Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Tarihin En Korkunç Deneyleri

Tarihin En Korkunç Deneyleri

Yirminci yüzyıla giren dünyada tıp ve teknoloji alanlarında yaşanan gelişmeler ard arda geldi. Ancak bu gelişmelerin arka yüzünde hiç de hoş olmayan şeyler yatıyor. Tıp tarihinin kara lekesi olarak adlandırabileceğimiz insanlar, hayvanlar üzerinde korkunç deneyler yapılmış. İşte inanmakta zorlanacağınız tarihin en korkunç deneyleri

Stanford Hapishane Deneyi

Sosyal psikoloji uzmanı Philip Zimbardo, 1971 yılında sahte bir hapishanede hangi insanların sosyal rollere uyum gösterdiğini araştırmak için bir grup erkek üniversite öğrencisi iki haftalık bir deneye tabii tuttu. Deneye katılanlar öğrencilerden yarısı gardiyan, diğer yarısı ise mahkum rolünü aldı. Zaman ilerledikçe öğrenciler acımasız bir gardiyana ve korkak bir mahkuma dönüştüler. Sahte hapishane deneyi büyük bir acımasızlık ve gerçekliğe dönüşmesi nedeniyle vaktinde önce son buldu.

Miligram Deneyi

Stanley Miligram, Yahudi kırımına katılan ve destek veren insanların psikoloji üzerine bir araştırma deneyi yapmaya karar verdi. Miligram, deneye katılan kişilere görmedikleri odada birinin olduğunu, onlara soru sormalarını ve yanlış cevap verdiklerinde elektrik vermelerini istediklerini söyledi. Şok verilen kişi aslında rol yapıyordu, verilen elektrik gerçek değildi ancak deneye katılanlar bundan habersizdi. Bu deneyi korkunç yapan kısım ise deney yapılan kişi elektrik verdiği kişinin çığlıklarını duydukça bundan keyif alıyor ve merhamet istemesine rağmen elektrik vermeye devam ediyordu.

Astroten Deneyi

Hitler ve Stalin gibi liderlerin onlarca kişiyi öldürme emrine uyan itaatkar askerlerin bu emirleri nasıl yerine getirdikleri psikologların merak konusu olmuştur. “Askerler üstlerinden emir alırken emrin sonuçları düşünmeden mi yerine getiriyordu?” bu konu araştırıldı.

Gerçek bir hastanede hemşirelere doktorlardan talimat verildi. Talimatta gerçek olmayan bir ilaç olan Astroten’in tüm hastalara 20 mg enjekte edilmesi söylendi. Daha öncesinde ise hemşirelere bu ilacın verilebileceği maksiumum dozun 10 mg olduğu ve fazlasının bir insanı öldürebileceği söylenmişti.

Deney yapılan 22 hemşireden 21’i bu görevi uygulamak için hasta odalarına doğru yönelmişti. Odalara gelen hemşireler durduruldu ve bunun bir deney olduğu anlatıldı. Eğer deney değilde gerçek bir talimat olsaydı o hastalar o gün öleceklerdi. Bu deney ile yetkinin yanlış ellerde olmasının ne tür sonuçlar doğurabileceği konusu ortaya çıkmıştı.

hakkında Oğuzhan

Cevap bırakın