Sütlaç ve Muhallebi Tarifi


Sütlaç ve Muhallebi Tarifi . Sütlaç ve muhallebi tatlılarının tarifi, malzemeleri ve yapılışı hemen hemen birbirine yakın olduğu için iki tatlıyı da bir arada paylaşıyorum. Biz şimdi sizlerle birlikte bir sütlaç yapalım.

Sütlaç ve Muhallebi Tarifi

Sütlaç Tarifi

Malzemeler:

  • Dört çorba kaşığı pirinç
  • Bir kg süt
  • Üçyüz gram toz şeker
  • Bir kaşık pirinç unu veya nişasta
  • Vanilya
  • Badem içi Tarçın
  • Hindistan cevizi

Hazırlanışı:

Dört çorba kaşığı kadar pirinç ayıklanıp yıkanır. Yeterli bir kaba konan pirincimizin üzerine üç dört parmak yüksekliğe gelecek şekilde su koyup tencerenin altını ateşleriz.

Bir defa kaynayınca tencereyi indirip pirinci süzeriz. Sütlaç tarifi Süzülen pirinç içerisine bir kg süt ilave edip tenceremizi ocağa koyup, ağır ateşte ilk kaynamasıyla bir karışıma iki yüz elli üç yüz gram toz şeker ilave ederiz. Pirinçlerin pişmesine yakın,bir kaşık pirinç unu veya nişasta az bir suda ezilip tencereye ilave edilirse sütlacın az da olsa katı olmasını sağlarız. İyice piştiğini anladığımız sütlacımızı ateşten indirirken güzel koku vermesi için az miktarda vanilya atarız.

Ayrıca damak tadı vermesi ve güzel görüntü sağlamak için sütlaç soğumadan çeşitli kaplara konur ve üzerine, dövülmüş badem içi, tarçın ve hindistan cevizi serpilir. Ayrıca bir hususu hatırlatmam da yarar olur sanırım. Turunç reçelinden bir iki tanesini alıp küçük parçacıklar halinde sütlaç pişerken içine karıştırırsanız çok hoş olduğunu göreceksiniz. Hatta kurutulmuş bergamot tozlarından da çok az bir miktarını karıştırmakta ayrı bir koku, ayrı bir tad verecektir. Sakın ikisinide birden atmaya kalkmayınız. Bir defasında bergamot tozunu bir defasında da turunç reçelinden parçaları atabilirsiniz.

Muhallebi Tarifi

Muhallebi tarifi, Aynen sütlaç yaptığımız malzemeler ölçüsünde süt, şeker, bu sefer pirinç yerine pirinç unu ve bir paket de vanilya alınır. (Ben aynı ölçülerde diyorum, siz bunu sofranızdaki insan sayısına göre çoğaltabilirsiniz.) Muhallebi yapacağımız tencereye pirinç unu ile şekeri koyar güzelce karıştırırız.

İşte Sütlaç ve Muhallebi Tarifi bu şekildeydi. Tatlılardan birini yaptıktan sonra lezzetini bu yazının altına yorum olarak bizimle paylaşabilir siniz. Afiyet Olsun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
666
O Da Ne
Korkunç Korkunç
600
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
533
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
467
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
401
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
333
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
266
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
200
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
133
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
66
Kızdım
Ayse

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item