Tel kadayıf tarifi ve yapılışı


Eskilerde tel kadayıfını herkes kendi evinde yapmaya çalışırdı. Allah rahmet eylesin en iyi tel kadayıfını Mollayusufların Hanimaba, en iyi Arap kadayıfını da Alabacak Mehmet Ağa yapardı. Her ikisine de Allah rahmet eylesin.

Gerek bu meşhur ustalar tarafından ve gerekse başkaları tarafından yapılan kadayıflar çarşı ve pazarlarda, bakkallarda ve marketlerde bin bir çeşit hazır yapılmış kadayıf bulmak mümkündür.

Tel kadayıf tarifi ve yapılışına Başlayalım

Çarşıdan aldığımız bir kg kadayıfı, içi yağlanmış bir tepsiye yerleştirip 250 – 300 gram kadar tereyağını (isteyen nebati yağ da kullanabilir) eritip kadayıfın üzerinde gezdire gezdire dökeriz. Hatta yağın kadayıf tarafından iyice emilmesini sağlamak için elimizle yavaş yavaş mıncıklarız (karıştırırız). Yağın bütün kadayıflara iyice işlenmesinden sonra yarısını bir başka kaba alırız.

Tepsi içinde kalan diğer yarısını güzelce yerleştirdikten sonra daha önceden hazırladığımız 300 – 350 gram dövülmüş ceviz içi veya badem içini tepsi içindeki kadayıfın üzerine iyice yayarız.

Daha sonra ayrılan kadayıfın öbür bölümünü de ceviz veya badem içinin üzerine yerleştirerek tavında bir fırına süreriz. Fırında nar gibi kızarmış kadayıf tepsisini veya sinisini çıkarır çıkarmaz üzerine bir su bardağı süt serpip bekletmeye alırız.

(süt kadayıfın yumuşak olmasını sağlar) öbür taraftan ocakta kaynatılarak hazırladığımız bir kg’lık şekerden yapılmış şurubu kadayıf üzerinde gezdire gezdire dökeriz. Dinlendirilerek iyice soğuyan kadayıfımızı bıçakla kesip şekillendirerek soframıza sürebiliriz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
466
O Da Ne
Korkunç Korkunç
400
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
333
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
266
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
200
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
133
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
66
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
666
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
600
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
533
Kızdım
Ayse

Tecrübeli

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item