya önem vermeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Su her ne kadar tek başına kilo vermek konusunda yeterli olmasa da, diğer etkenlere destek veren önemli bir yardımcıdır.

Günde Ne kadar su içmeliyim?

İçeceğiniz suyun miktarını, idrar renginizden de rahatlıkla anlamanız mümkün. İdrar renginiz ne kadar açıksa, vücudun su ihtiyacı da o kadar az demektir. Daha sarımsı veya koyu renkli idrar geliyorsa, vücudunuzun suya ihtiyacı var demektir. Bir ölçü vermek gerekirse, su bardağı ile günlük en az 8 bardak su içilmesi tavsiye edilmektedir.

Su içmek zayıflatır mı? Sorusuna, uzman araştırmasına dayalı cevaplar verdik. Kilo vermek için su, tek başına bir etken değildir. Yapacağınız egzersizler ve uygulayacağınız diyet programları için, su önemli bir destekleyicidir. Suyun olmadığı yerde hayatın olmayacağını, tüm insanlar, hayvanlar ve bitkiler için hayati önem taşıdığını düşünürsek, beden sağlığımız için ne kadar gerekli olduğunu açık bir şekilde anlamamızda mümkün olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

379
117 shares, 379 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
117
O Da Ne
Korkunç Korkunç
104
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
91
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
78
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
65
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
52
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
40
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
26
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
13
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
130
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan