Sütlaç ve Muhallebi Tarifi


Sütlaç ve Muhallebi Tarifi . Sütlaç ve muhallebi tatlılarının tarifi, malzemeleri ve yapılışı hemen hemen birbirine yakın olduğu için iki tatlıyı da bir arada paylaşıyorum. Biz şimdi sizlerle birlikte bir sütlaç yapalım.

Sütlaç ve Muhallebi Tarifi

Sütlaç Tarifi

Malzemeler:

  • Dört çorba kaşığı pirinç
  • Bir kg süt
  • Üçyüz gram toz şeker
  • Bir kaşık pirinç unu veya nişasta
  • Vanilya
  • Badem içi Tarçın
  • Hindistan cevizi

Hazırlanışı:

Dört çorba kaşığı kadar pirinç ayıklanıp yıkanır. Yeterli bir kaba konan pirincimizin üzerine üç dört parmak yüksekliğe gelecek şekilde su koyup tencerenin altını ateşleriz.

Bir defa kaynayınca tencereyi indirip pirinci süzeriz. Sütlaç tarifi Süzülen pirinç içerisine bir kg süt ilave edip tenceremizi ocağa koyup, ağır ateşte ilk kaynamasıyla bir karışıma iki yüz elli üç yüz gram toz şeker ilave ederiz. Pirinçlerin pişmesine yakın,bir kaşık pirinç unu veya nişasta az bir suda ezilip tencereye ilave edilirse sütlacın az da olsa katı olmasını sağlarız. İyice piştiğini anladığımız sütlacımızı ateşten indirirken güzel koku vermesi için az miktarda vanilya atarız.

Ayrıca damak tadı vermesi ve güzel görüntü sağlamak için sütlaç soğumadan çeşitli kaplara konur ve üzerine, dövülmüş badem içi, tarçın ve hindistan cevizi serpilir. Ayrıca bir hususu hatırlatmam da yarar olur sanırım. Turunç reçelinden bir iki tanesini alıp küçük parçacıklar halinde sütlaç pişerken içine karıştırırsanız çok hoş olduğunu göreceksiniz. Hatta kurutulmuş bergamot tozlarından da çok az bir miktarını karıştırmakta ayrı bir koku, ayrı bir tad verecektir. Sakın ikisinide birden atmaya kalkmayınız. Bir defasında bergamot tozunu bir defasında da turunç reçelinden parçaları atabilirsiniz.

Muhallebi Tarifi

Muhallebi tarifi, Aynen sütlaç yaptığımız malzemeler ölçüsünde süt, şeker, bu sefer pirinç yerine pirinç unu ve bir paket de vanilya alınır. (Ben aynı ölçülerde diyorum, siz bunu sofranızdaki insan sayısına göre çoğaltabilirsiniz.) Muhallebi yapacağımız tencereye pirinç unu ile şekeri koyar güzelce karıştırırız.

İşte Sütlaç ve Muhallebi Tarifi bu şekildeydi. Tatlılardan birini yaptıktan sonra lezzetini bu yazının altına yorum olarak bizimle paylaşabilir siniz. Afiyet Olsun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

379
115 shares, 379 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
130
O Da Ne
Korkunç Korkunç
117
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
104
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
92
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
79
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
65
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
52
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
39
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
26
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
13
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan